מאמרים

הנהלת חשבונות בשמונה צעדים פשוטים

נשלח על ידי Shauli Cohen   [ עודכן ]

נתחיל מהסוף – פתיחת עסק לא צריכה להיות עניין מורכב. עליכם לדעת את העקרונות הבסיסיים בתחום הנהלת החשבונות וזהו. לפניכם 8 הצעדים הבסיסיים הנדרשים בתחום זה למי שמעוניין לפתוח עסק.

צעד ראשון – פתיחת תיק במשרדי מס ערך מוסף (מע"מ)

צעד זה נחשב קל כי כל שעליכם לעשות הוא פשוט - לפנות למשרד המע"מ הקרוב למקום מגוריכם ולקבל מספר עוסק בהתאם להכנסה הצפויה: עוסק מורשה או עוסק פטור. חשוב לזכור שמכיוון ש"עוסק מורשה" מנפיק חשבוניות מס, ניתנת לו הזכות לקזז את המע"מ ששילם עבור ההוצאות העסקיות.

צעד שני – פתיחת תיק במשרדי מס הכנסה

גם כאן הפעולה פשוטה – ניגשים למשרד השומה הקרוב למקום מגוריכם, פותחים תיק ומקבלים שני אישורים: "אישור על ניהול תיקים" ו- "פטור מניכוי מס במקור". מומלץ לעשות שני דברים: 

 1. לסרוק את האישורים הנ"ל כדי שהם יהיו זמינים למשלוח במייל לכל דורש 
 2. לרשום הערה קבועה בחשבוניות שלכם המעידה על ניכוי מס במקור. 

צעד שלישי – פתיחת תיק במוסד לביטוח לאומי

אמנם הפעולה הזו נחשבת שלעצמה פשוטה (ניגשים למשרדי הביטוח הלאומי הקרובים אליכם ופותחים תיק), אבל החישוב של התשלומים למוסד לביטוח לאומי הוא לרוב עניין מסובך. לכן, אנחנו ממליצים ליצור קשר כאן עם מנהל חשבונות שמתמחה בנושא לצורך קבלת פרטים נוספים.

צעד רביעי – גביית התשלום

אופן גביית התשלום הוא פועל יוצא של סוג העסק כפי שהוגר ע"י רשויות המס. למשל, עוסק מורשה נדרש להוציא חשבונית מס ואילו עוסק פטור מוציא חשבונית עסקה. בשני המקרים נדרשת על פי חוק הוצאת קבלה עם קבלת התשלום.

צעד חמישי – הפקת קבלה

הפקת קבלה היא לא רק חובה חוקית, אלא חייבת להיעשות קרוב ככל האפשר למועד קבלת התשלום. כמו כן, הקבלה חייבת לכלול את כל הפרטים של אופן התשלום: תאריך, סכום, אופן התשלום (מזומן, צ/ק, אשראי וכו'), ניכוי/אי ניכוי מס במקור ועוד.

צעד שישי – רישום ותיעוד עסקאות

הרישום הוא הכרח לא רק לצורך הניהול התקין של העסק (כלומר לדעת מי חייב לכם כסף וכמה), אלא גם מה שיאפשר לכם התנהלות תקינה מול רשויות המס. לכן, מומלץ לתייק את החשבוניות ואת הקבלות בנפרד כדי למנוע בלבול.

צעד שביעי- תשלום מקדמות מס ומע"מ

תשלום המע"מ חייב להיעשות עד ה-15 לכל חודש, כך שצפוי עומס בסניף הדואר שם מחתימים את פנקסי הדו"חות לפני שליחתם לרשויות המס. לכן, מומלץ לשלם את המע"מ דרך האינטרנט או בצ'קים דחויים בדואר.

צעד שמיני ואחרון – הפקת דו"ח שנתי

מי שאינו חברה בע"מ אמנם מדובר בפעולה שגרתית שמתרחשת פעם בשנה ואפשר לעשותה לבד, אבל תמיד מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע. למשל, כדי לדעת האם עליכם לשלם מס הכנסה (בנוסף על המקדמות שכבר העברתם) או שמגיע לכם החזר מס.

זקוקים לעזרה ממנהל חשבונות בירושלים? הקליקו כאן.

