מאמרים

ניהול מלאי וחשיבותו הקריטית להצלחת העסק

נשלח על ידי Shauli Cohen   [ עודכן ]

ניהול מלאי וחשיבותו הקריטית להצלחת העסק

מלאי הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר במאזן החשבונאי של כל בית עסק, כך שניהול מלאי נחשבת לאחת הפעולות החשובות שיש לבצע בעסק. לכן, ארגון וסידור המלאי הן במחסנים הפיזיים והן במחסנים הממוחשבים הם לא פחות מהכרח. 

יתרה מזאת – מכיוון שכמות המלאי היא נגזרת של המכירות, להחזקת המלאי יש משמעות כלכלית משתי סיבות שונות:

 • מצד אחד - החזקת המלאי מצריכה תשלום עבור כלי שינוע, שטחי אחסון ועוד, כך שלא כדאי להישאר עם עודפים במלאי.
 • מצד שני - מלאי נמוך מדי או מלאי מיושן ("מלאי מת") יכולים להאט את הפעילות הכלכלית של העסק.

ההשלכות הפיננסיות של המלאי

לכן, ליכולת של העסק לשלוט על פרטי המלאי ועל גודלו יש השלכות פיננסיות, כך שכל בית עסק חייב לבצע את הפעולות הבאות הקשורות לניהול מלאי (רשימה חלקית):
 • לשמר את המלאי מפני התיישנות או קלקול
 • לפקח המלאי מפני אובדן, גניבה וכו' ולבקר עליו באמצעים שונים, למשל ספירת מלאי, קטלוג המלאי, ניהול המחסן באמצעות שיטות אחסון שונות, בנייה של קטלוג מוצרי העסק ועוד.
 • לשווק את המלאי באופן יעיל, כך שמצד אחד לא יהיו הזמנות כפולות שייצאו עודפים ומצד שני לא יהיו חוסרים.
 • לנסות לחסוך כמה שיותר בעלויות הקשורות למלאי כמו שינוע, אחסנה וכו'.

ניהול מלאי באמצעות מיקור חוץ – כן או לא?

המשמעות היא שניהול מלאי חייב להיעשות במקצועיות במטרה אחת – להבטיח את היציבות של בית העסק. לכן, לא פלא שעסקים רבים בוחרים להעביר את משימת ניהול המלאי למיקור חוץ. עם זאת, פתרון זה אינו מתאים לכל עסק ויש לבדוק התכנות לגבי כל מקרה לגופו.

אם יש לך עסק או חברה באיזור נשמח להציע לכם שירותים מקצועיים של הנהלת חשבונות בירושלים הכולל גם רכיבים של התייחסות לניהול מלאי. פנו אל מנהל החשבונות משה כהן עוד היום.

כל מה שצריך לדעת על החוק ועל פנקס ההזמנות בעסק

נשלח 8 בספט׳ 2019, 0:29 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 8 בספט׳ 2019, 0:30 ]

ספר הזמנות או בשמו הנוסף פנקס הזמנות היא מחברת לתיעוד העסקאות שמבצע בית העסק. על פי הוראות מס הכנסה (הוראת ניהול פנקסי חשבונות מ-1973) ותקנות מס ערך מוסף (הוראת ניהול פנקסי חשבונות מ-1976). ספר ההזמנות חייב לכלול את האלמנטים הבאים:

 • המספר הסידורי או המספר הקטלוגי של ההזמנה
 • התאריך שבו התקבלה ההזמנה
 • שמו של המזמין וכתובתו כאשר ציון הכתובת הוא בגדר רשות
 • תיאור המוצר/השירות שהוזמנו באופן מפורט או הפנייה למקום אחר בו הם מפורטים (למשל, חוזה, מסמך בוורד וכו') 

בנוסף, יש מספר כללים נוספים הקשורים לניהול ספר ההזמנות. למשל:

 • עמודי ספר ההזמנות חייבים להיות ממוספרים מראש
 • ספר ההזמנות חייב להיות כרוך, כלומר הוא לא יכול להיות קובץ אקסל או אאוטלוק.
 • הכתיבה בספר ההזמנות חייבת להיעשות בעט ולא בעפרון
 • כל מחיקה בספר ההזמנות חיית להיעשות באמצעות העברת קו על הכתוב. כל מחיקה אחרת (למשל באמצעות טיפקס) עלולה לפסול את ספר ההזמנות כולו.
 • ההזמנות בספר ההזמנות יירשמו עם ביצוע העסקה בלבד ולא לפניה או אחריה. 

