מאמרים

מאמרים מקצועיים על הנהלת חשבונות

איך לבחור קרן פנסיה?

נשלח 17 בפבר׳ 2020, 2:19 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 17 בפבר׳ 2020, 2:20 ]

מכיוון שגמלת הפנסיה שמקבל העובד דרך המוסד לביטוח לאומי בעת זקנה נחשבת נמוכה (כ-2000 ש"ח לאדם), יש חשיבות רבה לכספים שנמצאים בקרן הפנסיה.

על פי החוק כל מקום עבודה מחויב להפריש לעובד מיום עבודתו הראשון כספים לפנסיה, זאת ללא תלות במיקום ובמקצוע העובד: ספר בת"א, רצף בחיפה או עובד בתחום הנהלת חשבונות בירושלים). ניתן לעשות זאת באמצעות פנסיית חובה, פנסיה מקיפה, ביטוח מנהלים, ביטוח מנהלים מורחב ועוד. הבחירה בין האפשרויות השונות נתונה בידיו של המעביד או של העובד, אך חשוב לזכור שלכל אחוז שמופרש לקרן הפנסיה יש משמעות. לפניכם דוגמה לחישוב הפנסיה ותשובות לכמה שאלות נפוצות בתחום: 

דוגמה

במשכורת חודשית של 10,000 ₪ כל אחוז משמעו 1200 ₪ לשנה. כאשר מדובר ב-40 שנות עבודה (גם במידה והעובד החליף מקומות עבודה) סכום זה יכול להגיע ל-50,000 ₪ לפני ריביות והצמדה. 

כאשר העובד מוסיף 2% לפנסיה משכרו – אחוז ההפרשה לפנסיה הוא 4% שהם עוד 200,000 ₪ שהעובד נהנה מהם בצאתו לגמלאות (גיל 67 לגברים ו-62 לנשים). בתוספת ריבית והצמדה הוא יכול להגיע לגובה של 300-400 ₪. 

איזה אחוז מהמשכורת מומלץ להפריש לפנסיה?

מומלץ להפריש לקרן פנסיה את המקסימום האפשרי ע"פ חוק – 7% מהעובד ו-7% מהמעביד (למרות שהאחרון לא מחויב לכך ע"פ חוק). באופן הזה יצטברו לזכות העובד עוד כמה מאות אלפי שקלים עם יציאתו לגמלאות, מה שיבטיח את עתידו מבחינה כלכלית.

האם כדאי למשוך את כספי הפנסיה עם עזיבת מקום העבודה? 

מומלץ לא למשוך את כספי הפיצויים עם עזיבת מקום עבודה כלשהו. באופן הזה נוצר "רצף פיצויים לקצבה" בסכומים גבוהים יותר מאלו שיצטברו בכל מקום עבודה. 

האם העובד יכול לבחור בעצמו את קרן הפנסיה?

בפני כל עובד שמגיע למקום עבודה חדש עומדות 2 אפשרויות:

 • לפתוח פוליסה בקרן פנסיה חדשה לפי בחירת העובד. כלומר, למעביד אסור להכריח את העובד להפריש כספים לקרן מסוימת/לעבוד עם סוכן ביטוח מסוים. עם זאת, במקרה זה ההפרשה מהמעביד היא חובה רק לאחר 6 חודשי עבודה.
 • להמשיך את ההפקדות לקרן פנסיה קיימת. במקרה זה המעביד מחויב להמשיך את רצף הפוליסה מיום עבודתו הראשון של העובד.
איך לבחור את קרן הפנסיה?

מומלץ להיכנס לאתר של משרד האוצר באינטרנט ולבחור קרן פנסיה ע"פ הדירוג שם – דירוג שמציג את פעולותיהן של קרנות הפנסיה השונות ב-1,5 ו-10 שנים אחורה.

כדאי שכל עובד יבחר קרן פנסיה המתאימה לצרכיו, למשל ע"פ אופן ההשקעה של הקרן (מניות, אג"ח וכו'), גובה דמי הניהול, רמת התשואה (קבועה, משתנה) ועוד. עם זאת, חשוב לזכור שתמיד ניתן לנייד את הכספים מקרן פנסיה אחת לשנייה, כך שהבחירה אינה סוף פסוק אלא רק התחלה.

זקוקים לעזרה? פנו אל משה כהן, מנהל חשבונות בירושלים, ותיק ומנוסה.


