מאמרים‏ > ‏

מה זה חשבונית פיקטיבית?

פורסם: 11 באוג׳ 2019, 3:56 על ידי: Shauli Cohen   [ עודכן 11 באוג׳ 2019, 3:57 ]

חשבונית מס היא הלכה למעשה האסמכתא לקיומה של עסקה כלשהי, למשל עסקה בין קונה ומוכר או עסקה בין מקבל שירות לנותן שירות כלשהו. המשמעות של החשבונית היא לכן כפולה מבחינת רשויות המס:

 • החשבונית היא האסמכתא שעל פיה יקוזז המע"מ 
 • החשבונית היא המסמך שמאפשר לדווח על הוצאות לצורך חישוב של מס הכנסה
 • הסוגים השונים של חשבוניות פיקטיביות

  חשבונית פיקטיבית היא חשבונית שעונה על אחת או יותר מהאפשרויות הבאות:

  • האפשרות הראשונה של חשבונית פיקטיבית היא חשבונית שהונפקה אך ורק לצורך קיזוז הוצאות (הכרה בהכנסה כהוצאה לצורך מס), כלומר אינה מבוססת על עסקה כלכלית ממשית כלשהי אלא עושה שימוש בחברת קש/שם פיקטיבי.
  • האפשרות השנייה של חשבונית פיקטיבית היא חשבונית שאמנם מבוססת על עסקה כלכלית ממשית, אבל היא הוצאה אך ורק במטרה להונות את רשויות המס. באופן הזה גוף אחד הוא זה שמנפיק את החשבונית והגוף השני מגיש אותה לרשויות. 
  למשל, כאשר הגוף שמפיק את החשבונית נמצא במדינה זרה הוא אינו חייב בתשלום מיסים בישראל. המשמעות היא שמצד אחד לא משולם מס על ההכנסה, אבל מצד שני ההכנסה שלכאורה התקבלה מהחשבונית משמשת לצורך החזר הוצאות.

  הפשע לא משתלם 

  הוצאת חשבונית פיקטיבית נחשבת לעבירה כלכלית ופלילית חמורה, כך שמי שעושה זאת (הן הגוף שמנפיק את החשבונית הפיקטיבית והן הגוף שמקבל אותה) צפוי לחקירה כלכלית סמויה ו/או גלויה, בענישה אזרחית (למשל פסילתם של ספרי העסק) וחמור מכל – בענישה ע"פ החוק הפלילי. אמנם הוצאת חשבוניות פיקטיביות נחשבת לפעולת המרמה הכלכלית הקלה ביותר לביצוע, אבל אולי דווקא בגלל הפיתוי הרב רשויות המיסים מקפידות בתחום הזה שבעתיים. למעשה, בתי המשפט רואים בעבריינות מס עבריינות לכל דבר ועניין וממצים איתה את הדין. 

  לכן מומלץ שלא להסתכן ולא לחכות שידו הארוכה של החוק תגיע אליכם. אם אתם מתגוררים בירושלים ובסביבה כדאי שתתייעצו עם המומחים, למשל משה כהן, מנהל חשבונות בירושלים. הקליקו כאן וודאו שאתם בצד הנכון של המשוואה.