מאמרים

מאמרים מקצועיים על הנהלת חשבונות

איך למלא טופס הצהרת הון

נשלח 17 בנוב׳ 2019, 23:34 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 17 בנוב׳ 2019, 23:34 ]

כל אדם שהוא עצמאי ויש לו תיק ברשויות המס (מע"מ ומס הכנסה) נדרש למלא טופס הצהרת הון (טופס 1219) אחת לכמה שנים.

מהו טופס הצהרת הון?

טופס הצהרת הון משקף את תמונת המצב של העסק ושל האדם שמנהל אותו. לכן הוא מחולק ל-2 חלקים: הצהרה על הון עסקי והצהרה על הון אישי.

הון עסקי

 • רכוש קבוע - בסעיף זה יש לדווח על נכסים עסקיים שונים כמו נכסי נדל"ן (מגרשים, בניינים וכו'), ציוד, מכונות, רכוש, רכב וכל רכוש קבוע אחר. לגבי כל נכס יש לפרט מתי הוא נרכש ובאיזה מחיר. במקרה של נכסי נדל"ן יש לפרט גם גוש וחלקה.
 • רכוש שוטף – בסעיף זה יש לדווח על מלאי, צ'קים של חייבים וכו'.
 • קופה ובנקים – בסעיף זה יש לדווח על חשבון הבנק העסקי במידה ויש כולל שם הבנק, היתרה, סוג החשבון ומספרו.
את כל הסכומים של סעיפים אלו יש לכתוב תחת הסעיף "סה"כ רכוש". עליהם יש להוסיף התחייבויות עסקיות שונות כגון צ'קים לפרעון, הלוואות וכו'.

ההון העסקי הנקי הוא סך כל הרכוש פחות סך כל ההתחייבויות. הון זה יש לחלק לפי חלקו של האדם בכל שותפות עסקית ובתאגידים.

הון פרטי

 • נכסים – לגבי כל נכס יש לפרט את סוג הנכס, את תאריך הרכישה שלו, את כתובת הנכס (גוש וחלקה) וכו'. יש לצרף את חוזה הרכישה
 • חייבים – פירוט כל האנשים שחייבים לכם כספים כולל תאריך החוב, תנאי הריבית ותאריך החזרת החוב.
 • מזומנים וחשבונות בנקים – כאן יש לפרט מי בעל החשבון, סוג החשבון, מספר חשבון וכו'
 • תוכניות חסכון, ביטוחים, קופות גמל, ניירות ערך וכו' – פה צריך לצרף את האישורים השנתיים שמתקבלים מהבנקים וקופות הגמל ולפרט את הסכומים
 • כלי שייט, טייס וכלי תחבורה – כאן יש לציין את כלי התחבורה שברשותכם, תוצרת, תאריך רכישה, עלות ומספר רישוי.
 • תכולת בית – מומלץ למלא סעיף זה בהתאם לדו"ח השמאי שהעריך את התכולה (ריהוט ,תכשיטים וכו') לצורך ביטוח חיים.
 • התחייבויות (כולל משכנתאות והתחייבויות בכרטיסי אשראי) – למי אתם חייבים כסף, כמה, הריבית, תנאי החוב והתאריך שבו נוצר החוב.
 • השקעות בניירות ערך – במידה ומנהלים תיק ניירות ערך, כאן יש לפרט את מקום הניהול (בנק או מוסד אחר), מספר החשבון, סוג ניירות הערך, מספר יחידות ערך נקוב ושווי ניירות הערך.
 • השקעות במזומנים במט"ח – כאן יש לספק את אותם הפרטים כמו בסעיף הקודם.
כמו כן יש לציין אם יש ברשותכם כספת ואיפה ואם יש בה נכסים שאינם שלכם. בנוסף, יש לפרט האם אתם משמשים כאפוטרופוס של אדם אחד, כלומר אם יש לכם זכות חתימה בחשבונות בנקים לגבי רכוש/התחייבויות שאינם שלכם.

סרטון מאתר מדרג שמסביר על טופס הצהרת הון


מסובך? לגמרי!

כדי להיות בטוחים שמילאתם את טופס הצהרת ההון כנדרש מומלץ לפנות לבעלי מקצוע בקרבתכם. למשל, אם אתם עובדים/מתגוררים באזור ירושלים – מומלץ לפנות למומחים בתחום הנהלת חשבונות בירושלים.

הקליקו על הקישור לפנייה למשה כהן מנהל חשבונות בירושלים.