כל השלבים - פתיחת עוסק מורשה

נשלח 26 בינו׳ 2020, 1:01 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 26 בינו׳ 2020, 1:02 ]

עוסק פטור הוא אדם שפתח עסק עצמאי ופטור מדיווח חודשי או דו-חודשי למע"מ, כך שעליו רק למלא טופס אחת לשנה ולרשום בו את רווחי השנה החולפת, המחזור העסקי וסכום ההכנסות וההוצאות. חשוב לזכור שהגדרת עסק עצמאי כעוסק פטור תלויה בדיווח הזה.

 • במידה והמחזור העסקי השנתי לא עולה על 100,491 ₪ בשנה (2020) – האדם יוגדר כעסוק פטור גם בשנה הבאה.
 • במידה והמחזור גבוה מכך – מע"מ יכול לדרוש הפיכת העסק לעוסק מורשה.

עם זאת, עוסק פטור אינו פטור מפתיחת תיק במס הכנסה ואינו פטור מפתיחת תיק בביטוח לאומי. המשמעות היא שעוסק פטור חייב להגיש דו"ח ולשלם מקדמות למס הכנסה וחייב לשלם מקדמות לביטוח לאומי. 

בנוסף, עוסק פטור אינו פטור מתשלום מס. אמנם חישוב המס נעשה בנפרד בסוף השנה על הכנסות העסק, כך שאם ההכנסות היו נמוכות מאוד (70-90,000 ₪ בשנה)– ייתכן ולא יידרש תשלום מס. 

איך פותחים תיק עוסק פטור בירושלים

השלב הראשון הוא לגשת למשרדי מע"מ בירושלים עם 3 טפסים:
 1. תעודת זהות עם ספח.
 2. אישור קיום חשבון בנק כלומר: צילום של צ'ק מבוטל או אישור מהבנק על קיום החשבון.
 3. אישור על קיום של משרד/נכס בשכירות.

יש לגשת עם 3 הטפסים האלו לפקיד המע"מ ולמלא טופס 821 - רישום לצרכי מס ערך מוסף. במידה ובעל העסק עונה על ההגדרות החוקיות המאפשרות פתיחת תיק עוסק פטור, עליו למלא נתונים לגבי פרטי העוסק/העסק, לציין את תחום העיסוק והיקף ההכנסות הצפויות. לאחר פתיחת התיק יידרש בעל העסק לדווח למע"מ באינטרנט. 

השלב השני הוא פתיחת תיק במס הכנסה באמצעות טופס 5329 – דו"ח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה. יש למלא את הטופס ולהגיש אותו במחלקת המודיעין של מס הכנסה, כך שייפתח לבעל העסק תיק במס הכנסה כעוסק עצמאי והוא יקבל פנקס מקדמות.

השלב השלישי הוא פתיחת תיק במוסד לביטוח לאומי באמצעות טופס 6101 – דין וחשבון רב שנתי. מילוי טופס זה מאפשר שביטוח לאומי לחשב את המקדמות החודשיות שעל בעל העסק ישלם, כך שיש לו חשיבות מעבר לפן הרשמי.


לסיכום 

אין הבדל בין התשלומים שמשלמים עצמאיים ושכירים למוסד לביטוח לאומי ולמס הכנסה מסיבה אחת – בסופו של דבר החוב נופל על האדם עצמו, כך שמדרגות המס נשארות אותו הדבר. עם זאת, יש נקודות חשובות בנושא של עוסק פטור שיש לשים אליהן לב:

1. יש להרוויח פחות מ-100,491 ₪ בשנה (2020)  כדי להיחשב עוסק פטור

2. לעוסק פטור אסור להוציא חשבוניות מס קבלה אלא רק קבלות

3. לעוסק פטור אסור לגבות מע"מ מלקוחותיו אלא רק סכום סופי ללא מע"מ

4. עוסק פטור נדרש לדווח פעם בשנה למע"מ לגבי המחזור העסקי של השנה החולפת. באופן הזה המע"מ מחליט אם בשנה הבאה הוא יישאר עוסק פטור או יוגדר כעוסק מורשה.

אם אתם מתגוררים באיזור ירושלים וקצת חוששים מהביורוקרטיה אתם לא לבד. האמת היא שזו לא רק הביורקרטיה. בכל מה שקשור לדיווחים לרשויות, אם עושים את הדברים בצורה לקויה עלולים להיות חשופים לקנסות ולסנקציות. לכן, מומלץ להיעזר בבעל מקצוע. נסו לתאם פגישה עם משה כהן, חברת הנהלת חשבונות בירושלים ותיקה ומקצועית וכך תוכלו לישון בראש שקט. לא יחסרו לכם טרדות בעסק החדש, לפחות שנושא ההתנהלות מול הרשויות יהיה מכוסה היטב.

