מאמרים

מאמרים מקצועיים על הנהלת חשבונות

מדריך לפתיחת עוסק מורשה בירושלים

נשלח 8 בספט׳ 2020, 2:40 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 8 בספט׳ 2020, 2:40 ]

עוסק מורשה הוא עצמאי שהיקף ההכנסות שלו נכון ל-2020 הוא מעל 100,491 ₪ בשנה. עם זאת, ישנן מקצועות (לרוב מקצועות חופשיים כמו אדריכלות, ראיית חשבון, רפואה והנדסה) שהעוסקים בהם מחויבים להירשם כ"עוסק מורשה" ללא תלות ברמת ההכנסה שלהם.

מה המשמעות של הגדרה כעוסק מורשה? 

לעוסק מורשה יש משמעות הן מבחינת המס והן מבחינת החובות:

 • המס – עוסק מורשה משלם מס על הרווח השנתי בסוף השנה, כאשר המס השולי המקסימלי ע"פ מדרגות המס הוא 48%. כאשר מוסיפים לכך את התשלומים למוסד לביטוח לאומי – המס יכול להגיע לגובה של כ-65%.
 • החובות – אם לעסק שבעליו מוגדר כעוסק מורשה יש חובות הם נרשמים ע"ש בעל העסק, כך שיש סכנה שיהיו לכך השלכות כלכליות עליו ועל נכסיו (הבית, הרכב, קרן הפנסיה וכו'). המשמעות היא שבעל העסק משלם את המחיר הכלכלי בעצמו במידה וקורה משהו לעסק (למשל תביעה של צד ג')

אם אתם רוצים לחסוך בתשלום המס, להבטיח את עצמכם במקרה של חובות, לגייס משקיעים לעסק או רוצים להשקיע מהרווחים הצפויים חזרה בעסק - כדאי שתשקלו את פתיחת העסק כחברה בע"מ. למשל, חברה בע"מ משלמת רק 25% מס ובמקרה של חובות הבעלים אינם נושאים באחריות.

עם זאת, כדי לעשות זאת בחוכמה כדאי שתתייעצו עם רואה חשבון או מומחים להנהלת חשבונות 

למי כדאי להיות מוגדר כעוסק מורשה? 

אם אתם מתכננים לפתוח את העסק העצמאי הראשון שלכם – מומלץ שתוגדרו ברשויות השונות בתור עוסק מורשה. זה לא רק זול, קל ומהיר הרבה יותר, אלא גם דורש מכם הגשת דו"חות לרשויות השונות שמיד נפרט לגביהם. חשוב לזכור שניתן להיעזר ברואה חשבון כדי להגיש את הדו"חות הנ"ל, כך שהגדרה שלכם בתור עוסק מורשה חוסכת לכם הרבה כאבי ראש, זמן וכסף.

איך עושים את זה בירושלים? לפניכם כל התשובות. חשוב לזכור שניתן לפנות לרואה חשבון שמתמחה בהנהלת חשבונות בירושלים כדי שיעשה זאת עבורכם, כך שתימנעו מטעויות הן בשלב פתיחת התיק והן במהלך חיי העסק (למשל בהגשת דוח"ות למס הכנסה, התנהלות מול הרשויות ועוד).

המדריך הזה מיועד למי שמעוניין לעשות זאת באופן עצמאי. שימו לב – אם בחרתם לעשות זאת באופן עצמאי עליכם להגיע פיזית למשרדיים השונים. שליחת שליח או מיופה כוח אינה קבילה.

שלב ראשון – פתיחת תיק במשרדי מס ערך מוסף בירושלים (מע"מ)

כדי לפתוח תיק במע"מ בתור עוסק מורשה בירושלים עליכם להצטייד ב-3 מסמכים:

 • תעודת זהות של בעל העסק כולל הספח
 • אישור קיום חשבון בנק. ניתן לעשות זאת באמצעות צילום של צ'ק מבוטל או אישור מהבנק. במידה ולבעל העסק חשבון בנק בשותפות עם אדם אחר (בן/בת זוג, שותף עסקי וכו'), עליו להיות נוכח במעמד פתיחת התיק ולחתום על טופס שבו הוא מביע את הסכמתו.
 • מסמך מזהה על הנכס שבו נמצא העסק. למשל, חוזה שכירות חתום במידה והעסק נמצא בנכס שכור, חשבון ארנונה או חשמל ע"ש בעל הנכס במידה ומדובר בנכס בבעלותכם/בבעלות בני משפחתכם.

כמו כן, במשרדי מע"מ בירושלים (פרטים מיד) תדרשו למלא טופס בן 4 חלקים:

 • החלק הראשון כולל פרטים אישיים ופרטים על הנכס. למשל, שם העוסק המורשה, מספר תעודת הזהות שלכם, כתובת המגורים שלכם, טלפון שלכם ושל העסק, שם העסק וכתובת העסק.
 • החלק השני מתרכז בעסק עצמו ובו תדרשו לפרט את תחום העיסוק של העסק, את מחזור העסקאות השנתי הצפוי ועוד.
 • החלק השלישי כולל פרטים על תאריך פתיחת העסק
 • החלק הרביעי כולל אישור על נכונות הפרטים באמצעות חתימה ותאריך 

משרדי מס ערך מוסף בירושלים 

 • כתובת – כנפי נשרים 66 (בית כנפי האלה), ת.ד. 34014 מיקוד 91340 
 • טלפון – 074-7619848 או *9848
 • פקס - 076-8094014
 • שעות קבלת קהל – ימים א ו-ה בשעות 08:30-13:00, ימים ב ו-ד בשעות 08:30-13:00 ו-15:00-18:00 

טיפ לפותחי תיק עוסק מורשה במס ערך מוסף

עסק שמוגדר כעוסק מורשה חייב להוציא חשבונית מס. לכן, אם רוב ההוצאות שלכם צפויות להיות מורכבות בעיקר מחשבוניות מס ולא מהוצאות שלא יכולות להתקזז במע"מ (למשל תשלום ארנונה) – יש לכם יתרון.

במקרים אלו סכום המע"מ שלא קוזז מתווסף לסכום ההוצאה, כך שהרווח שמחושב לצורך תשלום המס נחשב נמוך יותר ובהתאם תשלום המס. לפרטים נוספים מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון או הנהלת חשבונות בירושלים.

שימו לב – עוסק מורשה למעשה משלם מס ערך מוסף פעמיים: פעם אחת בהתאם למחזור העסקאות שלו ופעם שנייה בהתאם לעסקאות שביצע (מס הערך המוסף שגבה מהלקוחות שלו). כמו כן, הוא משלם מע"מ תשומות, כלומר מס ערך מוסף על ההפרש בין הרכישות וההוצאות השוטפות שלו.