איך עושים החזר מס ואיך מגישים את ההחזר מס לבד?

נשלח 11 בנוב׳ 2019, 1:19 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 17 בנוב׳ 2019, 23:23 ]

החזר מס נעשה באמצעות הדו"ח השנתי או במילים המקצועיות של רשויות המס - טופס 0135. דו"ח זה כולל סעיפים רבים, לכן אם אתם מעוניינים לבצע בקשה להחזר מס לבד כדאי שתמשיכו לקרוא. חשוב לזכור שבטופס להחזר מס ממלאים את הפרטים של שני בני הזוג, אך אם בן/בת הזוג ממלא טופס משלו אין צורך לכלול אותו בדו"ח שלכם.

למה כדאי לשים לב?

לפניכם הסעיפים העיקריים שיש לשים אליהם לב:
 • משרד השומה – סעיף זה מתייחס למקום הפיזי של משרד השומה הקרוב למקום מגורייך. למשל, אם אתם מתגוררים בירושלים משרד השומה שלכם יהיה בירושלים.
 • פרטים כלליים ופרטים אישיים – יש למלא סעיפים אלו בדקדקנות כי הם משפיעים על נקודות הזיכוי במס שתקבלו.
 • פרטי חשבון בנק – לא לשכוח לצרף צילום של צ'ק מבוטל לבקשה להחזר המס. צילום זה משמש כאסמכתא לרשויות המס על כך שיש חשבון בנק על שמכם.
 • רישום סוגי ההכנסות – הכנסות אלו מחולקות בדו"ח להכנסות מיגיעה אישית (עבודה) ולהכנסות שאינן מיגיעה אישית. פירוט של הכנסות אלו + אחוזי המס שיש לשלם עבורם מקבלים מהבנק.
 • רווחי הון מניירות ערך – המידע ניתן ע"י הבנק או הגוף שמנהל עבורכם את תיק ההשקעות. כאן ניתן להחליט אם אתם רוצים לקזז את ההפסדים בדו"חות עתידיים.

להגיש לבד או להסתייע באיש מקצוע?

אמנם ניתן להגיש בקשה להחזר מס לבד, אבל מדובר במשימה שגוזלת הרבה זמן ואנרגיה שאותם תוכלו לנצל ביעילות בדברים אחרים (למשל בפיתוח או בניהול שוטף של העסק שלכם).

חשוב לזכור דבר אחד - כל בקשה להחזר מס חייבת לכלול את המסמכים המקוריים שבגינם מבקשים נקודות זיכוי, זיכויים, ניכויים וכו'. למשל, טופס 106 של שני בני הזוג, טפסים מהבנק לגבי הפרשות לקופות גמל, ביטוחי חיים, קרנות שונות ועוד.

מכיוון שמדובר בטופס מורכב במיוחד מומלץ להיעזר במומחים שזהו מקצועם ולהצהיר על כך. כדאי לפנות לאנשי מקצוע הנמצאים בסמוך למקום עבודתכם/מגוריכם. אם אתם מתגוררים או עובדים באזור ירושלים – נשמח לעזור לכם. אנחנו משרד הנהלת חשבונות בירושלים שמתמחה בהחזרי מס. הקליקו כאן ומשה כהן מנהל חשבונות בירושלים יחזור אליכם.

מה זה דו"ח הצהרת הון?

נשלח 27 באוק׳ 2019, 5:15 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 27 באוק׳ 2019, 5:15 ]

דו"ח הצהרת הון הוא דיווח שמעביר נישום ישראלי (אדם יחיד, בני זוג או משפחה) לרשויות המס אודות ההון שנמצא בבעלותו. ההון הוא ההפרש בין הנכסים שנמצאים בבעלותו (למשל נכסי נדל"ן, תוכניות חסכון, ניירות ערך, כלי רכב, תכשיטים, יצירות אמנות) ובין ההתחייבות הכספיות שלו (למשל התחייבות לאנשים/חברות, משכנתאות, הלוואות וכו'). 

ניתן להוריד דו"ח הצהרת הון לדוגמה בתחתית העמוד או בעמוד הטפסים.