מה קורה בפועל?

בגלל הגבלות אלו בעלי עסקים רבים נוטים לעשות אחד מהשניים: לא לנהל ספרי הזמנות או לנהל אותם שלא בצורה תקנית.

חשוב לזכור שכל אחד מאלו נחשב לעבירה על החוק – מה שחושף את בעלי העסקים לסנקציות שונות כמו קנסות, שינוי של מדרגות המס, אי-הכרה בהוצאות ובהפסדים השונים של בית העסק וכו'.

מה אתם יכולים לעשות?

כדי להימנע מבעיות מומלץ לנהל ספר הזמנות באמצעות תוכנות מחשב שונות בעלות חתימה דיגיטלית, למשל תוכנות שונות להנהלת חשבונות שבהם ניתן גם להפיק חשבוניות אינטרנטיות, להוציא קבלות ועוד. אפשרות נוספת היא ליצור קשר עם אנשי מקצוע באזור מגוריכם/עבודתם כדי לקבל ייעוץ. למשל, אם אתם עובדים או גרים באזור ירושלים מומלץ להתייעץ עם מנהל חשבונות בירושלים או כזה הקרוב למקום מגוריכם.

מידע על מע"מ לעוסק חדש

נשלח 25 באוג׳ 2019, 3:04 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 25 באוג׳ 2019, 3:06 ]

ביצוע של כל פעולה כלכלית מחייב דיווח למס הכנסה ולמע"מ. המשמעות היא שאם בבעלותכם חברה בע"מ או אם אתם חלק משותפות עסקית (כלומר אתם מוכרים טובין/מקרקעין או נותנים שירות כלשהו בתשלום) – אתם חייבים בדיווח למע"מ. 

חשוב לזכור שיש עסקים הפטורים ממע"מ, למשל עסקים שמוגדרים כ"עוסק פטור", אנשים שעיקר הכנסתם מגיעה ממשכורת, מקצבה או מגמלה וכן נתינת שירות בתשלום לעוסק, למוסד ללא כוונת רווח ולמוסד כספי כלשהו. כמו כן, עסקאות כלכליות המתבצעות באילת או שמערבות גופים כלכליות באילת – מצריכות חישוב נפרד כי העיר אילת מוגדרת כ"אזור סחר חופשי".

מה אתם צריכים לעשות? 

לצורך כך עליכם להירשם במשרדי המע"מ הקרובים למיקום העסק מוקדם ככל האפשר מסיבה אחת – אסור שהרישום יתבצע לאחר תחילת הפעילות העסקית במקום. בהגיעכם למשרדי המע"מ תדרשו להציג מסמכים שונים בהתאם לסוג העסק ואופיו ותקבלו אישורים שונים:

 • קביעת מועד הדיווח למע"מ – פעם בחודש או פעם בחודשיים בהתאם למחזור העסקאות של העסק
 • טופס ראשוני לתשלום מע"מ וכן שם משתמש וסיסמא לצורך תשלום עתידי דרך אתר האינטרנט 
 • אישור שמשמש כתעודת עוסק זמנית

אופן הדיווח למע"מ 

חשוב לזכור שדיווח מע"מ יש לבצע תוך 15 יום מתום התקופה שעליה מדווחים. למשל, אם הדיווח נערך פעם בחודשיים תקופת הדיווח היא חודשיים, כך שיש להגיש את הדיווח למע"מ תוך 15 יום מסיום חודשיים אלו. עם זאת, דיווח מקוון יש לבצע תוך 19 יום מתום תקופת הדיווח.