מתלבטים אם זה משתלם לכם או שכדאי להיות מוגדרים כעוסק פטור? צרו קשר עם רואה חשבון או עם מומחים להנהלת חשבונות בירושלים 

שלב שני – פתיחת תיק במשרדי מס הכנסה בירושלים

כדי לפתוח תיק כעוסק מורשה במשרדי מס הכנסה בירושלים תדרשו למלא את טופס 5329. טופס זה כולל פרטים אישיים והצהרה שלכם על מקורות הכנסתכם. טופס זה מחולק ל-3 חלקים:

 • החלק הראשון כולל פרטים אישיים שלכם: שם, טלפון, מצב משפחתי, כתובת מגורים וכו'.
 • החלק השני כולל פרטים על העסק כמו תאריך פתיחה, מחזור עסקאות צפוי, מספר עובדים וכו'.
 • החלק השלישי הוא אישור נכונות הפרטים באמצעות שם וחתימה שלכם 

משרדי מס הכנסה בירושלים

 • כנפי נשרים 66 טלפון – 02-6545111
 • יפו 236 טלפון 02-5019222 

שלב שלישי – פתיחת תיק עוסק מורשה במוסד לביטוח לאומי

כדי לפתוח תיק כעוסק מורשה במוסד לביטוח לאומי עליכם למלא את טופס 6101. טופס זה מחולק ל-4 חלקים:

 • החלק הראשון כולל את הפרטים האישיים שלכם
 • החלק השני כולל דיווח על מצבכם המקצועי (שכירים, סטודנטים, מובטלים וכו') בשנים האחרונות וכן את רמת הכנסתכם בכל עיסוק
 • החלק השלישי כולל פירוט לגבי עבודתכם בעסק. למשל, כמה שעות עבודה אתם צפויים להקדיש לו, מה תהיה הכנסתכם הצפויה ועוד.
 • החלק הרביעי הוא אישור נכונות הדברים באמצעות שם וחתימה

משרדי המוסד לביטוח לאומי בירושלים 

 • בן שטח 4
 • בן סירא 6
 • בר לב 16 
 • לכל הסניפים האלה יש מספר טלפון אחיד - 02-6755633 

מתי לפתוח תיקים ברשויות השונות?

מומלץ לפתוח את התיקים ברשויות השונות כחודש לפני פתיחת העסק מסיבה אחת – לרשויות השונות לוקח כחודש לאשר את הטפסים. שימו לב – כל רשות תשלח לכם מסמכים אחרים באופן הבא:

מס ערך מוסף

יישלח אליכם מכתב שיאשר פתיחת תיק ופנקס דיווח דו-חודשי או חד-חודשי (תלוי בהיקף ההכנסות השנתיות הצפויות שלכם) .חשוב לזכור שדיווח למס ערך מוסף יש לבצע תוך 15 יום מתום התקופה המדווחת. למשל, אם תקופת הדיווח היא חודשיים הדיווח נערך בהתאמה פעם בחודשיים, כך שיש להגיש את הדיווח למע"מ תוך 15 יום מסיום תקופה זו. עם זאת, דיווח מקוון ניתן לבצע תוך 19 יום מתום התקופה המדווחת.

מס הכנסה

יישלח אליכם מכתב המאשר פתיחת תיק עצמאי ופנקס מקדמות. את המקדמות יש לשלם בהתאם אחוז שנקבע לתחום העיסוק שלכם. הדיווח למס הכנסה יהיה כל חודש או חודשיים בהתאם לאופי ולגודל של העסק שלכם.

מוסד לביטוח לאומי

תישלח אליכם דרישת תשלום ומכתב שמפרט את התשלום החודשי שעליכם לשלם 

דגשים בדיווח

מס ערך מוסף

את הדו"חות למס ערך מוסף יש להגיש בבנק (כולל בנק הדואר) או באמצעות מיופה כוח של רשות המיסים. חשוב לזכור שהדיווח חייב להתבצע בזמן ולהיות אותנטי אחרת מסתכנים בסנקציות. למשל, כל איחור בהגשת הדו"ח יכול לגרור קנסות, הוספה של הפרשי הצמדה וריביות לתשלום ובמקרים של איחורים חוזרים ונשנים אפילו כתב אישום! בנוסף, דיווח כוזב יכול לגרור שימוש באמצעי ענישה מצד רשות המיסים.

חשוב לזכור שחובה לדווח למע"מ גם אם לא הייתה פעילות עסקית כלשהי בתקופה המדווחת (דו"ח אפס). עם זאת, במידה והעסק מגיש דו"ח אפס במשך 2 תקופות דיווח רצופות – ניתן לפנות למשרדי המע"מ לצורך הקפאת הדיווח.

זקוקים לעזרה? פנו אלינו

למה כדאי שהנהלת החשבונות שלכם תהיה קרובה אליכם?

נשלח 12 ביולי 2020, 4:51 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 12 ביולי 2020, 4:52 ]

כבעלי עסק התפקיד שלכם הוא לנהל את העסק באופן שוטף, לפתח את העסק ולעשות הכל כדי שהוא יהיה מצליח. המשמעות היא שכל דקה שאתם לא משקיעים בעסק שלכם היא דקה אבודה. ובמילים אחרות - כל עיסוק בביורוקרטיה גוזל מכם משאבים וזמן (שכידוע שווה כסף) על חשבון העסק.

אחד האלמנטים שמונעים מכם להשקיע את הכוחות שלכם בעסק הוא תחום הנהלת החשבונות. אם אתם לא מחזיקים מנהל חשבונות בעסק עליכם לקרב את הנהלת החשבונות אליכם.

הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא פשוטה - לשכור את שירותיה של הנהלת חשבונות שנמצאת כמה שיותר קרוב לביתכם או לבית העסק. למשל, אם אתם גרים בירושלים כדאי שתשכרו את שירותיה של הנהלת חשבונות בירושלים, אם אתם גרים בגוש עציון - הנהלת חשבונות בגוש עציון וכן הלאה וכן הלאה.

למה כל כך חשוב שהנהלת החשבונות תהיה קרובה אליכם?

הנה 2 דוגמאות על קצה המזלג.

חתימות על מסמכים רשמיים

כדי לאמת את אמיתותם של מסמכים חשבונאיים שונים יש לחתום על חלקם פיזית. למשל, עסק שמוגדר כעוסק פטור הוא לכאורה כמשתמע משמו פטור מאלמנטים חשבונאיים רבים, אבל לא כך הדבר. גם עוסק פטור עדיין מחויב בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה, דו"ח שנתי למס ערך מוסף, טופס הצהרת הון, בדיווחים שוטפים למוסד לביטוח לאומי, למס הכנסה ועוד.