תזרים - למה הוא יכול להרים עסק כושל

נשלח 19 במאי 2019, 0:31 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 19 במאי 2019, 0:35 ]

תזרים המזומנים מהווה את המשאב העיקרי שמאפשר את הפעילות העסקית התקינה, כך שהוא משקף את הנזילות העסקית ואת אופן הניהול (התקין או השגוי) של העסק. למעשה, תזרים מזומנים לא תקין יכול לפגוע ביכולת העסקית לעמוד בתשלומים השונים (תשלומים לספקים מחד ולעובדים מאידך) וביכולת להצטייד בסחורה. בנוסף, תזרים מזומנים לא תקין יכול לגרום להחזרות של צ'קים ואיתן לבעיות בהתנהלות מול הבנקים.

המשמעות היא שתזרים מזומנים הוא זה שמאפשר לעסק את הגמישות הכלכלית שלה הוא נדרש, הן כמענה לבעיות שוטפות והן כמענה לדילמות קריטיות הקובעות את עתידו לשבט או לחסד.

ניהול נכון של תזרים מזומנים

ניהול נכון של תזרים מזומנים מצריך לקחת בחשבון 3 אלמנטים המאזנים בין ההוצאות להכנסות:

הפעילות העסקית השוטפת

הרווח התפעולי של העסק שמתקבל כתוצאה מהפעילות העסקית היומיומית.

הפעילות העסקית העתידית

תזרים המזומנים שנובע מהשקעות עתידיות של העסק.

הפעילות המימונית של העסק

תזרים המזומנים שנובע מההוצאות העסקיות בתחום המימון, למשל הלוואות שהעסק נדרש להחזיר, ריביות על הלוואות וכו'.

הדרך הטובה ביותר לבצע ניהול תזרים מזומנים תקין היא להיות שמרניים, כלומר להקביל ככל הניתן בין תנאי האשראי של התשלומים (לבנקים, ספקים וכו') לבין אלו של התקבולים (ההכנסות של העסק).

כמו כן, מומלץ להקפיד על ימי תשלום קבועים (הן לספקים והן לעובדים) ולבצע מעקב קבוע בתחום תזרים המזומנים.

איך מרימים עסק כושל באמצעות תזרים מזומנים? 

במקרה של עסקים כושלים נדרש טיפול שורש ב-3 האלמנטים לעיל בו זמנית. למשל, הגדלת הרווח התפעולי לצד הקטנת ההשקעות העתידיות והפחתת ההוצאות. לפניכם מספר המלצות המחולקות לפי 3 האלמנטים המרכיבים את תזרים המזומנים:

פעילות עסקית שוטפת

הזרמת תקבולים לעסק במהירות באמצעות מבצעים והנחות או מתן תנאי אשראי נוחים ללקוחות.

השקעות עתידיות

דחיית השקעות לא דחופות (למשל רכישת ציוד) למועד מאוחר יותר, רכישה במזומן של מלאי הכרחי על מנת לקבל הנחה ועוד.

פעילות מימון

פריסת תשלום לספקים או להלוואות, בקשה לדחייה של מועד פירעון צ'קים ועוד.

עם זאת, מכיוון שמדובר בפעולה מורכבת ומקצועית יש להתייעץ עם בעל מקצוע בתחום הנהלת החשבונות. כדי לחסוך זמן עבודה יקר כדאי למצוא את הפתרון קרוב לבית.

למשל, אם העסק נמצא בירושלים מומלץ להתייעץ עם אחד מהשניים: מנהל חשבונות בירושלים. או מומחים להנהלת חשבונות בירושלים.

לקביעת פגישה

תזרים - למה הוא יכול להפיל עסק מצליח

נשלח 5 במאי 2019, 0:20 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 5 במאי 2019, 0:21 ]

אחת הסיבות העיקריות לכישלון של עסקים מצליחים היא ניהול לקוי בתחום תזרים המזומנים. שאלנו מנהל חשבונות בירושלים מדוע זה קורה. הוא הסביר שהכל נובע מאי הבנת המושג "תזרים מזומנים".

מה זה תזרים מזומנים?

תזרים מזומנים הוא לא רק ההכנסות מול ההוצאות בהווה, אלא גם ההכנסות מול ההוצאות שיהיו לעסק בעתיד. כלומר, גם אם העסק מצליח היום ייתכן והוא ייכשל בעתיד בגלל תכנון לקוי בתחום זה. ובמילים אחרות – מדובר בלב הפועם האמיתי של העסק שלכם. 

