נקודות זיכוי מס הכנסה

תאריך פרסום: Dec 15, 2019 9:19:0 AM

נקודות זיכוי הן למעשה הנחות בתשלום המס המוענקות לאזרחים ישראלים עובדים (עצמאיים ושכירים כאחד), כך שכל נקודת זיכוי מורידה את סכום התשלום של אותו אזרח למס הכנסה. במילים אחרות – נקודות הזיכוי מפחיתות את גובה מס ההכנסה שכולנו משלמים. 

שכירים מזדכים על נקודות הזיכוי דרך תלוש המשכורת החודשי ועצמאים דרך הדו"ח השנתי. נכון לנובמבר 2019 שוויה של נקודת מס עמד על 218 ₪ לחודש (2616 ₪ בחישוב שנתי).

חישוב נקודות המס מתחיל מ-2.25 נקודות זיכוי לגבר ו-2.75 נקודות לאישה ועליהן יש תוספות, למשל: בוגרי תואר ראשון זכאים לנקודות זיכוי נוספת החל משנה לאחר סיום התואר, הורים לתינוק שנולד במהלך השנה, עולים חדשים, תושבים חוזרים, חיילים משוחררים ועוד.

מה אתם צריכים לעשות כדי לקבל את הזיכוי? 

כדי להבטיח שאתם כשכירים נהנים מנקודות הזיכוי המגיעות לכם ע"פ חוק אין קל מזה – ספקו את כל המסמכים הרלוונטיים למעביד במהלך השנה. 

למשל, מסמכים המעידים על שנוי במצב המשפחתי (לצורך קבלת נקודות זיכוי בשל תשלום מזונות), הולדת ילדים וכו'. במידה ולא – תאלצו לעשות זאת במסגרת בקשה להחזר מס של שכירים. עם זאת, חשוב לזכור שמימוש נקודות הזיכוי מוגבל בזמן, כלומר לא ניתן לבקש החזר רטרואקטיבי. 

איך עושים את זה?

מומלץ שכל אחד ייכנס למחשבוני שכר באינטרנט ויבצע סימולציה בהתאם לגובה השכר שלו. באופן הזה תוכלו לאמת שאכן קיבלתם את כל נקודות הזיכוי המגיעות לכם.

עם זאת, חשוב לזכור שנקודות הזיכוי אינן הזיכויים היחידים שמגיעים לכם ממס הכנסה, כך שהמשכורת שלכם אמורה לשקף את כלל הזיכויים שלהם אתם זכאים. למשל, זיכויים עבור מגורים בפריפריה, זיכויים בשל הפרשות לפנסיה ועוד.

במידה ויש פער לרעתכם כדאי שתפנו לאיש מקצוע באזור מגוריכם/עבודתכם שמתמחה בכך. למשל, אם אתם עובדים או מתגוררים באזור ירושלים מומלץ שתפנו להנהלת חשבונות בירושלים. זה קרוב ונוח ואפשר להשלים מסמכים במהירות אם מנהל החשבונות זקוק להם.

נשמח לעזור!