וכמובן שעסק שמוגדר כעוסק מורשה או חברה בע"מ מחוייבים בהגשת דוח"ות נוספים, מה שהופך את הביקור בהנהלת החשבונות לבלתי נמנע. רק חשבו כמה כסף וזמן תוכלו לחסוך במידה והנהלת החשבונות תהיה קרובה אליכם פיזית.

מסירת חשבוניות הוצאות להנהלת חשבונות

כל עסק צריך להזדכות על הוצאות. איך עושים זאת? מבקשים מכל הספקים חשבוניות מס ומגישים אותן להנהלת החשבונות. נכון, את החשבוניות האלו ניתן לשלוח להנהלת החשבונות בדואר ולא במסירה אישית, אבל תמיד יש אפשרות שהם ילכו לאיבוד. אם זה קרה, תתכוננו לא לישון בלילה - המשמעות במקרה כזה היא פניה נוספת לכל הספקים שלכם ובקשה שיוציאו העתקים על החשבוניות. תהליך שכרוך בהרבה זמן, אנרגיה וכאבי ראש שאפשר למנוע בקלות.

ואם אתם חושבים לחסוך לעצמכם את כל הטרחה באמצעות הנהלת חשבונות וירטואלית זו טעות. הנהלת חשבונות וירטואלית אינה יכולה לעשות את כל זה מסיבה אחת - יש אלמנטים שבהם נדרש מגע יד אדם כמו פתיחת תיקים ברשויות השונות, תיקון טעויות של תשלומי מס מיותרים ועוד.

אין עדיין תחליף למנהל חשבונות מקצועי. אם העסק שלכם עובד באיזור ירושלים, סורו אל משרדו של משה כהן ובקשו הצעת מחיר להנהלת חשבונות לעוסק פטור, עוסק מורשה, עמותה או חברה בע"מ.

מדריך לפתיחת עוסק פטור בירושלים

נשלח 21 במאי 2020, 4:33 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 8 בספט׳ 2020, 2:42 ]

אתם רוצים להעלות את ירושלים על ראש שמחתכם ולפתוח עסק עצמאי בעיר הנצח? כדאי שתדעו שיש אפשרות לפתוח עסק שיוגדר בתור עוסק פטור (מה שעד שנת 2020 נקרא "עוסק זעיר" או "עוסק זעיר פטור").

מה זה עוסק פטור, מה היתרונות, מה החסרונות וממה צריך להיזהר כשפותחים עסק כזה בירושלים? כל התשובות במדריך שלפניכם. 

מה זה עוסק פטור? 

עוסק פטור הוא עסק שעומד בשני הסעיפים הבאים: 

 • מרוויח ברוטו עד 100,491 ₪ בחודש נכון לשנת 2020 גם אם לבעל העסק יש הכנסה נוספת (למשל כשכיר). שימו לב שסכום זה משתנה כל שנה ויש השלכות במידה ועוברים סכום זה (פירוט בהמשך), כך שכדאי להתייעץ עם מומחים בתחום הנהלת חשבונות בירושלים לפני שמגיעים להחלטה. 
 • פועל בתחום מקצועי מסוים שהוגדר ע"פ חוק, כך שלא כל עסק יכול להיחשב עוסק פטור. בעלי מקצועות חופשיים למשל (רופאים, עורכי דין, רואי חשבון, אדריכלים, מהנדסים וכו') אינם יכולים להיחשב כעוסק פטור גם כשהכנסותיהם נמוכות, כלומר נמצאות מתחת לתקרה הנ"ל. 

ממה בעצם פטור עוסק פטור? 

למרות השם "עוסק פטור" הפטור הוא מתשלום מע"מ בלבד. עם זאת, עוסק פטור עדיין נדרש לשלם מס הכנסה וביטוח לאומי. 

לנוחותכם הכתובות והטלפונים של הסניפים של מס הכנסה ובטוח לאומי בירושלים

משרדי מס הכנסה בירושלים 

 • כנפי נשרים 66 טלפון – 02-6545111
 • יפו 236 טלפון 02-5019222

משרדי המוסד לביטוח לאומי בירושלים – טלפון אחיד לכל סניפי ירושלים לצורך הזמנת אישורים - 02-6755633

 • בן שטח 4
 • בן סירא 6 
 • בר לב 16 

מה ההבדל בין עוסק פטור לעוסק מורשה ולחברה בע"מ? 

חשוב לזכור שההבדלים בין עוסק פטור, עוסק מורשה וחברה בע"מ אינם מסתכמים במע"מ. לכן חשוב להתייעץ טרם ההחלטה על סוג העסק עם מומחים בתחום הנהלת חשבונות בירושלים.

הם ישקללו פרמטרים שונים (פיננסיים, תדמיתיים ואפילו משפטיים) ויעזרו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה בהתאם לשיקולים שונים: ההוצאות הצפויות של העסק מול ההכנסות הצפויות, אופן השימוש ברווחים (ניצול לפיתוח העסק, השקעה וכו'), העדפות אישיות של בעלי העסק ועוד. 

למשל, עסק שמוגדר כעוסק פטור ועובד עם חברות יכול להיתבע לדין עקב טעויות שהוא מבצע. בתור עצמאי יכולים להיפתח נגדו תיקים בהוצאה לפועל (עם אפשרות לעקל את הנכסים האישיים שלו), אבל בתור חברה בע"מ הוא מוגן מכך. 

מה היתרונות ומה החסרונות של עסק שמוגדר כעוסק פטור? 

הגדרה כעוסק פטור כדאית בעיקר לאלו שאצלם מדובר בהכנסה נוספת בהיקף יחסית קטן. יש מספר סיבות לכך:

 • פטור מתשלום מע"מ יכול לבוא לידי ביטוי בהצעות מחיר נמוכות משל המתחרים.
 • הפטור ממע"מ משמעו גם פטור מהוצאת חשבוניות -מה שיכול להועיל במידה ועיקר הפעילות היא מול השוק הפרטי שאצלו אין משמעות לחשבוניות.
 • העלות המקצועית של טיפול בתיק ע"י הנהלת חשבונות בירושלים של עוסק פטור נמוכה יחסית, בעיקר כאשר משווים אותה לעוסק מורשה. 

לצד היתרונות יש לקחת בחשבון גם את החסרונות, למשל את העובדה שעוסק פטור אינו מקבל החזרי מע"מ. בנוסף, יש לקחת בחשבון שעוסק פטור נחשב לעסק קטן על כל המשתמע מכך. למשל, תדמית רצינית פחות מאשר עסק שמוגדר כעוסק מורשה.

למה עוסק פטור בירושלים צריך לשים לב?

