מה היא הנהלת חשבונות ממוחשבת?

תאריך פרסום: Mar 31, 2019 8:1:8 AM

הנהלת חשבונות מוגדרת כ"כל התהליכים שמתעדים את הפעילות הכספית של עסק מסוים". המשמעות היא שהנהלת חשבונות בכל מקום בארץ היא הכרחית לצורך ניהולו התקין של כל עסק שהוא, למשל רישום ההכנסות וההוצאות הם אלו שמאפשרים לדעת האם העסק מפסיד או מרוויח.

ורק כדי להבהיר את העניין - הנהלת חשבונות בכל מקום בארץ נעשית ע"פ אותם כללים וחוקים, כך שאין משמעות למיקום הגאוגרפי של העסק. למשל, הנהלת חשבונות בירושלים אינה שונה מהנהלת חשבונות בת"א או בעפולה. עם זאת, בכל מקום שבו נמצא העסק לרוב נדרש מאמץ כדי לקבל תמונה שלמה על פעילותו, למשל זמן כדי להגיע לנתונים פיננסיים שונים.

החל משנות ה-80 תוכנות שונות להנהלת חשבונות מאפשרות לעשות זאת זה בלחיצת עכבר פשוטה. תוכנות אלו הופכות את הנהלת החשבונות לממוחשבת ומתעדות כל פעילות כלכלית בעסק. המשמעות היא שהודות לתוכנות אלו קבלת ההחלטות העסקית מבוססות על מידע יומיומי מעודכן, למשל תזרים המזומנים העסקי, בקרה על החשבונות בבנקים ועוד. 

עם התפתחות הטכנולוגיה התוכנות השונות להנהלת חשבונות ממוחשבת רק הולכות ומתפתחות. למשל, כיום תוכנות אלו מצוידות בבסיס נתונים (לרוב מסוג SQL - מסדי נתונים שמאפשרים אגירת מידע רב) שמאפשר ליהנות מכל העולמות: מצד אחד צבירה של נתונים עסקיים רבים ומצד שני קבלת החלטות יעילה, בעיקר הודות לשליפתם המהירה של הנתונים השונים. 

היתרונות של תוכנות להנהלת חשבונות ממוחשבת 

תוכנות להנהלת חשבונות ממוחשבת מאפשרת לכל בעלי המקצוע הרלוונטיים (בעל העסק, מנהל החשבונות ורואה החשבון) לקבל תמונה ברורה, מאוזנת ומדויקת לגבי המתרחש בעסק מבחינה כספית. כמו כן, כיום יש אפשרות לשימוש בתוכנות להנהלת חשבונות ממוחשבת באמצעות האינטרנט (הנהלת חשבונות בענן). לדרך עבודה זו יתרונות נוספים:

המשמעות היא שהתוכנות השונות להנהלת חשבונות ממוחשבת מאפשרות לעסק ליהנות מיתרונות רבים, למשל:

זקוקים לסיוע בהנהלת החשבונות בעסק או בעמותה שלכם? צרו קשר עם משה כהן, מנהל חשבונות בירושלים