בכל מקרה את הדו"חות למע"מ מגישים בבנק הדואר, בבנק או ע"י מיופה כוח של רשות המיסים. חשוב לזכור שכל איחור בהגשת הדו"ח יכול לגרור סנקציות כגון קנסות, הוספת הפרשי הצמדה וריביות לתשלום ואפילו תתכן הגשה של כתב אישום במקרה של איחורים נשנים. דיווח כוזב יכול אף הוא לגרור שימוש באמצעי ענישה מצד רשות המיסים.

דו"ח אפס

עם זאת, חובה לדווח למע"מ גם אם לא הייתה פעילות עסקית כלשהי בתקופה זו. כלומר, גם אם מדובר ב"דו"ח אפס". במידה ודו"ח המע"מ הוא אפסי במשך 2 תקופות דיווח רצופות – ניתן לפנות למשרדי המע"מ לצורך הקפאת הדיווח.

הולכים לאיבוד? מומלץ שתפנו לאנשי מקצוע באזור מגוריכם או באזור שבו מתנהל העסק שלכם. למשל, אם אתם מתגוררים או עובדים באזור ירושלים – יש לפנות לרואה חשבון או למנהל חשבונות בירושלים שיעזור לכם בתהליך. 

מעלימים מס? מה הסיכוי שתיתפסו?

נשלח 18 באוג׳ 2019, 0:57 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 18 באוג׳ 2019, 0:58 ]

אם אתם מעלימים מס (מס הכנסה ו/או מע"מ) כדאי שתדעו שמדובר בפעולה שיכולה לעלות לכם ביוקר. אמנם הסיכוי שיתפסו אתכם נמוך מהסיכון להיפגע בתאונת דרכים, אבל עדיין זה ממש לא משתלם, הן בהעלמות מס גלויות (אי הגשת דו"חות, אי העברה של ניכויי מס וכו') והן באמצעות מניפולציות בדו"חות השונים.

אחת הדרכים שבהן רשויות המס בודקות העלמות מס היא במהלך ביקורות אקראיות רטרואקטיביות (בדיקה של 3-7 שנים אחורנית) , כך שלמרות חוסר היעילות שלהן והמחסור בכוח אדם מקצועי אתם יכולים לעלות בגורל. חשוב לזכור שרשויות המס אינה ישות אחת אלא כוללות אגפים שונים למע"מ, מס הכנסה ומס שבח – מה שמגדיל את הסיכוי שאחד מהן יגיע אליכם.

בנוסף, ניתן לעלות על העלמות מס באמצעות מאגרים חיצוניים, למשל מאגרים של הבנקים השונים ושל חברות האשראי שיכולים לאתר אי-דיווח לרשויות המס ו/או חריגויות (למשל קנייה של נכסים ונסיעות לחו"ל שמעידים על הכנסות גבוהות מהרגיל, החזקת כסף בבנק בסכומים גדולים ועוד).

העובדות מדברות בעד עצמן

נכון ל-2015 נערכו כ-4000 ביקורות שנתיות של אגף המע"מ וכ-22,000 של אגף מס הכנסה. בנוסף, במהלך שנה זו כ-40,000 איש לא דיווחו על הכנסותיהם למרות מכתבי התראה מרשויות המס– מה שמעלה חשש להעלמות מס נוספות, בעיקר בתחום של השכרת דירות.

כמעט מדי יום ביומו ניתן לקרוא בעיתון על בעלי עסקים קטנים שנתפסו מעלימים מיסים. למשל, קוסמטיקאית שהעלימה הכנסות בגובה 200,000 ₪, מעצב שיער שהעלים הכנסות בגובה 5,000 ₪ בחודש ועוד. וזה לפני כל הידיעות על המפורסמים מעלימי המס שתופסות כותרות.

זרועו הארוכה של החוק

המשמעות היא שהפשיטות של רשות המיסים (למרות שהן יחסית נדירות) יוצרות את ההרתעה המתבקשת, כך שאין ממש סיכוי לחמוק מהן. למעשה, הזרוע הארוכה של החוק יכולה להגיע אליכם ותמיד כדאי להיות בצד הנכון, הן מבחינת החוק והן מבחינת המוסר.

