מה זה ניכוי מס במקור?

תאריך פרסום: Dec 09, 2019 8:1:37 AM

ניכוי מס במקור הוא תשלום לא ישיר שנעשה על חשבון מס הכנסה שהעסק משלם, כלומר הספק שמשלם לעסק כסף עבור עבודה שביצע העסק מוריד מהתשלום אחוז מסוים – אחוז אותו הוא מעביר בשם העסק למס הכנסה. מדובר למעשה בתהליך שמתרחש בין שני עסקים: שני עוסקים מורשים, שתי חברות, בין עוסק מורשה לחברה וכו'.

כאשר שני עסקים מבצעים עבודות אחד עבור השני (למשל מנהל חשבונות בירושלים שמבצע עבודה עבור מספרה בירושלים), מי שמשלם עבור העבודה חייב לבדוק דבר אחד – שהאדם/עסק שביצע עבורו את העבודה מחזיק ברשותו אישור של ניכוי מס במקור, כאשר אישור זה חייב לכלול את אחוז הניכוי.

איך נקבע אחוז הניכוי והאם ניתן לשנות אותו? 

אחוז הניכוי של מס במקור נקבע בתחילת הדרך המקצועית של העסק, כלומר כאשר אדם פותח את העסק הספציפי שלו. הניכוי מחושב לפי הממוצע של הענף כולו, כלומר ממוצע העסקים שנמצאים באותו תחום.

במידה ואחוז הניכוי שנקבע לעסק שלכם נראה בעיניכם גבוה מדי – עומדת בפי בעל העסק הזכות לפנות בעצמו או ע"י בא כוחו (רואה חשבון למשל) לפקיד השומה ולערער. חשוב לזכור שבשנה הראשונה לפעילות העסקית האחוז יהיה לרוב גבוה מ-5%, בעיקר כדי להבטיח שהתשלומים יועברו כנדרש למס הכנסה ולא יבוטלו (למשל כמו מקדמות שאותם קל לבטל).

האם חובה לבצע ניכוי מס במקור?

אמנם ניכוי מס במקור מתבצע בעיקר בתחומים של בנייה, שרברבות, שיפוצים, מסגרות וכו', אבל כאשר אתם בעלים של עסק גדול תדרשו ע"י הספק לספק נתונים שונים, למשל ניהול ספרים ואישור של ניכוי מס במקור.

לכן, מומלץ לעבוד בצורה מסודרת ולהבטיח שכל האישורים הנדרשים יימצאו במשרדים של רשויות המס. באופן הזה הספקים רק יקישו את מספר ת.ז. שלכם ויקבלו את כל הדרוש להם: נתונים מדויקים, תוקף אישור ניכוי מס במקור, אחוזי הניכוי ועוד. 

ומה אתם צריכים לעשות?

אל תשכחו לקבל בכל תשלום אישור על ניכוי מס במקור (למשל באמצעות ספח הצ'ק) וזאת מסיבה אחת – בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה חייבים להיכלל כל האישורים, כולל אישורים על ניכוי מס במקור כהוכחה ששילמתם על חשבון המיסים שאתם חייבים. לכן, זו האחריות שלכם לבקש את האישורים המתאימים ממס הכנסה.

אמנם מס הכנסה יכול לעשות את העבודה הזו בדיעבד, אבל מדובר במשימה מורכבת ומסובכת ולכן הם לא ששים לעשותה בלשון המעטה. חשוב לזכור שהשם "עוסק פטור" (עוסק זעיר בלשון העם) אינו משמעו שאתם פטורים מתשלומי מיסים, למשל תשלום מס הכנסה וניכוי של מס במקור.

סינית? דברו איתנו ונשמח לעזור. 

משה כהן - הנהלת חשבונות בירושלים.