דו"ח זה מוגש רק לאחר דרישה של רשות המיסים ולא כל אזרח מחויב בכך, אלא רק האנשים הבאים:

 • עצמאיים
 • בעלי חברות
 • שכירים שהכנסתם גבוהה מהסכום שנקבע בתקנות המס
 • אנשים שנחשדו ע"י רשויות המס בהעלמת הכנסות

המשמעות של דו"ח הצהרת הון

דו"ח הצהרת ההון הוא המקור העיקרי שמאפשר לפקיד השומה לבדוק את הנישום, כלומר לדעת האם הכנסותיו משקפות את המציאות הפיננסית שלו, האם הוא שילם מיסים כנדרש, האם ההון שלו גדל/קטן בצורה סבירה ובעיקר – האם יש פער לא סביר בין הדו"חות השנתיים שהגיש. עם זאת, בדיקה זו נעשית באמצעות השוואה בין דו"חות שהוגשו במהלך השנים, כך שדו"ח הצהרת הון בודד הוא רק חוליה אחת בשרשרת ויש באמתחתו אלמנטים נוספים, למשל:
 • "טבלאות מחייה" – טבלאות שמשקפות אתת הוצאות המחייה התואמות להכנסה של מגיש הדו"ח.
 • רישומים המופיעים במאגרי מידע שונים, למשל מידע משלטונות ההגירה לגבי מספר הנסיעות לחו"ל של הנישום.

מתי מגישים דו"ח הצהרת הון?


לרוב דו"ח הצהרת הון מוגש אחת לכמה שנים (לאחר דו"ח הצהרת הון ראשוני המחויב עם פתיחת עסק/הקמת חברה) והוא כולל מסמכים המאמתים את האמור בו, למשל אישורים מהבנקים, מקופות הגמל, נסח דירה, רשיונות רכב, אישור על קבלת מתנות בשווי חריג וכו'.

החשיבות של דו"ח הצהרת ההון הראשוני היא גדולה במיוחד מסיבה אחת – הוא מהווה את הבסיס לכל הבדיקות שיבצעו רשויות המס בשנים הבאות לגבי הנישום. לכן, מומלץ להתייעץ עם בעלי מקצוע רלוונטיים לפני הגשתו.

אם אתם עובדים/גרים באזור ירושלים, עדיף לכם להיעזר בהנהלת חשבונות בירושלים הקרובה למקום מגוריכם.

פנו אלינו כאן

רשימה מקיפה של מסמכים שדרושים לצורך הגשת דו"ח שנתי

נשלח 22 באוק׳ 2019, 1:17 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 22 באוק׳ 2019, 1:18 ]

שנת 2019 עוד מעט מסתיימת וזה הזמן לחשוב על הדו"ח השנתי לרשויות המס. אמנם המועד האחרון להגשת הדו"ח הוא 30.4.2020, אבל כדי לתת לאנשי המקצוע שהות מספקת לערוך את הדו"ח – כדאי להזדרז ולהכין מבעוד מועד את המסמכים ואת ספרי החשבונות שמפרטים את ההכנסות מהעסק:

 1. פנקס דו"חות למע"מ לתקופה שהתחילה ב-1.1.2019 והסתיימה ב-31.12.2019
 2. פנקס המקדמות למס הכנסה המתייחס לשנת 2019
 3. רשימת המלאי בעסק נכון ליום 31.12.2019
 4. רשימת היתרות של הלקוחות נכון ליום 31.12.2019
 5. רשימת היתרות של הספקים נכון ליום 31.12.2019
 6. רשימה של המחאות דחויות לתאריך 31.12.2019. במידה וההמחאות הופקדו בבנק – יש לצרף אישור בעניין זה מהבנק
 7. מספר הקילומטרים ברכב שמשמש את העסק נכון לימים 1.1.2019 (או ליום התחלת השימוש ברב) וליום 31.12.2019 (או ליום סיום השימוש ברכב).

מומלץ למיין את ההוצאות לפי סוג ולהתאים אותן לסך כל ההוצאות בספרי החשבונות (ללא מע"מ). כמו כן, מומלץ להתאים את מחזור העסקאות שדווחו לרשויות המס לבין החשבוניות שהוצאו/רישומים בספרי החשבונות – מה שיאפשר להוציא דוחות מתוקנים במידה ויש הפרשים כלשהם.