כדי להבטיח שלכם זה לא יקרה צרו קשר עם אנשי המקצוע הרלוונטיים באזור מגוריכם. למשל, אם אתם מתגוררים באזור ירושלים – פנו לרואה חשבון בירושלים או למנהל חשבונות בירושלים שיבטיחו שתהיו בצד הנכון של המשוואה. 

מה זה חשבונית פיקטיבית?

נשלח 11 באוג׳ 2019, 3:56 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 11 באוג׳ 2019, 3:57 ]


חשבונית מס היא הלכה למעשה האסמכתא לקיומה של עסקה כלשהי, למשל עסקה בין קונה ומוכר או עסקה בין מקבל שירות לנותן שירות כלשהו. המשמעות של החשבונית היא לכן כפולה מבחינת רשויות המס:

 • החשבונית היא האסמכתא שעל פיה יקוזז המע"מ 
 • החשבונית היא המסמך שמאפשר לדווח על הוצאות לצורך חישוב של מס הכנסה
 • הסוגים השונים של חשבוניות פיקטיביות

  חשבונית פיקטיבית היא חשבונית שעונה על אחת או יותר מהאפשרויות הבאות:

  • האפשרות הראשונה של חשבונית פיקטיבית היא חשבונית שהונפקה אך ורק לצורך קיזוז הוצאות (הכרה בהכנסה כהוצאה לצורך מס), כלומר אינה מבוססת על עסקה כלכלית ממשית כלשהי אלא עושה שימוש בחברת קש/שם פיקטיבי.
  • האפשרות השנייה של חשבונית פיקטיבית היא חשבונית שאמנם מבוססת על עסקה כלכלית ממשית, אבל היא הוצאה אך ורק במטרה להונות את רשויות המס. באופן הזה גוף אחד הוא זה שמנפיק את החשבונית והגוף השני מגיש אותה לרשויות. 
  למשל, כאשר הגוף שמפיק את החשבונית נמצא במדינה זרה הוא אינו חייב בתשלום מיסים בישראל. המשמעות היא שמצד אחד לא משולם מס על ההכנסה, אבל מצד שני ההכנסה שלכאורה התקבלה מהחשבונית משמשת לצורך החזר הוצאות.

  הפשע לא משתלם 

  הוצאת חשבונית פיקטיבית נחשבת לעבירה כלכלית ופלילית חמורה, כך שמי שעושה זאת (הן הגוף שמנפיק את החשבונית הפיקטיבית והן הגוף שמקבל אותה) צפוי לחקירה כלכלית סמויה ו/או גלויה, בענישה אזרחית (למשל פסילתם של ספרי העסק) וחמור מכל – בענישה ע"פ החוק הפלילי. אמנם הוצאת חשבוניות פיקטיביות נחשבת לפעולת המרמה הכלכלית הקלה ביותר לביצוע, אבל אולי דווקא בגלל הפיתוי הרב רשויות המיסים מקפידות בתחום הזה שבעתיים. למעשה, בתי המשפט רואים בעבריינות מס עבריינות לכל דבר ועניין וממצים איתה את הדין. 

  לכן מומלץ שלא להסתכן ולא לחכות שידו הארוכה של החוק תגיע אליכם. אם אתם מתגוררים בירושלים ובסביבה כדאי שתתייעצו עם המומחים, למשל משה כהן, מנהל חשבונות בירושלים. הקליקו כאן וודאו שאתם בצד הנכון של המשוואה.


  הסבר על החוק להתייעלות כלכלית והדיווח המקוון למע"מ

  נשלח 28 ביולי 2019, 0:23 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 28 ביולי 2019, 0:27 ]

  החוק להתייעלות כלכלית מ-2014 קובע שהחל מינואר 2015 עסקים יחויבו בדיווח מקוון למע"מ, הן אלו שמחזורם מעל 1.5 מיליון ₪ והן אלו שמחזורם מעל 500,000 ש"ח (האחרונים במידה והם חייבים בניהול חשבונאות ע"פ השיטה הכפולה של הוראות ניהול ספרים). כל השאר (למשל שותפים בשותפות או איחוד עוסקים) מחויבים בדיווח תקופתי בלבד.

