מה זה דו"ח הצהרת הון?

תאריך פרסום: Oct 27, 2019 12:15:28 PM

דו"ח הצהרת הון הוא דיווח שמעביר נישום ישראלי (אדם יחיד, בני זוג או משפחה) לרשויות המס אודות ההון שנמצא בבעלותו. ההון הוא ההפרש בין הנכסים שנמצאים בבעלותו (למשל נכסי נדל"ן, תוכניות חסכון, ניירות ערך, כלי רכב, תכשיטים, יצירות אמנות) ובין ההתחייבות הכספיות שלו (למשל התחייבות לאנשים/חברות, משכנתאות, הלוואות וכו'). 

ניתן להוריד דו"ח הצהרת הון לדוגמה בתחתית העמוד או בעמוד הטפסים.

דו"ח זה מוגש רק לאחר דרישה של רשות המיסים ולא כל אזרח מחויב בכך, אלא רק האנשים הבאים:

המשמעות של דו"ח הצהרת הון

דו"ח הצהרת ההון הוא המקור העיקרי שמאפשר לפקיד השומה לבדוק את הנישום, כלומר לדעת האם הכנסותיו משקפות את המציאות הפיננסית שלו, האם הוא שילם מיסים כנדרש, האם ההון שלו גדל/קטן בצורה סבירה ובעיקר – האם יש פער לא סביר בין הדו"חות השנתיים שהגיש. עם זאת, בדיקה זו נעשית באמצעות השוואה בין דו"חות שהוגשו במהלך השנים, כך שדו"ח הצהרת הון בודד הוא רק חוליה אחת בשרשרת ויש באמתחתו אלמנטים נוספים, למשל:

מתי מגישים דו"ח הצהרת הון?

לרוב דו"ח הצהרת הון מוגש אחת לכמה שנים (לאחר דו"ח הצהרת הון ראשוני המחויב עם פתיחת עסק/הקמת חברה) והוא כולל מסמכים המאמתים את האמור בו, למשל אישורים מהבנקים, מקופות הגמל, נסח דירה, רשיונות רכב, אישור על קבלת מתנות בשווי חריג וכו'.

החשיבות של דו"ח הצהרת ההון הראשוני היא גדולה במיוחד מסיבה אחת – הוא מהווה את הבסיס לכל הבדיקות שיבצעו רשויות המס בשנים הבאות לגבי הנישום. לכן, מומלץ להתייעץ עם בעלי מקצוע רלוונטיים לפני הגשתו.

אם אתם עובדים/גרים באזור ירושלים, עדיף לכם להיעזר בהנהלת חשבונות בירושלים הקרובה למקום מגוריכם.

פנו אלינו כאן