אלמנט שיש לקחת בתשומת לב מירבית הוא נושא תקרת ההכנסות. עובד פטור שעובר תקרה זו מוגדר אוטומטית כעוסק מורשה, מחויב בתשלום מע"מ על ההפרש אבל לא יכול לקבל החזר מע"מ על ההוצאות השנתיות. (מכיוון שהיה מוגדר כעוסק פטור בשנה זו).

המשמעות של מעבר מעוסק פטור לעוסק מורשה היא הפסד משולש: 

 1. תשלום חד-פעמי יחסית גבוה למע"מ על ההפרש בהכנסות
 2. ביטול אוטומטי של ההטבות שניתנו לעסק כעוסק פטור (למשל פטור ממע"מ, חובת דיווח פעם בחודשיים ולא כל חודש)
 3. אפס החזר מע"מ על התקופה שבה העסק היה מוגדר כעוסק פטור. 

האם ניתן לקבל החזרים על הוצאות בעוסק פטור שעובד מהבית שלו?

אמנם עוסק פטור שעובד מהבית אינו יכול לקבל החזרי מע"מ על ההוצאות שלו (מתוקף הגדרתו כעוסק פטור), אבל מכיוון שהוא משלם מס הכנסה – הוא יכול לקבל החזרים מרשויות המס. כמו בכל עסק שפועל מהבית גם כאן הוצאות אלו מקוזזות באופן יחסי, כלומר מחושבות ע"פ שטח חדר העבודה לעומת שטח שאר הבית. המשמעות היא שניתן לקבל 20-25% החזר על הוצאות שוטפות: מים, ביוב, חשמל, אינטרנט (תשתית וספק), טלפון (נייח ונייד) ואפילו משכנתא.

איך מתחילים להיות עוסק פטור?

כדי להיות עוסק פטור בעל העסק נדרש לבצע שלוש פעולות : תחילה לפתוח תיק במע"מ ולאחר מכן לפתוח תיק במס הכנסה ובמוסד לביטוח לאומי.

 1. פתיחת תיק במע"מ מצריכה מילוי של טופס 821, הגשת צילום של תעודת זהות של בעל העסק, הגשת חוזה שכירות של מקום העסק והבאת אסמכתא לעסוק בתחום הספציפי.
 2. פתיחת תיק במס הכנסה מצריכה מילוי של טופס 5329, הגשת צילום תעודת הזהות של בעל העסק, הגשת חוזה שכירות של מקום העסק והגשת בקשה לניכוי מס במקור (טופס 2542)
 3. פתיחת תיק במוסד לביטוח לאומי מצריכה מילוי טופס דין וחשבון שנתי (טופס 6101) 

שני השלבים הראשונים נחשבים קלים ואינם מצריכים מייצג ו/או ייעוץ מקצועי (למרות שזה מומלץ כדי לחסוך זמן ואנרגיה), אך לצורך פתיחת תיק במוסד לביטוח לאומי רצוי להתייעץ עם מומחים להנהלת חשבונות בירושלים.

הסיבה לכך היא שהטפסים של המוסד לביטוח לאומי מורכבים יותר, כך שדי בטעות אחת כדי לפגוע בקבלת המגיע לכם ע"פ חוק. 

כמה עולה לפתוח תיק של עוסק פטור בירושלים? 

במידה ומבצעים את כל התהליך דרך אנשי מקצוע (מייצגים שפועלים על בסיס ייפוי כוח מבעל העסק) אתם תקבלו ישירות תעודת עוסק פטור, כך שתוכלו למעשה להנפיק קבלות ולהתחיל מיד בניהול השוטף של העסק. עם זאת, יש לכך מחיר.

למשל, פתיחת תיק עוסק פטור אצל מומחים להנהלת חשבונות בירושלים עולה 250-500 ₪. במידה והם אלו שגם מכינים ומגישים עבורכם את הדו"ח השנתי התעריף הוא 1000-1200 ₪.

רואי חשבון ומומחים בתחום הנהלת חשבונות בירושלים עובדים בשתי דרכים עיקריות: 

 • שכר טירחה חודשי או ריטיינר 
 • תעריף שנתי קבוע שכולל התנהלות שוטפת מול הרשויות השונות והגשת דו"ח שנתי. 

לכן, חשוב לבדוק מראש איזה דרך עבודה מתאימה לכם ולסכם הכל בכתב. למשל, מה דינן של הוצאות שונות ומה התעריף שלהן. למשל, הצהרת הון שעוסק פטור נדרש למלא כל מספר שנים.

זקוקים לעזרה? פנו אלינו

למה כדאי לך לקחת מנהל חשבונות גם כשאתה עוסק פטור?

נשלח 16 במרץ 2020, 13:36 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 16 במרץ 2020, 14:30 ]

עוסק פטור מחויב להגיש את הדו"חות הבאים:

 • דו"ח שנתי למס הכנסה
 • דיווח שנתי למס ערך מוסף (מע"מ) על מחזור העסקאות השנתי. דו"ח זה מוגש עד התאריך 31.1 בשנת המס העוקבת ומטרתו אחת – להוכיח למע"מ לדעת שלא עברתם את התקרה שמותרת לכם כעוסקים פטורים מבחינתם.
 • דיווחים שוטפים למוסד לביטוח לאומי ולמס הכנסה

אמנם אין שום חוק במדינת ישראל שמחייב עוסקים פטורים להעסיק רואה חשבון, יועץ מס או מנהל חשבונות לצורך הגשת דו"חות אלו אבל הכנתם מצריכה הרבה זמן, ידע מקצועי ואנרגיה שכדאי להשקיע בעסק ולא במקומות אחרים. בינינו, באתם לפתח ולנהל עסק או לנהל חשבונות?

לפניכם חלק מהסיבות שבגינם כדאי לכם לקחת מנהל חשבונות גם כשאתם מוגדרים כ"עוסק פטור": 

סיבה ראשונה – האורך של הדו"חות

הדו"חות הנדרשים הם ארוכים במיוחד מסיבה אחת – הם צריכים לכלול את כל ההכנסות של התא המשפחתי באותה שנה מכל המקורות (כולל הכנסות שנחשבות פטורות ממס). 