  חוק זה מצטרף לדרישה מ-2009 שמחייבת עסקים מסוימים (פירוט בהמשך) החל מ-2010 להגיש שתי רשימות: רשימה של חשבוניות שהם הפיקו ורשימה של חשבונות שעליהם הם מזכים במע"מ. את הרשימות האלו העסקים נדרשים להגיש כל חודש (כי הודות למחזורם הגדול הם משלמים מע"מ כל חודש) בקובץ שנקרא קובץ PCN874.

  דרישה זו באה להילחם בתופעה של חשבוניות פיקטיביות, כלומר חשבוניות שאינן מייצגות הוצאות ועסקאות אמיתיות ותכליתן אחת – להזדכות במע"מ על סכום העסקה. לכן, הגשת החשבוניות שהפיק העסק לצד החשבוניות שעליהן הוא יזדכה במע"מ מצליבה את הנתונים – כך שאין אפשרות להזדכות במע"מ על עסקאות שכלל לא בוצעו. 

  מי מחויב בדיווח מקוון? 

  חובת דיווח זו חלה על העסקים הבאים, עסקים שהם אחד מהשניים:

  • חברות ושותפויות שאחד מהצדדים מוגדר כחברה בע"מ ושעומדות באחד מהתנאים הבאים:
   • מחזור שנתי של מעל 1.5 מיליון ₪.
   • מחויבים לפי חוק בהכנת מאזן, במינוי של רואה חשבון מבקר או במינוי מבקר לפי סעיף 20 לחוק האגודות השיתופיות.
  • חברויות ושותפויות של עצמאיים שעומדות באחד מהתנאים הבאים:
   • מחזור שנתי שעולה על 2.5 מיליון ₪
   • מחויבים לנהל פנקסי חשבונות ע"פ השיטה הכפולה מכוח ההוראות של ניהול פנקסי חשבונות
  • מלכ"רים בעלי מחזור שנתי של מעל 20 מיליון ₪
  • מוסדות כספיים בעלי מחזור שנתי של מעל 4 מיליון ש"ח
  אם החברה או העסק שלכם באזור ירושלים צרו קשר עם מנהל החשבונות משה כהן. הוא ישמח לעזור לכם.

  במה כרוכה בניית עסק מצליח?

  נשלח 21 ביולי 2019, 0:26 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 21 ביולי 2019, 0:26 ]

  פתיחת עסק נחשבת ע"י רבים ובצדק כמשימה מורכבת ומאתגרת, אבל היא לא חייבת להיות כזו. הודות לטיפים שקיבלנו ממנהל חשבונות בירושלים משה כהן, ניתן להפוך את בניית העסק למהנה ויותר מזאת – להבטיח שהעסק יהיה מצליח מבחינה כלכלית.

  ורק כדי לסבר את האוזן – הסטטיסטיקה מראה ש-80% מהעסקים החדשים נסגרים תוך שנתיים מיום פתיחתם. אנחנו מזמינים אתכם להמשיך לקרוא כדי להבטיח שלכם זה לא יקרה. 

  טיפ ראשון – תנו לתשוקות שלכם להוביל אתכם

  אדם חכם אמר ש"אם תעבדו במה שאתם אוהבים – למעשה לא תעבדו יום אחד בחייכם". המשמעות מבחינתכם היא שעליכם להקים עסק בתחום שמעניין אתכם. עם זאת, יש לבדוק מראש שתחום זה ניתן לשווק כדי להרוויח ממנו כסף.

  המשוואה היא פשוטה – אם אתם יוצרים דבר מה (שירות/מוצר וכו') שיש לו משמעות עבורכם, רוב הסיכויים שיהיו מישהו שירגיש אותו הדבר ויהיה מוכן לשלם עבור זה. 