למשל, אם העסק משלם לספקים במזומן אבל מקבל תשלומים מלקוחות במערך של שוטף 60 – העסק לא יוכל להתפתח, לגדול ולהתרחב (למשל לגייס לקוחות חדשים, לפרוץ לשווקים חדשים, לייצר מוצרים/שירותים נוספים ועוד). בסופו של דבר הוא פשוט יקרוס.

אז מה הפתרון? 

הידיעה מתי יהיה כסף בחשבון העסקי, כמה כסף יהיה בחשבון זה בזמן עתידי נתון וכמה ממנו יהיה זמין היא הכרחית. הנה כמה טיפים בנושא:

 1. השתמשו בתוכנות רלוונטיות – כיום קיימים פתרונות טכנולוגיים שונים בתחום תזרים המזומנים העסקי, אך כדי לנצל אותם ביעילות מומלץ לעשות שימוש בפתרונות שמתאימים לסוג העסק שלכם. לדוגמה זה.
 2. הבינו את חשיבות הנושא – בעלי עסקים רבים נוטים להשאיר את תחום תזרים המזומנים בתחתית סולם העדיפויות העסקי וחבל. מומלץ להכניס ליומן התרעה קבועה בתחום זה.
 3. להשאיר רזרבה – טעות נפוצה היא לעקוב אחר התזרים באופן קבוע, אבל לא להשאיר מספיק רזרבות לשעת הצורך. בעסקים כמו בחיים תמיד הפתעות (למשל ציוד שהתקלקל, עסקה שהתבטלה וכו') וצריך להיות מוכנים גם להן.
 4. לשמור על אופן אשראי זהה בין הספקים ללקוחות. אם אתם משלמים לספקים במזומן או בסוג של תשלום דחוי כלשהו ("שוטף פלוס" למיניו השונים) – עשו זאת גם עם הלקוחות ולהיפך. למשל, אם התשלום מהלקוחות הוא בשוטף 30 – שימרו על סוג אשראי זה גם לספקים.
 5. קחו אנשי מקצוע – כל עסק מצליח ככל שיהיה חייב מנהל חשבונות שמתמחה בתחום תזרים מזומנים. מומלץ שמנהל החשבונות יימצא בקרבת מקום (למשל אם העסק בירושלים כדאי שתשכרו את שירותי של מנהל חשבונות בירושלים). באופן הזה תקבלו מענה מקצועי מיידי ויהיה בעל מקצוע לצדכם עם יד על הדופק.

למידע מקצועי נוסף על הנהלת חשבונות תקינה הקליקו כאן

ארגון האשראי בעסק חדש

נשלח 27 באפר׳ 2019, 23:16 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 27 באפר׳ 2019, 23:17 ]

הסטטיסטיקה מראה שרוב העסקים הקטנים נסגרים תוך שנתיים מתחילת פעילותם. שאלנו מנהל חשבונות בירושלים לגבי הגורמים המרכזיים לתופעה זו והוא ציין שתי סיבות עיקריות: מחסור בהון זמין לפעילות שוטפת ומסגרת נמוכה מדי של ערבויות ובטחונות (אשראי). לטענתו, זה לא היה קורה אם לעסקים קטנים מתחילים היה ידע רב יותר בתחום המימון. למשל, אם הם היו מבצעים מינוף איכותי בתחום הערבויות והביטחונות מול הגופים השונים שמספקים אשראי, אם הייתה להם הבנה רבה יותר של המערכת הבנקאית ושל אופן ההתנהלות מול הבנק.

הוא מחלק את האשראי בעסק חדש ל-3 סוגים:

 • אשראי לטווח ארוך - אשראי שמשמש את העסק לצרכים מתמשכים, למשל ריהוט, מכונות, ציוד, השקעות ארוכות טווח ועוד. 
 • אשראי לטווח בינוני - אשראי שניתן ע"י בנק מסחרי או ע"י בנק למשכנתאות. 
 • אשראי לטווח קצר - אשראי שמשמש את העסק לצורך פעילות שוטפת. 

המשמעות היא שיש מספר ספקי מימון בהתאם לסוג האשראי הנדרש. עם זאת, האשראי הנפוץ והמקובל ביותר בקרב עסקים חדשים היה ונשאר האשראי שניתן ע"י בנקים מסחריים.