סיבה שנייה – המסמכים הנלווים 

חשוב לזכור שהדו"חות השונים צריכים להיות מוגשים בצירוף המסמכים הרלוונטיים, למשל (רשימה חלקית):

 • דו"ח רווח והפסד של בית העסק
 • דו"ח התאמה לצורך מס
 • טפסי 106 של בעל העסק מכל מקומות העבודה שבהם הועסק כשכיר
 • אישורים שנתיים הודות הפקדות שונות, למשל קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים וקרנות השתלמות
 • אישור שנתי שמעיד על תשלומים שוטפים לביטוח לאומי
 • דו"ח פחת (טופס י"א)
 • אישור על ניכוי מס במקור מהלקוחות של העסק
 • אישורים שנתיים על רווחים שונים, למשל מניירות ערך, מתוכניות חסכון, מדיבידנדים ועוד
 • קבלות המעידות על תרומות למוסד מוכר בהתאם לסעיף 46
 • אישורים שנתיים מהמוסד לביטוח לאומי על , למשל על קבלת דמי לידה, פדיון ימי מילואים ועוד

סיבה שלישית – זמן הגשת הדו"חות

בנוסף, הגשת הדו"חות מוגבלת מבחינת זמן, למשל:

 • עוסק פטור שמנהל את חשבונותיו בשיטה החד צידית נדרש להגיש דו"ח עד לתאריך 30.4
 • עוסק פטור שמנהל את חשבונותיו בשיטה הכפולה (הדו צידית) נדרש להגיש דו"ח עד לתאריך 31.5
 • כל בקשה לגבי עיכוב בהגשת הדו"ח מצריכה את אישורו של פקיד השומה המטפל בתיק

אז אולי כדאי הנהלת חשבונות וירטואלית?

כיום יש תוכנות וירטואליות שמאפשרות הנהלת חשבונות בעסקים שמוגדרים כ"עוסק פטור". תוכנות אלו הופכות את הנפקת הקבלות לפעולה פשוטה, למשל:
 • הן מאפשרות מעקב שוטף ומסודר אחרי ההוצאות והתשלומים השונים
 • הן מאפשרות לנהל את מאגר הלקוחות
 • הן מאפשרות לחשב את ההוצאות החודשיות
 • הן מאפשרות לשמור על סדר בעבודה, למשל לנהל את חשבוניות העסקה ואת הקבלות בצורך שאינה פיזית ובכך למנוע ניירת, לשמור את הנתונים של הלקוחות כדי לא לכתוב אותם מחדש בכל עסקה 

ובקיצור – הן מאפשרות לנהל את העסק ביעילות כי כל הנתונים הנדרשים נמצאים במקום אחד, כך שהשליפה שלהם נוחה, ידידותית, פונקציונלית ופשוטה.

אבל למה לא כדאי הנהלת חשבונות וירטואלית

לפניכם עוד כמה סיבות שמצדיקות פנייה להנהלת חשבונות כאשר מדובר ב"עוסק פטור", כולם אלמנטים שהנהלת חשבונות וירטואלית לא מסוגלת לעשות:

 • הנהלת חשבונות מסייעת לעסק חדש לפתוח תיקים ברשויות השונות לצורך הגדרתו כ"עוסק פטור". כאן יש צורך בפגישה אישית לרוב.
 • הנהלת חשבונות עומדת לרשות העסק במהלך כל השנה, כך שהיא חוסכת הרבה כאבי ראש יומיומיים ומונעת טעויות.
 • והכי חשוב – פנייה להנהלת חשבונות מבטיחה שלא יהיו טעויות אנוש שנובעות מחוסר ידיעה שכתוצאה מהן תחויבו בתשלומי מס מיותרים. הן במס ערך מוסף והן במס הכנסה.
אם אתם מתגוררים בירושלים או שהעסק שלכם נמצא בעיר וסביבותיה - מנהל החשבונות משה כהן, מספק שירותי הנהלת חשבונות בירושלים לכל דורש, במקצועיות ובמסירות כבר מעל 20 שנים. פנו אליו כאן.

מה זה ואיך מגישים דו"ח שנתי למס הכנסה

נשלח 8 במרץ 2020, 4:23 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 8 במרץ 2020, 4:29 ]

דו"ח זה הוא המסמך שקובע את אופן ההתחשבנות של בעל העסק עם מס הכנסה, כלומר תמונת המצב של בעל העסק בשנת המס והסטטוס שלו מול רשויות המס. דו"ח שנתי למס הכנסה (או בשמו הרשמי טופס 1301) חייב להיות מוגש לרשויות המס עד 30.4 בשנת המס הבאה. דו"ח זה כולל את כל הנתונים הכספיים של העסק באותו שנת מס בכמה חלקים:

 1. חלק ראשון: הפרטים הטכניים של בעל העסק לרבות כתובת, מספר עוסק מורשה, כתובת העסק, טלפונים בבית ובעסק ועוד.
 2. חלק שני : דו"ח רווח והפסד שמסכם את ההכנסות וההוצאות באותה שנת מס במטרה אחת – לקבוע מהו הרווח החייב במס (שדה "הכנסה מעסק" בדו"ח השנתי).
 3. הפרשות כספים שנעשו בשנת המס (למשל לביטוח חיים, קופות גמל, קרנות השתלמות, ביטוח לאומי וכו') ונקודות זיכוי שטרם נוצלו (למשל עצמאי שסיים תואר ראשון בשנת המס הקודמת/התחתן/נולדו לו ילדים/עלה לארץ/השתחרר מהצבא וכו')

איזה מסמכים יש לצרף לדו"ח השנתי?

יש לצרף לדו"ח השנתי את כל המסמכים הנדרשים. למשל, בעל עסק נשוי נדרש לצרף את הפרטים הכספיים של בן/בת זוגו – טופס 106 במידה והיא שכירה ודו"ח רווח והפסד במידה והיא עצמאית.

כמו כן, יש לצרף טפסים המעידים על שינוי במצב האישי ומאשרים אותו. למשל, תעודת עולה חדש/תושב חוזר, תעודת לידה של הילדים, תעודה שמעידה על סיום תואר אקדמי וכו'. אין צורך לצרף לדו"ח את הניירת ששימשה לייצור של ההכנסה בעסק (קבלות למשל).

איך מגישים את הדו"ח השנתי?

ניתן לשלוח את הדו"ח באמצעות המייל לרשויות המס (שימו לב שאתם נדרשים למלא שם משתמש וסיסמה) או להגיש אותו לפקיד השומה פיזית. בנוסף, ניתן לבצע את הדו"ח באמצעות מיופה כוח.

למשל, אם יש לכם עסק בירושלים – ניתן להגיש את הדו"ח באמצעות מנהל חשבונות מקצוע בירושלים שעובד במשרד הנהלת חשבונות בירושלים שיכין אותו עבורכם. האופציה השנייה נחשבת למועדפת מסיבה אחת – הדו"ח השנתי חייב להיות מדויק ולכן כדאי שייעשה ע"י בעל מקצוע שמתמחה בתחום זה.

במידה ותוזמנו לרשויות המס לדיון בתיק שלכם (על פי חוק ניתן לעשות זאת עד 7 שנים בדיעבד) או בהצהרות ההון השונות, הדיון יתבסס על הדו"חות השנתיים, כך שעליכם לשמור במשך 7 שנים את כל צילומי המסמכים והניירת (הן לגבי הכנסות והן לגבי הוצאות) שהיוו את הבסיס לדו"ח זה. 