  טיפ שני – אל תתביישו לתמחר את עצמכם ברמה גבוהה

  ברוב המקרים אתם והעסק החדש שלכם לא תמציאו את הגלגל ולא תשנו סדר עולם, כך שיהיו לכם מתחרים על אותו קהל יעד ועל אותו נישת שוק. עם זאת, מומלץ לא לעשות טעויות של מתחילים ולתמחר את עבודתכם בחסר וזאת מסיבה אחת – באופן הזה אתם אולי מושכים אליכם לקוחות, אבל מצד שני אתם מעניקים לעסק שלכם תדמית זולה ולא רצינית. 

  טיפ שלישי – העניקו ערך מוסף ללקוחות שלכם 

  לא משנה במה העסק שלכם עוסק כי דבר אחד בטוח – אם הוא לא יעניק ערך מוסף ללקוחות שלו בתחום השירות/מוצר אין לו זכות קיום. כלומר, הוא לא ישרוד מבחינה כלכלית ולא יצליח להתגבר על המכשולים שרוב העסקים נופלים בהם. 

  טיפ רביעי – מצאו שותפים תומכים

  גם אם אתם פותחים עסק עצמאי ללא שותפים, חיוני ונחוץ למצוא אנשים שיגידו לכם את האמת ויהוו קבוצת ביקורת אמיתית. באופן הזה אתם תצרו לעצמכם קהילה מאתגרת שדוחפת את העסק שלכם קדימה. למשל, מציעה רעיונות חדשים למוצרים או לשירותים, חושבת על קהלי יעד ונישות חדשות ועוד. 

  זאת יכולה להיות המשפחה, החברים למילואים, הקהילה המקצועית שבה אתם חברים או כל קבוצת אנשים שאתם סומכים עליהם בתנאי אחד – שהם ייתנו לכם פידבק מקצועי בלי להיות יס-מנים.

  זקוקים לעזרה מקצועית יותר? חייגו 02-6566705

  מה זה הוצאה מוכרת לעסק?

  נשלח 7 ביולי 2019, 0:36 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 7 ביולי 2019, 0:39 ]

  הוצאה מוכרת היא כל הוצאה כספית של העסק למטרת הכנסה שמקוזזת מתשלום מיסים (מע"מ ו/או מס הכנסה), הן באופן מלא והן באופן חלקי. לפניכם הסברים לגבי 3 סוגים של הוצאות מוכרות נפוצות: 

  • הוצאה מוכרת מבחינת מע"מ 
  • שתי הוצאות מוכרות כלליות מבחינת מס הכנסה: הוצאה מוכרת שוטפת והוצאה מסוג "רכוש קבוע" (הוצאה מוכרת כפחת). 

  הוצאה מוכרת מבחינת מע"מ

  קיזוז המע"מ נעשה עבור שירותים וציוד שנרכשו לצרכים עסקיים מסכום המע"מ ששולם ע"י הלקוחות. קיזוז זה נעשה לרוב פעם בחודש או בחודשיים באמצעות דו"ח מע"מ.

  דוגמה: מנהל חשבונות בירושלים ביצע בחודשים יולי-אוגוסט 2019 שירותי הנהלת חשבונות לכמה עמותות וקיבל עליהם 24,000 ₪ כולל מע"מ - מה שאומר שהוא שילם למדינה מתוך הסכום הזה מע"מ בגובה 3,487 ₪. בנוסף, הוא הוציא 10,000 ₪ עבור ציוד משרדי כולל מע"מ. כלומר, מנהל החשבונות שילם מע"מ בסך 1453 ₪. במקרה זה מנהל החשבונות יכול לקזז את המע"מ שהוא שילם עבור הציוד המשרדי מהמע"מ שקיבל מהעמותות. לכן, הוא ישלם לקופת המדינה מע"מ בגובה 2034 ₪ בלבד (3487 ₪ פחות 1453 ₪). 

  הוצאות מוכרות כלליות 

  קיזוז מס ההכנסה על הוצאות מוכרות כלליות נעשה פעם בשנה (באמצעות הדו"ח השנתי שמגיש העסק למס הכנסה) ולוקח בחשבון את כלל הוצאות העסק. לפניכם שתי ההוצאות המוכרות הכלליות הנפוצות:

  1. הוצאה מוכרת שוטפת 

  זוהי כל הוצאה מוכרת שעליה יש החזר בסיומה של שנת מס כלשהי. למשל: אם ב-2018 מנהל חשבונות בירושלים הרוויח 1,000,000 ₪ והוציא 200,000 ₪ על הוצאות מוכרות, אזי עליו לשלם מס הכנסה רק על 800,000 ₪ (מיליון ש"ח פחות 200,000 ₪). 