הכנסות אישיות

כמו כן, יש לצרף לדו"ח את האישורים הבאים (חלקם חייבים להיות מקוריים):

 • אישורים מהמעביד – טפסי 106 של העובדים ובני/בנות זוגם וטפסי 161 (טופס שמפרט מענק/פיצוי פרישה מעבודה) של אלו שפרשו מעבודה השנה
 • אישורים על הכנסות אחרות – טפסים 837 או 857 שמצהירים על שכר סופרים, מרצים, אמנים או דירקטורים.
 • אישורים על הכנסות מקצבה או מפנסיה
 • אישורים מהבנק (טפסי 867) שמפרטים את הפעולות הבאות:
  • קבלת ריבית מפיקדונות או מתוכניות חסכון
  • קבלת ריבית או דיבידנד מניירות ערך סחירים בבורסה
  • קבלת רווחי הון (הפסדים או רווחים) מניירות ערך סחירים בבורסה
 • אישורים מהמוסד לביטוח לאומי, למשל אישורים על תשלום דמי ביטוח לאומי, אישורים על קבלת דמי אבטלה, דמי לידה, תגמולי מילואים, דמי פגיעה בעבודה ו/או שמירת הריון.
 • אישורים מחברות של ביטוח מנהלים או קופות גמל, למשל אישורים על תשלומים לחברות ביטוח חיים וחברות ביטוח בפני אובדן כושר עבודה, תשלומים לקרן השתלמות ותשלומים לקופות גמל
 • אישורים רפואיים, למשל אישורי נכות (ממשרד הבטחון, משרד האוצר, פקיד השומה או המוסד לביטוח לאומי בהתאם למקרה), תעודת עיוור, אישורים על תקופת הנכות ועוד.
בנוסף, יש לצרף לדוח אישורים נוספים במידת הצורך, למשל אישור על תאריך שחרור כאשר מדובר בחייל משוחרר, אישור על תאריך עלייה של עולה חד, אישור על תשלום דמי מזונות ועוד. כן יש לפרט הכנסות שאינן מעבודה כמו שכר דירה מעסק או מדירה, הימורים, הגרלות, פרסים ועוד.

זה נשמע מסובך

דו"ח שנתי לרשויות המס הוא עניין מקצועי לכל דבר ועניין – מה שאומר שיש להשאיר אותו לידי המומחים כדי להיות בטוחים שעשיתם הכל בהתאם להנחיות וכדי להימנע מקנסות. במידה ואתם עובדים/מתגוררים באזור ירושלים הקליקו כאן לצורך קבלת ייעוץ מאנשי המקצוע הרלוונטיים, למשל חברת הנהלת חשבונות בירושלים או מנהל חשבונות בירושלים. ושיהיה בהצלחה.

הנחיות של מע"מ להכרה בחוב אבוד

נשלח 7 באוק׳ 2019, 14:18 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 7 באוק׳ 2019, 14:18 ]

חוב אבוד הוא חוב שהוכח שאי אפשר לגבות אותו. המשמעות של חוב אבוד מבחינת רשויות המס ובכלל זה מע"מ היא כשל הוצאה. חובות אבודים יש לרשום בחשבון ההוצאות בערך "הוצאות חובות אבודים", כך שבסיום כל מחזור חשבונאי תתבצע התאמה בחשבון באמצעות רישום החובות האבודים כהוצאות.  

חשוב לזכור שב-7.5.2012 עודכנה פקודת המע"מ בעניין זה (הוראה מספר 2/2012) שמחליפה את ההוראה 1/2000 מיום 4.6.2000. ההוראה החדשה אמנם זהה ברובה להוראה הקיימת, אבל יש בה מספר שינויים. למשל, ההוראה החדשה מקלה את ההכרה בחוב כחוב אבוד באמצעות הרחבת המקרים הרלוונטיים לכך. לפניכם השינויים העיקריים:

שינוי 1 – חוב של אדם שננקטו כנגדו הליכי "חדלות פירעון"

ההוראה החדשה קובעת שניתן להכיר ביתרת החוב כאבוד כבר בזמן הוצאת האישורים הבאים:

 • אישור בכתב (של מפרק או נאמן) המעריך שסיכויי התשלום של החוב הם קלושים
 • אישור בכתב (של נאמן או מפרק) שמצהיר שהוערך דיבידנד משוער שיחולק לנושים בעתיד

שינוי 2 – חוב של חברה הנמצאת בהליך של כינוס נכסים 

ההוראה החדשה קובעת כי ניתן לדרוש מכונס הנכסים של החברה להכיר בחוב כאבוד. עם זאת, ההכרה תיעשה רק במקרה כאשר מונה לחברה כונס נכסים במסגרת הליך המתנהל בבית משפט מחוזי, אבל לא מתנהל הליך של פירוק כנגד החברה. במקרה זה הכונס ימציא אישור שהשעבוד הצף של החברה עומד בקריטריונים הבאים:

 • חל על כלל הנכסים של החברה
 • הוא אינו כולל נכסים נוספים של החברה 

כמו כן, האישור של כונס הנכסים צריך לכלול צפי שלאחר התשלום לנושה לא יוותרו לחברה כספים. 

