מאמרים‏ > ‏

תזרים - למה הוא יכול להפיל עסק מצליח

פורסם: 5 במאי 2019, 0:20 על ידי: Shauli Cohen   [ עודכן 5 במאי 2019, 0:21 ]

אחת הסיבות העיקריות לכישלון של עסקים מצליחים היא ניהול לקוי בתחום תזרים המזומנים. שאלנו מנהל חשבונות בירושלים מדוע זה קורה. הוא הסביר שהכל נובע מאי הבנת המושג "תזרים מזומנים".

מה זה תזרים מזומנים?

תזרים מזומנים הוא לא רק ההכנסות מול ההוצאות בהווה, אלא גם ההכנסות מול ההוצאות שיהיו לעסק בעתיד. כלומר, גם אם העסק מצליח היום ייתכן והוא ייכשל בעתיד בגלל תכנון לקוי בתחום זה. ובמילים אחרות – מדובר בלב הפועם האמיתי של העסק שלכם. 

למשל, אם העסק משלם לספקים במזומן אבל מקבל תשלומים מלקוחות במערך של שוטף 60 – העסק לא יוכל להתפתח, לגדול ולהתרחב (למשל לגייס לקוחות חדשים, לפרוץ לשווקים חדשים, לייצר מוצרים/שירותים נוספים ועוד). בסופו של דבר הוא פשוט יקרוס.

אז מה הפתרון? 

הידיעה מתי יהיה כסף בחשבון העסקי, כמה כסף יהיה בחשבון זה בזמן עתידי נתון וכמה ממנו יהיה זמין היא הכרחית. הנה כמה טיפים בנושא:

  1. השתמשו בתוכנות רלוונטיות – כיום קיימים פתרונות טכנולוגיים שונים בתחום תזרים המזומנים העסקי, אך כדי לנצל אותם ביעילות מומלץ לעשות שימוש בפתרונות שמתאימים לסוג העסק שלכם. לדוגמה זה.
  2. הבינו את חשיבות הנושא – בעלי עסקים רבים נוטים להשאיר את תחום תזרים המזומנים בתחתית סולם העדיפויות העסקי וחבל. מומלץ להכניס ליומן התרעה קבועה בתחום זה.
  3. להשאיר רזרבה – טעות נפוצה היא לעקוב אחר התזרים באופן קבוע, אבל לא להשאיר מספיק רזרבות לשעת הצורך. בעסקים כמו בחיים תמיד הפתעות (למשל ציוד שהתקלקל, עסקה שהתבטלה וכו') וצריך להיות מוכנים גם להן.
  4. לשמור על אופן אשראי זהה בין הספקים ללקוחות. אם אתם משלמים לספקים במזומן או בסוג של תשלום דחוי כלשהו ("שוטף פלוס" למיניו השונים) – עשו זאת גם עם הלקוחות ולהיפך. למשל, אם התשלום מהלקוחות הוא בשוטף 30 – שימרו על סוג אשראי זה גם לספקים.
  5. קחו אנשי מקצוע – כל עסק מצליח ככל שיהיה חייב מנהל חשבונות שמתמחה בתחום תזרים מזומנים. מומלץ שמנהל החשבונות יימצא בקרבת מקום (למשל אם העסק בירושלים כדאי שתשכרו את שירותי של מנהל חשבונות בירושלים). באופן הזה תקבלו מענה מקצועי מיידי ויהיה בעל מקצוע לצדכם עם יד על הדופק.

למידע מקצועי נוסף על הנהלת חשבונות תקינה הקליקו כאן

Comments