  2. הוצאה מסוג "רכוש קבוע" (הוצאה מוכרת כפחת) 

  זוהי כל הוצאה שעלותה נפרסת על פני מספר שנים, למשל רכישה של ריהוט וציוד משרדי. לדוגמה: יועץ מס בירושלים הרוויח בשנת 2018 מיליון ₪ ורכש מחשבים לעסק בעלות של 30,000 ₪ - ציוד שעליו מוכר פחת בגובה 33.33% לשנה. 

  המשמעות היא שיועץ המס ישלם מס רק על 99,000 ₪, כלומר מיליון ₪ פחות 10,000 ₪ (שליש מעלות רכישת המחשבים).

  לקבלת שירות מקצועי וניהול חשבונות תקין בירושלים, צרו עם מנהל החשבונות משה כהן קשר כאן.

  ההוצאות המוכרות לעסק בירושלים

  נשלח 30 ביוני 2019, 0:06 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 30 ביוני 2019, 0:09 ]

  אם אתם תושבי עיר הקודש וזמנכם יקר כי אתם מנהלים עסק עצמאי – בטח תשמחו לדעת שאתם יכולים לחסוך לעצמכם פנייה למנהל חשבון בירושלים בקלות. לפניכם הסבר לגבי ההוצאות המוכרות לעסק שלכם. אמנם כל ההוצאות האלו מוגדרות בפקודת מס הכנסה ובתקנות הרלוונטיות השונות, אבל לא צריך להיות מנהל חשבונות בירושלים כדי להבין אותן ולמעשה כל אחד יכול. גם אתם. בואו ונתחיל!

  הוצאות מוכרות למס ומע"מ בכל עסק 

  1. הוצאות מוכרות במלואן 

  הכוונה להוצאות שוטפות שמטרתן יצירת הכנסה. למשל, קנייה של חומרי גלם, משכורות לעובדים, דמי שכירות, הוצאות תחזוקה, הוצאות משרדיות ועוד.

  2. הוצאות מוגבלות בהכרה

  הוצאות שוטפות שרשויות המס מכירים בחלקן, למשל הוצאות על אחזקת רכב, רכישת ביגוד, קניית כיבוד, אש"ל ואפילו נסיעות לחו"ל כאשר הן במסגרת מקצועית. 

  3. הוצאות מעורבות

  הוצאה שחלקה מקצועית וחלקה פרטית, כך שרק החלק העסקי מוכר לצרכי מס. למשל, אם אתם מנהלים את העסק מתוך בית המגורים שלכם – החלק היחסי של ההוצאות המשרדיות (מחושב לפי גודל המשרד יחסית לגודל הבית כולו) יוכר לצרכי מס. כאשר מדובר ב"עוסק מורשה" הוצאות מעורבות יכולות לקבל החזר מע"מ בהתאם לשימוש העיקרי שלהן, למשל בהוצאה שהיא עסקית בעיקרה יקוזז שני שליש מגובה המע"מ ובהוצאה פרטית – רבע. 

  4. הוצאות הוניות

  הוצאות שמיועדות להניב הכנסה עתידית, לשל רכישה של נכס, ציוד משרדי כמו מחשבים, מכונות ייצור ועוד. ההכרה בהוצאות אלו מתבצעת באופן חלקי בהתאם לאופי הנכס (הרכישה חייב להיות רלוונטית לעסק אחרת לא תוכר כלל לצרכי מס) ובהתאם לפחת שלו.

  למשל, לפי תקנות מס הכנסה הפחת על מחשבים הוא 33% בשנה, כך שההוצאה המוכרת לצרכי מס כל שנה היא 33% ממחיר הרכישה המקורי.