שינוי 3 – חוב במקרים בהם ננקטו הליכים של הוצאה לפועל 

ההוראה החדשה קובעת מספר מקרים בהם יוכר כל החוב כאבוד:

 • כאשר בעל החוב נקט בהליכי הוצל"פ ביחס לרבע מהחוב ובמידה והחוב הוכח כאמיתי, שהוא לא נפרע ושפעולות הגבייה ושההוצל"פ לא הניבו תוצאות.
 • כאשר רבע מהסכום נמוך מסכום החיוב הניתן להוצל"פ במסגרת המסלול המקוצר (המופיע בפרק א1 לחוק ההוצל"פ) וננקטו כנגד החייב הליכי הוצל"פ ע"פ החוק.
 • כאשר ראש ההוצל"פ בדק את יכולת החייב לשלם והורה על מתן צו תשלומים 

שינוי 4 - חוב שנמחק במסגרת הסדר נושים (סעיף 350 לחוק החברות)

ההוראה החדשה קובעת שיתרת החוב, כלומר החלק שלא צפוי להיפרע במסגרת הסדר הנושים, יוכר כחוב אבוד במידה ובית המשפט יאשר את הסדר הנושים. במקרה זה אין צורך להמתין לפירעונם של כל התשלומים הנכללים בהסדר.

הולכים לאיבוד? 

זה קורה לרובנו כשאנחנו נתקלים במונחים מקצועיים מתחום הנהלת וראיית החשבון. במידה ואתם גרים או שהעסק שלכם נמצא באזור ירושלים צרו קשר ומנהל חשבונות בירושלים משה כהן יצור איתכם קשר ויסייע גם בהכרה בחובות האבודים שלכם אל מול הרשויות.

ניהול מלאי וחשיבותו הקריטית להצלחת העסק

נשלח 22 בספט׳ 2019, 0:39 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 22 בספט׳ 2019, 0:40 ]

ניהול מלאי וחשיבותו הקריטית להצלחת העסק

מלאי הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר במאזן החשבונאי של כל בית עסק, כך שניהול מלאי נחשבת לאחת הפעולות החשובות שיש לבצע בעסק. לכן, ארגון וסידור המלאי הן במחסנים הפיזיים והן במחסנים הממוחשבים הם לא פחות מהכרח. 

יתרה מזאת – מכיוון שכמות המלאי היא נגזרת של המכירות, להחזקת המלאי יש משמעות כלכלית משתי סיבות שונות:

 • מצד אחד - החזקת המלאי מצריכה תשלום עבור כלי שינוע, שטחי אחסון ועוד, כך שלא כדאי להישאר עם עודפים במלאי.
 • מצד שני - מלאי נמוך מדי או מלאי מיושן ("מלאי מת") יכולים להאט את הפעילות הכלכלית של העסק.

ההשלכות הפיננסיות של המלאי

לכן, ליכולת של העסק לשלוט על פרטי המלאי ועל גודלו יש השלכות פיננסיות, כך שכל בית עסק חייב לבצע את הפעולות הבאות הקשורות לניהול מלאי (רשימה חלקית):
 • לשמר את המלאי מפני התיישנות או קלקול
 • לפקח המלאי מפני אובדן, גניבה וכו' ולבקר עליו באמצעים שונים, למשל ספירת מלאי, קטלוג המלאי, ניהול המחסן באמצעות שיטות אחסון שונות, בנייה של קטלוג מוצרי העסק ועוד.
 • לשווק את המלאי באופן יעיל, כך שמצד אחד לא יהיו הזמנות כפולות שייצאו עודפים ומצד שני לא יהיו חוסרים.
 • לנסות לחסוך כמה שיותר בעלויות הקשורות למלאי כמו שינוע, אחסנה וכו'.

ניהול מלאי באמצעות מיקור חוץ – כן או לא?

המשמעות היא שניהול מלאי חייב להיעשות במקצועיות במטרה אחת – להבטיח את היציבות של בית העסק. לכן, לא פלא שעסקים רבים בוחרים להעביר את משימת ניהול המלאי למיקור חוץ. עם זאת, פתרון זה אינו מתאים לכל עסק ויש לבדוק התכנות לגבי כל מקרה לגופו.