איזה סוגי אשראי אפשר לקבל בבנקים מסחריים?

בבנקים מסחריים ניתן לרוב לקבל שני סוגים של אשראי:

א. אשראי במסגרת חשבון של העסק בבנק. אשראי זה ניתן מול ערבות של בעל העסק, הפקדה של המחאות דחויות, ניכיון המחאות או שעבודים למיניהם.

ב. אשראי שניתן במסגרת הלוואות שונות. הלוואות אלו ניתנות לרוב ע"י הבנק לצורך מימוש מטרה ספציפית בעסק, כך שההלוואות מוחזרות בתשלומים קבועים ושוטפים לאורך תקופה שנקבעה מראש. 

עם זאת, מכיוון שרוב הבנקים המסחריים קשורים לחברות אשראי ו/או חברות ליסינג שונות – ניתן לקבל אשראי גם במסגרת זו, למשל לצורך קניית רכבים לעסק, ציוד, מכונות ועוד. חשוב לזכור שתחום הליסינג לרכב אף הוא מתחלק לשני סוגים:

 • ליסינג תפעולי – ליסינג שמאפשר את רכישת הנכס (רכב, ציוד וכו') בתום תקופת השכירות.
 • ליסינג מימוני – ליסינג שדומה במהותו להלוואה בנקאית. 

המשמעות היא שלקיחת אשראי בבנק מסחרי או באלמנטים הקשורים אליו (חברות אשראי, ליסינג וכו') צריכה להיעשות בכובד ראש ומתוך תכנון, מחשבה וידע ולא מתוך לחץ ו"כיבוי שריפות" בעסק.

לקבלת ייעוץ בתחום הנהלת חשבונות בירושלים לחצו כאן

פתיחת עסק חדש – דגשים חשובים

נשלח 14 באפר׳ 2019, 1:03 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 14 באפר׳ 2019, 1:04 ]

פתיחת עסק עצמאי יכולה להיות דרך מצוינת להצלחה כלכלית בתנאי אחד – שעושים זאת בצורה נכונה ושקולה. הסטטיסטיקות בתחום זה עגומות במיוחד ומראות שכ-80% מהעסקים החדשים נסגרים תוך שנתיים.

לכן ביקשנו ממנהל חשבונות ידוע בירושלים לתת לנו את הטיפים שלו למתחילים במטרה אחת – כדי שלכם זה לא יקרה. והנה מה שהוא אמר לנו:

דגש ראשון – לחשוב על עסק בתחום שהוא נחוץ 

מנהל החשבונות טען שפתיחת עסק לפי רצון הבעלים היא החלטה שגויה מסיבה אחת – אנשים מעדיפים עסק שמקל על חייהם. לכן, לדבריו יש לחשוב על עסק שעונה על צורך קיים או עתידי ולא על רצון או נוחות של הבעלים. הוא ממליץ לשאול 3 שאלות ולשקול פתיחת עסק עצמאי רק אם עונים עליהן (או לפחות על אחת מהן) בחיוב:

 1. האם העסק יעזור לבצע פעולה כלשהי בקלות וביעילות רבה יותר, כלומר האם הוא יגרום לעבודה או למטלה כלשהי להיות פשוטה יותר?
 2. האם העסק יעזור לחסוך זמן או כסף (עדיף כמובן שניהם)?
 3. האם בכוחו של העסק לגרום לאנשים לחשוב, להתנהג או לפעול בצורה שונה, כלומר האם הוא יכול לשנות את המציאות?? 

דגש שני – לפתוח עסק בתחום שבו אתם מתמחים

פתיחת עסק מצריכה הון שלרוב האנשים אין. לכן נדרש לרוב גיוס כספי ממקורות שונים כמו בנקים וכו'. המשקיעים השונים לרוב יבקשו להבטיח את כספם בצורה אחת – הם ירצו לראות שהיזם מבין בתחום שהעסקי המדובר.

למשל, הם לא ישקיעו בפתיחת עסק של הנהלת חשבונות בירושלים כאשר העומדים בראשו אינם מקצוענים: רואי חשבון או מנהלי חשבונות בעלי ידע, ניסיון והשכלה רלוונטית.

דגש שלישי – לקחת בחשבון את כלל העלויות

פתיחת עסק אינה רק שילוב של נחיצות והתמחות (שני הדגשים שהובאו לעיל), אלא גם משתנים כלכליים רבים.