  הוצאות מוכרות למע"מ

  במידה ואתם מוגדרים כ"עוסק מורשה" אתם יכולים לקבל החזרים גם על המע"מ ששילמתם, אבל עליכם להציג חשבונית שמעידה שההוצאה הייתה לצרכים עסקיים. לכן, למשל הוצאות עבור תשלומי שכר, רכישת רכב, אגרות שונות וארנונה אינן מוכרות לצרכי החזר מע"מ כי לא הוצאה חשבונית. בכל מקרה חשוב לזכור דבר אחד – אתם תקבלו החזר רק במידה והוצאות המע"מ שלכם היו גבוהות מהכנסות המע"מ. 

  רוצים לנצל היטב ובצורה נכונה את מבנה ההוצאות בעסק שלכם? פנו למשה כהן, מנהל חשבונות בירושלים.

  מה כדאי לפתוח, עוסק פטור או עוסק מורשה?

  נשלח 22 ביוני 2019, 23:04 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 22 ביוני 2019, 23:05 ]

  הדילמה בין פתיחת תיק של עוסק פטור או עוסק מורשה היא עניין מקצועי לחלוטין ולגביו יש כמה שיקולים שכדאי לקחת בחשבון.

  סוג העיסוק

  עצמאי שהוא בעל מקצוע חופשי, נותן שירותים אמנותיים או בעל חברה בע"מ חייב להירשם כעוסק מורשה. למשל, אגרונום בחיפה, רואה חשבון או חוקר פרטי בת"א חייבים להירשם בתור עוסקים מורשים ולא בתור עוסקים פטורים.

  מחזור העסקאות הצפויות

  עסק בעל מחזור עסקאות מתחת לסך 100,000 בשנה חייב להירשם כעוסק מורשה. גובה המחזור אינו מתייחס לסוג העיסוק, כך שעצמאים במקצועות שצוינו לעיל מחויבים להירשם כעוסקים מורשים גם כשמחזור העסקאות שלהם נמוך.

  עם זאת, במידה ומחזור העסקאות של העסק שמוגדר כעוסק פטור עולה על המותר – עליו לשלם את ההפרש ולקזז אותו מבחינת תשלום מע"מ, כלומר לקזז את המע"מ מהתקופה שבה ההכנסה עלתה על הצפוי.

  חובת הדיווח לרשויות

  עוסק פטור חייב לדווח למס הכנסה ולביטוח לאומי, אך אינו מחויב בדיווח שוטף למע"מ (פעם בחודש או פעם בחודשיים כמו עוסק מורשה – תלוי בהיקף המחזור השנתי) אלא בדיווח פעם בשנה.

  הסיבה לכך נעוצה בעובדה שעוסק פטור אינו יכול לקזז את המע"מ מהרכישות וההוצאות שלו (מע"מ תשומות) כמו עוסק מורשה, כך שהסכום שלא קוזז מהמע"מ מהווה חלק מההוצאות שלו המחושבות לצורך תשלום מיסים.

  למעשה, עוסק מורשה משלם מע"מ הן בהתאם למחזור העסקאות והן בהתאם לעסקאות שביצע (המע"מ שגבה מהלקוחות שלו). בנוסף, הוא משלם מע"מ על ההפרש בין הרכישות וההוצאות השוטפות שלו (מע"מ תשומות).

  חסכון במס

  עסק שמוגדר כעוסק מורשה חייב להוציא חשבונית מס ולא חשבונית קבלה כמו עוסק פטור. עם זאת, במצבים שבהם ההוצאות מורכבות בעיקר מחשבוניות מס ולא מהוצאות שלא יכולות להתקזז במע"מ (למשל תשלום ארנונה) – יש יתרון לעוסק מורשה.

  במקרים אלו סכום המע"מ שלא קוזז מתווסף לסכום ההוצאה, כך שהרווח שמחושב לצורך תשלום המס נחשב נמוך יותר ובהתאם תשלום המס.

  אתם שוקלים למקם את העסק החדש שלכם בירושלים ויש לכם עדיין התלבטות? בואו לפגישת יעוץ אצל מנהל חשבונות בירושלים. הקליקו כאן.

  1-10 of 24