אם יש לך עסק או חברה באיזור נשמח להציע לכם שירותים מקצועיים של הנהלת חשבונות בירושלים הכולל גם רכיבים של התייחסות לניהול מלאי. פנו אל מנהל החשבונות משה כהן עוד היום.

כל מה שצריך לדעת על החוק ועל פנקס ההזמנות בעסק

נשלח 8 בספט׳ 2019, 0:29 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 8 בספט׳ 2019, 0:30 ]

ספר הזמנות או בשמו הנוסף פנקס הזמנות היא מחברת לתיעוד העסקאות שמבצע בית העסק. על פי הוראות מס הכנסה (הוראת ניהול פנקסי חשבונות מ-1973) ותקנות מס ערך מוסף (הוראת ניהול פנקסי חשבונות מ-1976). ספר ההזמנות חייב לכלול את האלמנטים הבאים:

 • המספר הסידורי או המספר הקטלוגי של ההזמנה
 • התאריך שבו התקבלה ההזמנה
 • שמו של המזמין וכתובתו כאשר ציון הכתובת הוא בגדר רשות
 • תיאור המוצר/השירות שהוזמנו באופן מפורט או הפנייה למקום אחר בו הם מפורטים (למשל, חוזה, מסמך בוורד וכו') 

בנוסף, יש מספר כללים נוספים הקשורים לניהול ספר ההזמנות. למשל:

 • עמודי ספר ההזמנות חייבים להיות ממוספרים מראש
 • ספר ההזמנות חייב להיות כרוך, כלומר הוא לא יכול להיות קובץ אקסל או אאוטלוק.
 • הכתיבה בספר ההזמנות חייבת להיעשות בעט ולא בעפרון
 • כל מחיקה בספר ההזמנות חיית להיעשות באמצעות העברת קו על הכתוב. כל מחיקה אחרת (למשל באמצעות טיפקס) עלולה לפסול את ספר ההזמנות כולו.
 • ההזמנות בספר ההזמנות יירשמו עם ביצוע העסקה בלבד ולא לפניה או אחריה. 

מה קורה בפועל?

בגלל הגבלות אלו בעלי עסקים רבים נוטים לעשות אחד מהשניים: לא לנהל ספרי הזמנות או לנהל אותם שלא בצורה תקנית.

חשוב לזכור שכל אחד מאלו נחשב לעבירה על החוק – מה שחושף את בעלי העסקים לסנקציות שונות כמו קנסות, שינוי של מדרגות המס, אי-הכרה בהוצאות ובהפסדים השונים של בית העסק וכו'.

מה אתם יכולים לעשות?

כדי להימנע מבעיות מומלץ לנהל ספר הזמנות באמצעות תוכנות מחשב שונות בעלות חתימה דיגיטלית, למשל תוכנות שונות להנהלת חשבונות שבהם ניתן גם להפיק חשבוניות אינטרנטיות, להוציא קבלות ועוד. אפשרות נוספת היא ליצור קשר עם אנשי מקצוע באזור מגוריכם/עבודתם כדי לקבל ייעוץ. למשל, אם אתם עובדים או גרים באזור ירושלים מומלץ להתייעץ עם מנהל חשבונות בירושלים או כזה הקרוב למקום מגוריכם.

מידע על מע"מ לעוסק חדש

נשלח 25 באוג׳ 2019, 3:04 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 25 באוג׳ 2019, 3:06 ]

ביצוע של כל פעולה כלכלית מחייב דיווח למס הכנסה ולמע"מ. המשמעות היא שאם בבעלותכם חברה בע"מ או אם אתם חלק משותפות עסקית (כלומר אתם מוכרים טובין/מקרקעין או נותנים שירות כלשהו בתשלום) – אתם חייבים בדיווח למע"מ. 

חשוב לזכור שיש עסקים הפטורים ממע"מ, למשל עסקים שמוגדרים כ"עוסק פטור", אנשים שעיקר הכנסתם מגיעה ממשכורת, מקצבה או מגמלה וכן נתינת שירות בתשלום לעוסק, למוסד ללא כוונת רווח ולמוסד כספי כלשהו. כמו כן, עסקאות כלכליות המתבצעות באילת או שמערבות גופים כלכליות באילת – מצריכות חישוב נפרד כי העיר אילת מוגדרת כ"אזור סחר חופשי".