לכן, מנהל החשבונות שעמו התייעצנו ממליץ בראש ובראשונה לפנות לבעל מקצוע לצורך חישוב כל ההוצאות (חשמל, מים, שכר דירה, משכורות לעובדים, עלויות ייצור ועוד). כלומר, לפנות למשקיעים רק לאחר שיש נתונים מדויקים ככל האפשר על הנדרש מבחינה כלכלית.

לקבלת טיפים נוספים הקליקו כאן

היתרונות בהנהלת חשבונות ממוחשבת

נשלח 6 באפר׳ 2019, 23:13 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 6 באפר׳ 2019, 23:14 ]

תוכנות שונות בתחום הנהלת החשבונות מאפשרות לנהל באופן תקין את העסק באמצעות תיעוד פעולתו. הודות למחשוב זה ולעובדה שהנהלת חשבונות כמקצוע היא תמיד זהה - אין משמעות למיקומו הפיזי של העסק. למשל הנהלת חשבונות בירושלים לא חייבת להיעשות פיזית בעיר הקודש, אלא יכולה להתבצע מכל מקום אחר בארץ ובעולם.

המשמעות היא שכל אנשי המקצוע הרלוונטיים (מנהל החשבונות, רואה החשבון ובעיקר בעל העסק) מקבלים תמונה פיננסית מלאה שכוללת מידע חיוני מעודכן, למשל: מידע על ההוצאות וההכנסות של העסק (תזרים המזומנים שלו), מידע על הנעשה בחשבונות בבנקים ועוד.

מידע זה מספק תמונה מאוזנת, ברורה ומדויקת לגבי המתרחש בעסק מבחינה כלכלית ומאפשר בראש ובראשונה דבר אחד – לדעת האם העסק מפסיד או מרוויח ולקבל החלטות עסקיות בהתאם לכך. בנוסף, מידע זה מאפשר לעמוד בקריטריונים המקצועיים בתחום הנהלת החשבונות, למשל:

 1. הנהלת חשבונות שמבוססת על נתוני אמת ומאפשרת יושרה מקצועית 
 2. קבלת החלטות שנעשית בהתאם לנתונים פיננסיים ולא על סמך ספקולציות כאלה ואחרות. 
 3. התנהלות תקינה מול רשויות המס השונות וציות לחוקי המדינה ולתקנות המקצועיות. 

היתרונות בסוגים השונים של הנהלת חשבונות ממוחשבת

כאשר הנהלת החשבונות הממוחשבת מבוססת על בסיס נתונים מסוג SQL (מסד נתונים שמאפשר אגירת מידע רב) יש בכך יתרון נוסף – שליפת נתונים מהירה למרות שמדובר בנתונים עסקיים רבים. כאשר הנהלת החשבונות הממוחשבת נעשית בענן (דרך כונן אינטרנטי וירטואלי) יש לה יתרונות נוספים, למשל:

 • נגישות – הענן מאפשר נגישות לנתונים העסקים מכל מקום ובכל זמן. הדבר היחיד הנדרש לשם כך הוא מכשיר אלקטרוני (טאבלט, טלפון חכם, מחשב) בעל חיבור לאינטרנט. 
 • אבטחת מידע – שמירת נתונים עסקיים בענן מאפשרת אבטחת מידע איכותי יותר מסיבה אחת – תוכנות בענן הן לרוב מאובטחות יותר מתוכנות הנהלת חשבונות פנים–ארגוניות. 
 • עדכונים – שדרוגים של תוכנות הנהלת חשבונות ממוחשבת בענן נעשים בצורה מקוונת, כך שמצד אחד לא נדרשת מעורבות של העסק ומצד שני אין הפרעה לפעילותו השוטפת.

זקוקים לסיוע בהנהלת החשבונות אצלכם? צרו קשר

מה היא הנהלת חשבונות ממוחשבת?

נשלח 31 במרץ 2019, 1:01 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 31 במרץ 2019, 1:07 ]

הנהלת חשבונות מוגדרת כ"כל התהליכים שמתעדים את הפעילות הכספית של עסק מסוים". המשמעות היא שהנהלת חשבונות בכל מקום בארץ היא הכרחית לצורך ניהולו התקין של כל עסק שהוא, למשל רישום ההכנסות וההוצאות הם אלו שמאפשרים לדעת האם העסק מפסיד או מרוויח.