איך לבחור קרן פנסיה?

נשלח 17 בפבר׳ 2020, 2:19 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 17 בפבר׳ 2020, 2:20 ]

מכיוון שגמלת הפנסיה שמקבל העובד דרך המוסד לביטוח לאומי בעת זקנה נחשבת נמוכה (כ-2000 ש"ח לאדם), יש חשיבות רבה לכספים שנמצאים בקרן הפנסיה.

על פי החוק כל מקום עבודה מחויב להפריש לעובד מיום עבודתו הראשון כספים לפנסיה, זאת ללא תלות במיקום ובמקצוע העובד: ספר בת"א, רצף בחיפה או עובד בתחום הנהלת חשבונות בירושלים). ניתן לעשות זאת באמצעות פנסיית חובה, פנסיה מקיפה, ביטוח מנהלים, ביטוח מנהלים מורחב ועוד. הבחירה בין האפשרויות השונות נתונה בידיו של המעביד או של העובד, אך חשוב לזכור שלכל אחוז שמופרש לקרן הפנסיה יש משמעות. לפניכם דוגמה לחישוב הפנסיה ותשובות לכמה שאלות נפוצות בתחום: 

דוגמה

במשכורת חודשית של 10,000 ₪ כל אחוז משמעו 1200 ₪ לשנה. כאשר מדובר ב-40 שנות עבודה (גם במידה והעובד החליף מקומות עבודה) סכום זה יכול להגיע ל-50,000 ₪ לפני ריביות והצמדה. 

כאשר העובד מוסיף 2% לפנסיה משכרו – אחוז ההפרשה לפנסיה הוא 4% שהם עוד 200,000 ₪ שהעובד נהנה מהם בצאתו לגמלאות (גיל 67 לגברים ו-62 לנשים). בתוספת ריבית והצמדה הוא יכול להגיע לגובה של 300-400 ₪. 

איזה אחוז מהמשכורת מומלץ להפריש לפנסיה?

מומלץ להפריש לקרן פנסיה את המקסימום האפשרי ע"פ חוק – 7% מהעובד ו-7% מהמעביד (למרות שהאחרון לא מחויב לכך ע"פ חוק). באופן הזה יצטברו לזכות העובד עוד כמה מאות אלפי שקלים עם יציאתו לגמלאות, מה שיבטיח את עתידו מבחינה כלכלית.

האם כדאי למשוך את כספי הפנסיה עם עזיבת מקום העבודה? 

מומלץ לא למשוך את כספי הפיצויים עם עזיבת מקום עבודה כלשהו. באופן הזה נוצר "רצף פיצויים לקצבה" בסכומים גבוהים יותר מאלו שיצטברו בכל מקום עבודה. 

האם העובד יכול לבחור בעצמו את קרן הפנסיה?

בפני כל עובד שמגיע למקום עבודה חדש עומדות 2 אפשרויות:

 • לפתוח פוליסה בקרן פנסיה חדשה לפי בחירת העובד. כלומר, למעביד אסור להכריח את העובד להפריש כספים לקרן מסוימת/לעבוד עם סוכן ביטוח מסוים. עם זאת, במקרה זה ההפרשה מהמעביד היא חובה רק לאחר 6 חודשי עבודה.
 • להמשיך את ההפקדות לקרן פנסיה קיימת. במקרה זה המעביד מחויב להמשיך את רצף הפוליסה מיום עבודתו הראשון של העובד.
איך לבחור את קרן הפנסיה?

מומלץ להיכנס לאתר של משרד האוצר באינטרנט ולבחור קרן פנסיה ע"פ הדירוג שם – דירוג שמציג את פעולותיהן של קרנות הפנסיה השונות ב-1,5 ו-10 שנים אחורה.

כדאי שכל עובד יבחר קרן פנסיה המתאימה לצרכיו, למשל ע"פ אופן ההשקעה של הקרן (מניות, אג"ח וכו'), גובה דמי הניהול, רמת התשואה (קבועה, משתנה) ועוד. עם זאת, חשוב לזכור שתמיד ניתן לנייד את הכספים מקרן פנסיה אחת לשנייה, כך שהבחירה אינה סוף פסוק אלא רק התחלה.

זקוקים לעזרה? פנו אל משה כהן, מנהל חשבונות בירושלים, ותיק ומנוסה.


כל השלבים - פתיחת עוסק מורשה

נשלח 26 בינו׳ 2020, 1:01 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 26 בינו׳ 2020, 1:02 ]

עוסק פטור הוא אדם שפתח עסק עצמאי ופטור מדיווח חודשי או דו-חודשי למע"מ, כך שעליו רק למלא טופס אחת לשנה ולרשום בו את רווחי השנה החולפת, המחזור העסקי וסכום ההכנסות וההוצאות. חשוב לזכור שהגדרת עסק עצמאי כעוסק פטור תלויה בדיווח הזה.

 • במידה והמחזור העסקי השנתי לא עולה על 100,491 ₪ בשנה (2020) – האדם יוגדר כעסוק פטור גם בשנה הבאה.
 • במידה והמחזור גבוה מכך – מע"מ יכול לדרוש הפיכת העסק לעוסק מורשה.

עם זאת, עוסק פטור אינו פטור מפתיחת תיק במס הכנסה ואינו פטור מפתיחת תיק בביטוח לאומי. המשמעות היא שעוסק פטור חייב להגיש דו"ח ולשלם מקדמות למס הכנסה וחייב לשלם מקדמות לביטוח לאומי. 

בנוסף, עוסק פטור אינו פטור מתשלום מס. אמנם חישוב המס נעשה בנפרד בסוף השנה על הכנסות העסק, כך שאם ההכנסות היו נמוכות מאוד (70-90,000 ₪ בשנה)– ייתכן ולא יידרש תשלום מס. 

איך פותחים תיק עוסק פטור בירושלים

השלב הראשון הוא לגשת למשרדי מע"מ בירושלים עם 3 טפסים:
 1. תעודת זהות עם ספח.
 2. אישור קיום חשבון בנק כלומר: צילום של צ'ק מבוטל או אישור מהבנק על קיום החשבון.
 3. אישור על קיום של משרד/נכס בשכירות.

יש לגשת עם 3 הטפסים האלו לפקיד המע"מ ולמלא טופס 821 - רישום לצרכי מס ערך מוסף. במידה ובעל העסק עונה על ההגדרות החוקיות המאפשרות פתיחת תיק עוסק פטור, עליו למלא נתונים לגבי פרטי העוסק/העסק, לציין את תחום העיסוק והיקף ההכנסות הצפויות. לאחר פתיחת התיק יידרש בעל העסק לדווח למע"מ באינטרנט. 