מה אתם צריכים לעשות? 

לצורך כך עליכם להירשם במשרדי המע"מ הקרובים למיקום העסק מוקדם ככל האפשר מסיבה אחת – אסור שהרישום יתבצע לאחר תחילת הפעילות העסקית במקום. בהגיעכם למשרדי המע"מ תדרשו להציג מסמכים שונים בהתאם לסוג העסק ואופיו ותקבלו אישורים שונים:

 • קביעת מועד הדיווח למע"מ – פעם בחודש או פעם בחודשיים בהתאם למחזור העסקאות של העסק
 • טופס ראשוני לתשלום מע"מ וכן שם משתמש וסיסמא לצורך תשלום עתידי דרך אתר האינטרנט 
 • אישור שמשמש כתעודת עוסק זמנית

אופן הדיווח למע"מ 

חשוב לזכור שדיווח מע"מ יש לבצע תוך 15 יום מתום התקופה שעליה מדווחים. למשל, אם הדיווח נערך פעם בחודשיים תקופת הדיווח היא חודשיים, כך שיש להגיש את הדיווח למע"מ תוך 15 יום מסיום חודשיים אלו. עם זאת, דיווח מקוון יש לבצע תוך 19 יום מתום תקופת הדיווח.

בכל מקרה את הדו"חות למע"מ מגישים בבנק הדואר, בבנק או ע"י מיופה כוח של רשות המיסים. חשוב לזכור שכל איחור בהגשת הדו"ח יכול לגרור סנקציות כגון קנסות, הוספת הפרשי הצמדה וריביות לתשלום ואפילו תתכן הגשה של כתב אישום במקרה של איחורים נשנים. דיווח כוזב יכול אף הוא לגרור שימוש באמצעי ענישה מצד רשות המיסים.

דו"ח אפס

עם זאת, חובה לדווח למע"מ גם אם לא הייתה פעילות עסקית כלשהי בתקופה זו. כלומר, גם אם מדובר ב"דו"ח אפס". במידה ודו"ח המע"מ הוא אפסי במשך 2 תקופות דיווח רצופות – ניתן לפנות למשרדי המע"מ לצורך הקפאת הדיווח.

הולכים לאיבוד? מומלץ שתפנו לאנשי מקצוע באזור מגוריכם או באזור שבו מתנהל העסק שלכם. למשל, אם אתם מתגוררים או עובדים באזור ירושלים – יש לפנות לרואה חשבון או למנהל חשבונות בירושלים שיעזור לכם בתהליך. 

מעלימים מס? מה הסיכוי שתיתפסו?

נשלח 18 באוג׳ 2019, 0:57 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 18 באוג׳ 2019, 0:58 ]

אם אתם מעלימים מס (מס הכנסה ו/או מע"מ) כדאי שתדעו שמדובר בפעולה שיכולה לעלות לכם ביוקר. אמנם הסיכוי שיתפסו אתכם נמוך מהסיכון להיפגע בתאונת דרכים, אבל עדיין זה ממש לא משתלם, הן בהעלמות מס גלויות (אי הגשת דו"חות, אי העברה של ניכויי מס וכו') והן באמצעות מניפולציות בדו"חות השונים.

אחת הדרכים שבהן רשויות המס בודקות העלמות מס היא במהלך ביקורות אקראיות רטרואקטיביות (בדיקה של 3-7 שנים אחורנית) , כך שלמרות חוסר היעילות שלהן והמחסור בכוח אדם מקצועי אתם יכולים לעלות בגורל. חשוב לזכור שרשויות המס אינה ישות אחת אלא כוללות אגפים שונים למע"מ, מס הכנסה ומס שבח – מה שמגדיל את הסיכוי שאחד מהן יגיע אליכם.

בנוסף, ניתן לעלות על העלמות מס באמצעות מאגרים חיצוניים, למשל מאגרים של הבנקים השונים ושל חברות האשראי שיכולים לאתר אי-דיווח לרשויות המס ו/או חריגויות (למשל קנייה של נכסים ונסיעות לחו"ל שמעידים על הכנסות גבוהות מהרגיל, החזקת כסף בבנק בסכומים גדולים ועוד).

העובדות מדברות בעד עצמן

נכון ל-2015 נערכו כ-4000 ביקורות שנתיות של אגף המע"מ וכ-22,000 של אגף מס הכנסה. בנוסף, במהלך שנה זו כ-40,000 איש לא דיווחו על הכנסותיהם למרות מכתבי התראה מרשויות המס– מה שמעלה חשש להעלמות מס נוספות, בעיקר בתחום של השכרת דירות.