ורק כדי להבהיר את העניין - הנהלת חשבונות בכל מקום בארץ נעשית ע"פ אותם כללים וחוקים, כך שאין משמעות למיקום הגאוגרפי של העסק. למשל, הנהלת חשבונות בירושלים אינה שונה מהנהלת חשבונות בת"א או בעפולה. עם זאת, בכל מקום שבו נמצא העסק לרוב נדרש מאמץ כדי לקבל תמונה שלמה על פעילותו, למשל זמן כדי להגיע לנתונים פיננסיים שונים.

החל משנות ה-80 תוכנות שונות להנהלת חשבונות מאפשרות לעשות זאת זה בלחיצת עכבר פשוטה. תוכנות אלו הופכות את הנהלת החשבונות לממוחשבת ומתעדות כל פעילות כלכלית בעסק. המשמעות היא שהודות לתוכנות אלו קבלת ההחלטות העסקית מבוססות על מידע יומיומי מעודכן, למשל תזרים המזומנים העסקי, בקרה על החשבונות בבנקים ועוד. 

עם התפתחות הטכנולוגיה התוכנות השונות להנהלת חשבונות ממוחשבת רק הולכות ומתפתחות. למשל, כיום תוכנות אלו מצוידות בבסיס נתונים (לרוב מסוג SQL - מסדי נתונים שמאפשרים אגירת מידע רב) שמאפשר ליהנות מכל העולמות: מצד אחד צבירה של נתונים עסקיים רבים ומצד שני קבלת החלטות יעילה, בעיקר הודות לשליפתם המהירה של הנתונים השונים. 

היתרונות של תוכנות להנהלת חשבונות ממוחשבת 

תוכנות להנהלת חשבונות ממוחשבת מאפשרת לכל בעלי המקצוע הרלוונטיים (בעל העסק, מנהל החשבונות ורואה החשבון) לקבל תמונה ברורה, מאוזנת ומדויקת לגבי המתרחש בעסק מבחינה כספית. כמו כן, כיום יש אפשרות לשימוש בתוכנות להנהלת חשבונות ממוחשבת באמצעות האינטרנט (הנהלת חשבונות בענן). לדרך עבודה זו יתרונות נוספים:

 1. נגישות לנתונים מכל מקום, מכל מכשיר בעל חיבור אינטרנטי ובכל זמן
 2. אבטחת מידע איכותית הודות לעובדה שתוכנות בענן לרוב מאובטחות יותר מתוכנות פנים-ארגוניות.
 3. העדכונים והשדרוגים של התוכנה נעשים און-ליין, כך שאין צורך במעורבות של העסק עצמו ואין הפרעה לפעילותו השוטפת.
 4. קבלת כל הנתונים העסקיים בזמן אמת בצורה ברורה.

המשמעות היא שהתוכנות השונות להנהלת חשבונות ממוחשבת מאפשרות לעסק ליהנות מיתרונות רבים, למשל:

 • יושרה – כל הפעילות העסקית נעשית ע"פ נתוני אמת ועל בסיס יושרה מקצועית.
 • אובייקטיביות – קבלת ההחלטות העסקית נעשית בהתאם לנתונים כלכליים מוחלטים.
 • מקצועיות – הנהלת חשבונות ממוחשבת מקלה על הציות לתקנות ולחוקים המקצועיים הרלוונטיים, למשל התנהלות מול רשויות המס.
זקוקים לסיוע בהנהלת החשבונות בעסק או בעמותה שלכם? צרו קשר עם משה כהן, מנהל חשבונות בירושלים

חידושי חקיקה בתחום חוקי העבודה - מרץ 2016

נשלח 22 במרץ 2016, 4:59 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 22 במרץ 2016, 5:06 ]

עולם העבודה הינו דינאמי ורב תהפוכות והדבר בא לידי ביטוי גם בשינויים תכופים בחוקי העבודה ובהסכמים קיבוציים שונים. בסקירה הנוכחית נדון בכמה חידושים בעלי משמעות למעסיקים ולעובדים גם יחד בהקשר של זכאות לחופשה שנתית. בנוסף, נדבר על תיקון חשוב בעניין ההיטל שמוטל על מעסיקים של עובדים זרים בחקלאות. תיקון זה נועד להוות הקלה לחקלאים למשך השנים הקרובות.