השלב השני הוא פתיחת תיק במס הכנסה באמצעות טופס 5329 – דו"ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה. יש למלא את הטופס ולהגיש אותו במחלקת המודיעין של מס הכנסה, כך שייפתח לבעל העסק תיק במס הכנסה כעוסק עצמאי והוא יקבל פנקס מקדמות.

השלב השלישי הוא פתיחת תיק במוסד לביטוח לאומי באמצעות טופס 6101 – דין וחשבון רב שנתי. מילוי טופס זה מאפשר שביטוח לאומי לחשב את המקדמות החודשיות שעל בעל העסק ישלם, כך שיש לו חשיבות מעבר לפן הרשמי.


לסיכום 

אין הבדל בין התשלומים שמשלמים עצמאיים ושכירים למוסד לביטוח לאומי ולמס הכנסה מסיבה אחת – בסופו של דבר החוב נופל על האדם עצמו, כך שמדרגות המס נשארות אותו הדבר. עם זאת, יש נקודות חשובות בנושא של עוסק פטור שיש לשים אליהן לב:

1. יש להרוויח פחות מ-100,491 ₪ בשנה (2020)  כדי להיחשב עוסק פטור

2. לעוסק פטור אסור להוציא חשבוניות מס קבלה אלא רק קבלות

3. לעוסק פטור אסור לגבות מע"מ מלקוחותיו אלא רק סכום סופי ללא מע"מ

4. עוסק פטור נדרש לדווח פעם בשנה למע"מ לגבי המחזור העסקי של השנה החולפת. באופן הזה המע"מ מחליט אם בשנה הבאה הוא יישאר עוסק פטור או יוגדר כעוסק מורשה.

אם אתם מתגוררים באיזור ירושלים וקצת חוששים מהביורוקרטיה אתם לא לבד. האמת היא שזו לא רק הביורקרטיה. בכל מה שקשור לדיווחים לרשויות, אם עושים את הדברים בצורה לקויה עלולים להיות חשופים לקנסות ולסנקציות. לכן, מומלץ להיעזר בבעל מקצוע. נסו לתאם פגישה עם משה כהן, חברת הנהלת חשבונות בירושלים ותיקה ומקצועית וכך תוכלו לישון בראש שקט. לא יחסרו לכם טרדות בעסק החדש, לפחות שנושא ההתנהלות מול הרשויות יהיה מכוסה היטב.

התקשרו 02-6566705 או הקליקו כאן, משה כהן, מנהל חשבונות בכיר.

כל השלבים - פתיחת עוסק מורשה

נשלח 15 בינו׳ 2020, 3:28 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 26 בינו׳ 2020, 0:46 ]

עוסק מורשה הוא אדם שיש לו עסק עצמאי משלו ותיק עוסק מורשה ברשויות המס. פתיחת תיק עוסק מורשה בשונה מעוסק פטור נחשב לעניין מורכב ומומלץ להתייעץ עם בעלי מקצוע באזור מגורייך (למשל הנהלת חשבונות בירושלים אם אתם עובדים או גרים באזור זה).

בכל מקרה, החלטנו להרים את הכפפה ולציין עבורכם את כל השלבים בתהליך, הן במשרדי המע"מ, הן במשרדי מס הכנסה והן במשרדי הביטוח הלאומי.

פתיחת תיק עוסק מורשה במשרדי מע"מ

שלב 1

דע את עצמך, כלומר לדעת בדיוק באיזה תחום עיסוק העסק יתמקד. יש לזה חשיבות מבחינת המע"מ מסיבה אחת - בעלי מקצועות מסוימים יכולים להיות רק עוסק מורשה (לדוגמה, עריכת דין).

שלב 2

הצטיידות במסמכים. לצורך פתיחת תיק עוסק מורשה עליכם להציג 3 מסמכים במשרדי המע"מ:
 1. תעודת זהות עם ספח
 2. צילום צ'ק מבוטל או אישור מהבנק על קיום חשבון אצלו
 3. אישור על בעלות או שכירות של הנכס שבו אתה גר

שלב 3

מילוי טופס 821 שהוא הודעה למע"מ על רישום לצרכי מע"מ והכולל 3 חלקים:
 • פרטים על בעל העסק
 • פרטים על העסק: שם העסק, תחום עיסוק, הכנסות צפויות וכו'. חשוב לזכור שעוסק מורשה חייב נכון ליום כתיבת שורות אלה (2020) להכניס מעל 100,000 ₪ בשנה כדי להיחשב ככזה.
 • השקעות, כלומר מתי העסק צפוי לקום, מה סכומי ההשקעות שבעל העסק ישקיע בו, השקעה בציוד וכו'.

שלב 4

פתיחת תיק עוסק מורשה על המקום במידה ואין בעיות כלשהן.

רוצים לפתוח תיק עוסק מורשה לבד? הנה מדריך וידאו קצר


פתיחת תיק עצמאי במשרדי מס הכנסה

מילוי טופס 5329 במחלקת המודיעין. טופס זה הינו טופס הצהרה על פרטים אישיים ומקורות פרנסה שמחולק לשניים:

 • פרטים טכניים לגבי בעל העסק: כתובת, טלפון וכו'
 • פרטים על העסק ועל ההכנסות הצפויות בו

פתיחת תיק במשרדי הביטוח הלאומי

מילוי טופס 6101

מדובר בדין וחשבון שנתי שכולל שני חלקים שאותו יש להגיש לביטוח הלאומי (אפשר לשלוח בדואר):
 • פרטים אישיים לרבות פרטי חשבון בנק
 • פרטים על בעל העסק, למשל סוג העבודה בעבר (שכיר, סטודנט, מובטל וכו'), סוג העסק העתידי לרבות תחום העיסוק, שעות עבודה צפויות, הכנסה צפויה ועוד. חשוב לזכור שלביטוח הלאומי יש הגדרות ברורות לגבי מיהו עוסק עצמאי, הן מבחינת שעות עבודה והן מבחינת הכנסה, כך שהפרטים בטופס חייבים להתאים לכך אחרת ביטוח לאומי לא יחייב אתכם בתשלום דמי ביטוח כעצמאיים

ומה עכשיו?

לאחר כחודש תקבלו ממע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי מכתבים ופנקסים בהתאם להיקף ההכנסה הצפויה ולאופי העסק. למשל:
 • ממע"מ תקבלו פנקס לדיווח דו-חודשי או חד-חודשי
 • ממס הכנסה תקבלו פנקס מקדמות לפי אחוז המקדמות שמחושב בהתאם לענף שבו נמצא העסק
 • מביטוח לאומי (במידה ואין לכם חובות עבר) תקבלו הודעת תשלום עם דף שבו יפורט התשלום החודשי שעליכם לשלם

החל מ-2018 ניתן לדווח לכל אחד מהגופים האלו באמצעות האינטרנט, אך עדיין מומלץ לבצע הוראת קבע כדי להבטיח שלא תשכחו לשלם.