כמעט מדי יום ביומו ניתן לקרוא בעיתון על בעלי עסקים קטנים שנתפסו מעלימים מיסים. למשל, קוסמטיקאית שהעלימה הכנסות בגובה 200,000 ₪, מעצב שיער שהעלים הכנסות בגובה 5,000 ₪ בחודש ועוד. וזה לפני כל הידיעות על המפורסמים מעלימי המס שתופסות כותרות.

זרועו הארוכה של החוק

המשמעות היא שהפשיטות של רשות המיסים (למרות שהן יחסית נדירות) יוצרות את ההרתעה המתבקשת, כך שאין ממש סיכוי לחמוק מהן. למעשה, הזרוע הארוכה של החוק יכולה להגיע אליכם ותמיד כדאי להיות בצד הנכון, הן מבחינת החוק והן מבחינת המוסר.

כדי להבטיח שלכם זה לא יקרה צרו קשר עם אנשי המקצוע הרלוונטיים באזור מגוריכם. למשל, אם אתם מתגוררים באזור ירושלים – פנו לרואה חשבון בירושלים או למנהל חשבונות בירושלים שיבטיחו שתהיו בצד הנכון של המשוואה. 

מה זה חשבונית פיקטיבית?

נשלח 11 באוג׳ 2019, 3:56 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 11 באוג׳ 2019, 3:57 ]


חשבונית מס היא הלכה למעשה האסמכתא לקיומה של עסקה כלשהי, למשל עסקה בין קונה ומוכר או עסקה בין מקבל שירות לנותן שירות כלשהו. המשמעות של החשבונית היא לכן כפולה מבחינת רשויות המס:

 • החשבונית היא האסמכתא שעל פיה יקוזז המע"מ 
 • החשבונית היא המסמך שמאפשר לדווח על הוצאות לצורך חישוב של מס הכנסה
 • הסוגים השונים של חשבוניות פיקטיביות

  חשבונית פיקטיבית היא חשבונית שעונה על אחת או יותר מהאפשרויות הבאות:

  • האפשרות הראשונה של חשבונית פיקטיבית היא חשבונית שהונפקה אך ורק לצורך קיזוז הוצאות (הכרה בהכנסה כהוצאה לצורך מס), כלומר אינה מבוססת על עסקה כלכלית ממשית כלשהי אלא עושה שימוש בחברת קש/שם פיקטיבי.
  • האפשרות השנייה של חשבונית פיקטיבית היא חשבונית שאמנם מבוססת על עסקה כלכלית ממשית, אבל היא הוצאה אך ורק במטרה להונות את רשויות המס. באופן הזה גוף אחד הוא זה שמנפיק את החשבונית והגוף השני מגיש אותה לרשויות. 
  למשל, כאשר הגוף שמפיק את החשבונית נמצא במדינה זרה הוא אינו חייב בתשלום מיסים בישראל. המשמעות היא שמצד אחד לא משולם מס על ההכנסה, אבל מצד שני ההכנסה שלכאורה התקבלה מהחשבונית משמשת לצורך החזר הוצאות.

  הפשע לא משתלם 

  הוצאת חשבונית פיקטיבית נחשבת לעבירה כלכלית ופלילית חמורה, כך שמי שעושה זאת (הן הגוף שמנפיק את החשבונית הפיקטיבית והן הגוף שמקבל אותה) צפוי לחקירה כלכלית סמויה ו/או גלויה, בענישה אזרחית (למשל פסילתם של ספרי העסק) וחמור מכל – בענישה ע"פ החוק הפלילי. אמנם הוצאת חשבוניות פיקטיביות נחשבת לפעולת המרמה הכלכלית הקלה ביותר לביצוע, אבל אולי דווקא בגלל הפיתוי הרב רשויות המיסים מקפידות בתחום הזה שבעתיים. למעשה, בתי המשפט רואים בעבריינות מס עבריינות לכל דבר ועניין וממצים איתה את הדין. 

  לכן מומלץ שלא להסתכן ולא לחכות שידו הארוכה של החוק תגיע אליכם. אם אתם מתגוררים בירושלים ובסביבה כדאי שתתייעצו עם המומחים, למשל משה כהן, מנהל חשבונות בירושלים. הקליקו כאן וודאו שאתם בצד הנכון של המשוואה.


  1-10 of 29