הרחבת הזכאות לחופשה שנתית

על פי חוק חופשה שנתית, שנחקק בתחילת שנות החמישים, זכאי כל עובד לחופשה שנתית בהיקף שנקבע ביחס לרמת הוותק אצל מעסיק נתון. עבור עובדים המועסקים בענף שלגביו לא קיים הסכם קיבוצי אחר וכמובן במקרה שלא קיים חוזה עבודה שאומר אחרת היה עד כה זכאי עובד בארבעת השנים הראשונות לעבודתו ל-14 ימי חופשה בכל שנה. מצב זה, שהיה ראוי והגיוני בתקופה שבה עולם העבודה התאפיין במשך העסקה ארוך, לעיתים גם בקביעות לכל החיים, כבר נעשה פחות רלוונטי בימינו.

נתונים סטטיסטיים שנאספו בתחום תעסוקה ועבודה מגלים שקיימת כיום תופעה של ניידות מוגברת וחוסר יציבות תעסוקתית. עובדים בני למטה מגיל שלושים וחמש מחליפים בממוצע עבודה בכל ארבע וחצי שנים. משמעות הדבר היא שפחות ופחות עובדים מגיעים למצב שבו הם נהנים מתוספת של ימי חופשה על סמך וותק במקום עבודה אחד. על פי רוח החקיקה המקורית (כוונת המחוקק), ראוי שיוענקו לכל עובד תוספת ימי חופשה ואין להסתפק ב-14 ימים בלבד. עבור השנה החמישית, למשל מגיעים לעובד 16 ימי חופש בשנה, בשישית - 18, בשביעית 21 וכן הלאה עד למקסימום של 28 ימים בשנה. דבר דומה ניתן לראות מהמקובל במדינות ה-OECD. במדינות הללו ניתן לראות ממוצע של 20 ימי חופשה לעובד בכל שנה. על רקע מצב הדברים שהוצג להלן, בא חידוש החקיקה לתקן את המעוות.

תיקון החקיקה שצפוי להיכנס לתוקף בהדרגה החל באמצע שנת 2016 קובע תוספת של יומיים חופשה בכל שנה עבור עובד בעל וותק של עד 4 שנים במקום העבודה. יש להוסיף ולומר שבאופן מעשי לא יוענקו לעובדים 16 ימי חופשה מלאים שכן גם חופשת סוף השבוע נכללת בתוך מכסת הימים הללו (בכך, יש לציין, אין חידוש או שינוי מהמקובל עד כה). במילים אחרות, עובד במקום העבודה יהיה זכאי למינימום של 12 ימי חופשה (מחוץ לחופשת סוף השבוע) בכל שנה. תוספת ימי חופשה בהתאם לוותק ועל פי הסכמים ספציפיים תינתן באותו האופן המקובל כיום.

הקלות בהיטל העסקת עובדים זרים

עבור חלק ניכר מהמעסיקים עובדים זרים בישראל קיימת חובת תשלום היטל מיוחד. ההיטל נקבע בהתאם לאופי ומהות העבודה, סוג הכישורים, ענף העסקה ועוד. לדוגמא, עבור המועסקים בענף המסעדנות שהם עובדים זרים (לא כולל עובדי משטחי הרשות הפלסטינאית) מוטל היטל של 15 אחוזים. בתעשייה או חקלאות גובה ההיטל – 15 אחוזים ואילו בענף בחקלאות – 10 אחוזים.

על מנת לסייע לענף החקלאות הוחלט להעניק הקלה למעסיקים הנדרשים לעובדים זרים. החל מראשית שנת 2016 נקבע פטור מהיטל העסקת עובדים זרים בענף. בשלב זה, ההקלה נקבעה לתקופה של 5 השנים הקרובות (עד סוף 2020). למותר לציין שעל המעסיקים לדווח כרגיל על העסקת עובדים זרים גם בחקלאות אך בטופס הדיווח (טופס 102) ימולא היטל בסך אפס שקלים.