מה זה טופס 106 ולמה חשוב לשמור אותו?

נשלח 31 בדצמ׳ 2019, 3:42 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 31 בדצמ׳ 2019, 3:46 ]

טופס 106 הוא טופס שבו מפרט המעביד לעובד על המשכורות שקיבל בשנת המס האחרונה, כלומר זהו ריכוז של תלושי השכר שהעובד קיבל מהמעביד באותה שנה כולל הניכויים השונים: ניכויים למס הכנסה, ניכויים לביטוח לאומי, ניכויים למס בריאות, ניכויים לקרנות פנסיה, גמל והשתלמות וכו'.כמו כן כולל הטופס את פרטי העובד המלאים לרבות כתובת, נקודות הזיכוי המגיעות לו ועוד, כך שיש לו תפקיד כפול:

 1. הוא מהווה אסמכתא חוקית לעובדה שהעובד עבד בשנת המס הספציפית אצל המעביד.
 2. הוא מהווה אישור נלווה לטופס בקשה להחזר מס שמוגש ע"י העובד למס הכנסה.

לכן, חשוב לשמור את הטופס כי יש לו משמעות כלכלית, למשל לצורך חישוב ותק לפנסיה. עם זאת, אין להאיץ במעביד להנפיק את הטופס אלא במידה ולא קיבלתם אותו בזמן (עד חודש אפריל בשנת המס הבאה). הסיבה לעיכוב היא שלעיתים יש לבצע בו התאמות, תיקונים ותיאומים שלוקחים זמן. חשוב לדעת שהגשת הטופס ע"י המעביד לעובד היא חובה חוקית.


למה חשוב לשים לב?

בראש ובראשונה יש לוודא שהפרטים האישיים שמופיעים בטופס נכונים לרבות נקודות הזיכוי המגיעות לכם. כדי לוודא זאת מומלץ להיכנס למחשבוני שכר באינטרנט ולבדוק בהתאם למצב המשפחתי, במיוחד אם הוא השתנה בשנה החולפת.

לאחר מכן מומלץ לוודא דבר נוסף - שהמשכורות שנרשמה בטופס כמשכורת שנתית (סעיף 158) זהה לסכום כל תלושי השכר בשנת המס החולפת. במידה ונעשו הפרשות לקרן פנסיה - יש לבדוק שהסכומים בטופס 106 זהים (סעיף 045) לאלו שמופיעים בדו"ח הפנסיה השנתי

ולסיום – יש לוודא התאמה בין הסכום שהתקבל כמשכורת לבין ההכנסה המובטחת (סעיף 244), כלומר הכנסת הבסיס שאינה כוללת תנאים סוציאליים (בונוס, משכורת 13 וכו'). אם ההפרש גדול מדי רצוי לבדוק את הנושא מול המעביד ובמקרה הצורך – מול הנהלת חשבונות באזור מגוריכם (למשל הנהלת חשבונות בירושלים אם אתם גרים/עובדים באזור זה).

שימו לב - במידה ואתם עובדים במספר מקומות עבודה יש לוודא שאתם מקבלים טופס 106 מכל המעסיקים. למזלכם טופס 106 תמיד נראה אותו הדבר כולל הסעיפים השונים, כך שאתם לא צפויים להיתקל בבעיות מיוחדות. אם בכל זאת נתקלתם בבעיה ואתם מאיזור ירושלים, צרו קשר עם משה כהן, מנהל חשבונות בירושלים וננסה לעזור.

אני פותח עסק חדש. האם כדאי לי לפעול תחת עוסק מורשה או חברה בע"מ?

נשלח 22 בדצמ׳ 2019, 0:43 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 22 בדצמ׳ 2019, 0:44 ]

אם אתם מתלבטים אם לפתוח ברשויות המס תיק בתור עוסק מורשה (כלומר להיות מוכרים בתור עצמאיים) או חברה בע"מ– כדאי שתמשיכו לקרוא כי מיד תקבלו את כל התשובות שיעזרו לכם להחליט. אנחנו ממליצים לכם להקדיש כמה דקות לקריאה ומבטיחים שההשקעה תשתלם ובגדול.

מה ההבדלים בין עוסק מורשה לחברה בע"מ? 

לפניכם כמה הבדלים עיקריים בין עוסק מורשה לחברה בע"מ:

מס

עוסק מורשה משלם מס על הרווח השנתי בסוף השנה, כאשר ע"פ מדרגות המס כאשר ההכנסות גבוהות המס השולי יכול להגיע לגובה של 48%. כאשר מוסיפים לכך תשלומים לביטוח לאומי – המס יכול להגיע לגובה של כ-65%. לעומת זה בחברה בע"מ יש תשלום מיסים על המשכורות אבל אם לא מושכים את כל הרווחים כמשכורת ומשאירים אותם בחברה – המס עליהם יהיה בגובה 25% בלבד.

חובות

כאשר מדובר בעוסק מורשה החובות נרשמים על שם בעל העסק, כך שבמידה וקורה משהו (למשל תביעה של צד ג') – יש לכך השלכות אישיות על בעל העסק ונכסיו: הבית, הרכב, הפנסיה וכו'. כאשר מדובר בחברה בע"מ יותר קשה להיפרע ממנהל החברה כי החברה עומדת חוצץ בינו לבין הנושים.

מתי כדאי לפתוח תיק בתור עוסק מורשה? 

אם אתם פותחים את העסק העצמאי הראשון שלכם – מומלץ שתפתחו תיק בתור עוסק מורשה. הסיבות לכך רבות : זה זול, קל ומהיר הרבה יותר ובעיקר דורש מכם רק להגיש למס הכנסה דו"ח שנתי. את הדו"ח הזה תוכלו למלא באופן עצמאי או בעזרת מנהלי חשבונות באזור מגוריכם (למשל אם אתם מתגוררים או עובדים באזור ירושלים כדאי שתפנו למנהל חשבונות בירושלים או לחברה מקצועית להנהלת חשבונות בירושלים.

מתי כדאי לפתוח תיק בתור חברה בע"מ? 

פתיחת תיק בתור חברה בע"מ מומלצת במצבים הבאים (אחד או יותר מהם):

 • אם אתם פותחים עסק עם צפי להכנסות ורווחים גבוהים
 • אם אתם מגייסים משקיעים שרוצים לקנות מניות 
 • אם אתם מתכוונים להשקיע מהרווחים הצפויים חזרה בעסק

בהצלחה ואם יש שאלות נוספות רצוי ומומלץ לקבוע פגישת יעוץ (היא לא חינמית אבל שווה כל שקל).

מה כדאי יותר: עוסק מורשה או חברה?


1-10 of 43