זקוקים למידע נוסף? פנו למנהל החשבונות משה כהן. צרו קשר עוד היום


הסדרת סעיף 46 לעמותות ומלכרי"ם

נשלח 6 במאי 2015, 1:51 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 6 במאי 2015, 1:59 ]

הסדרה של  סעיף 46 (סעיף זה מאפשר הכרה בתרומות לצרכי מס לעמותות ומלכרי"ם)

לפי סעיף 46 לפקודות מס הכנסה זכאי כל תורם לקבל זיכוי ממס בגין תרומתו למוסד ציבורי בין אם הוא עצמאי, שכיר ובין אם התורם הנו גוף שהתאגד כדין (חברה) והכל בהתאם להוראות החוק.

שיעור הזיכוי

שיעור הזיכוי נכון להיום עומד על:
 • 35% מסכום התרומה. 
 • יתכנו חריגים.
סעיף 46 לעמותה חיוני מאוד מכיון שחברות רבות יעדיפו לתרום לעמותה לה יש סעיף 46 על מנת שיוכלו לקבל זיכוי מס על התרומה שהעבירו. מיותר לציי כי עמותות מתבססות על תרומות וכי בלעדי אותן תרומות כמעט תמיד יהיה לעמותה קשה לתפקד. 

חשוב מאוד לדעת כי האישור לסעיף 46  לא ניתן אוטומטית לכל עמותה. ראשית יש לנהל ספרים בצורה תקינה לפי הוראות החוק, לאחר מכן יש לעבור תהליך אישרור במס הכנסה ובוועדת הכנסת ועוד הרבה קריטריונים רבים. 

סעיף 46 בירושלים

רק מנהל חשבונות בירושלים, מוסמך ומקצועי, מנהל חשבונות שמכיר את הדרישות ואת אופן ההגשה של המסמכים יוכל לקבל עבור העמותה שלכם את האישור של סעיף 46.

בעל עמותה? פנה עוד היום למנהל החשבונות משה כהן ובקש סיוע בהגשת בקשה לסעיף 46. צור קשר עוד היום.

ניהול חשבונות לעמותות

נשלח 28 באוק׳ 2014, 7:27 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 28 באוק׳ 2014, 7:33 ]

חוק העמותות קובע כי כל עמותה חייבת לנהל פנקס חשבונות שישקפו באון מלא את מצבה הכספי של העמותה. כמו"כ נדרש רישום הפעולות הכספיות של העמותה בהתאם להוראות מס הכנסה. עמותה שמחזור הכנסותיה השנתי עולה על 750,000 שקלים חדשים חייבת לנהל את החשבונות בשיטת החשבונאות הכפולה. בנוסף לכך, יש הנחיות נוספות של החשב הכללי הנוגעות לגופים נתמכים לפי סעיף 3א' לחוק יסודות התקציב. ההנחיות הללו שורות בין היתר לאופי הפעילות של העמותה וחייבות להיות מוצגות במערכת הנהלת החשבונות.

ישנן עמותות שתרומה להן מזכה בהטבה. עמותות אלה חייבות להחזיק באישור לפי סעיף 46. ניתן לבדוק אם מוסד מסויים קיבל אישור כזה באתר רשות המסים. תהליך הוצאת האישור מבוצע ע"י מנהל חשבונות מוסמך.

בקשר לעניין זה כדאי לדעת כי:

 • סעיף 46 לפקודת מס הכנסה קובע כי מי שתרם 181 ש"ח ומעלה (החל מיום 01.01.2012) למוסד ציבורי או למספר מוסדות ציבוריים, זכאי לזיכוי ממס הכנסה לאותה השנה.
 • סכום התרומה המזכה בהטבה מתעדכן מפעם לפעם.
 • ההטבה ניתנת גם בעבור מספר תרומות נפרדות, בתנאי שהן מסתכמות יחד לסכום של 181 ש"ח לפחות ושהן ניתנו לגופים שהוכרו כ"מוסד ציבורי".
 • מוסד ציבורי הוא מוסד המקדם מטרות ציבוריות ללא מטרת רווח, כמו עמותה רשומה (ע"ר) או חברה לתועלת הציבור (חל"צ).

ניהול נכון של הנהלת החשבונות לעמותות משפיע על עריכת הדוחות הכספיים ומסייע למבקרים מטעם הרשויות לערוך ביקורת נאותה על העמותה.

בעלים של עמותה? פנה עוד היום למנהל החשבונות משה כהן ובקשו סיוע בהנהלת חשבונות ממוחשבת שוטפת. צרו קשר עוד היום.

1-10 of 13