התקשרו 02-6566705 או הקליקו כאן, משה כהן, מנהל חשבונות בכיר.

כל השלבים - פתיחת עוסק מורשה

נשלח 15 בינו׳ 2020, 3:28 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 26 בינו׳ 2020, 0:46 ]

עוסק מורשה הוא אדם שיש לו עסק עצמאי משלו ותיק עוסק מורשה ברשויות המס. פתיחת תיק עוסק מורשה בשונה מעוסק פטור נחשב לעניין מורכב ומומלץ להתייעץ עם בעלי מקצוע באזור מגורייך (למשל הנהלת חשבונות בירושלים אם אתם עובדים או גרים באזור זה).

בכל מקרה, החלטנו להרים את הכפפה ולציין עבורכם את כל השלבים בתהליך, הן במשרדי המע"מ, הן במשרדי מס הכנסה והן במשרדי הביטוח הלאומי.

פתיחת תיק עוסק מורשה במשרדי מע"מ

שלב 1

דע את עצמך, כלומר לדעת בדיוק באיזה תחום עיסוק העסק יתמקד. יש לזה חשיבות מבחינת המע"מ מסיבה אחת - בעלי מקצועות מסוימים יכולים להיות רק עוסק מורשה (לדוגמה, עריכת דין).

שלב 2

הצטיידות במסמכים. לצורך פתיחת תיק עוסק מורשה עליכם להציג 3 מסמכים במשרדי המע"מ:
 1. תעודת זהות עם ספח
 2. צילום צ'ק מבוטל או אישור מהבנק על קיום חשבון אצלו
 3. אישור על בעלות או שכירות של הנכס שבו אתה גר

שלב 3

מילוי טופס 821 שהוא הודעה למע"מ על רישום לצרכי מע"מ והכולל 3 חלקים:
 • פרטים על בעל העסק
 • פרטים על העסק: שם העסק, תחום עיסוק, הכנסות צפויות וכו'. חשוב לזכור שעוסק מורשה חייב נכון ליום כתיבת שורות אלה (2020) להכניס מעל 100,000 ₪ בשנה כדי להיחשב ככזה.
 • השקעות, כלומר מתי העסק צפוי לקום, מה סכומי ההשקעות שבעל העסק ישקיע בו, השקעה בציוד וכו'.

שלב 4

פתיחת תיק עוסק מורשה על המקום במידה ואין בעיות כלשהן.

רוצים לפתוח תיק עוסק מורשה לבד? הנה מדריך וידאו קצר


פתיחת תיק עצמאי במשרדי מס הכנסה

מילוי טופס 5329 במחלקת המודיעין. טופס זה הינו טופס הצהרה על פרטים אישיים ומקורות פרנסה שמחולק לשניים:

 • פרטים טכניים לגבי בעל העסק: כתובת, טלפון וכו'
 • פרטים על העסק ועל ההכנסות הצפויות בו

פתיחת תיק במשרדי הביטוח הלאומי

מילוי טופס 6101

מדובר בדין וחשבון שנתי שכולל שני חלקים שאותו יש להגיש לביטוח הלאומי (אפשר לשלוח בדואר):
 • פרטים אישיים לרבות פרטי חשבון בנק
 • פרטים על בעל העסק, למשל סוג העבודה בעבר (שכיר, סטודנט, מובטל וכו'), סוג העסק העתידי לרבות תחום העיסוק, שעות עבודה צפויות, הכנסה צפויה ועוד. חשוב לזכור שלביטוח הלאומי יש הגדרות ברורות לגבי מיהו עוסק עצמאי, הן מבחינת שעות עבודה והן מבחינת הכנסה, כך שהפרטים בטופס חייבים להתאים לכך אחרת ביטוח לאומי לא יחייב אתכם בתשלום דמי ביטוח כעצמאיים

ומה עכשיו?

לאחר כחודש תקבלו ממע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי מכתבים ופנקסים בהתאם להיקף ההכנסה הצפויה ולאופי העסק. למשל:
 • ממע"מ תקבלו פנקס לדיווח דו-חודשי או חד-חודשי
 • ממס הכנסה תקבלו פנקס מקדמות לפי אחוז המקדמות שמחושב בהתאם לענף שבו נמצא העסק
 • מביטוח לאומי (במידה ואין לכם חובות עבר) תקבלו הודעת תשלום עם דף שבו יפורט התשלום החודשי שעליכם לשלם

החל מ-2018 ניתן לדווח לכל אחד מהגופים האלו באמצעות האינטרנט, אך עדיין מומלץ לבצע הוראת קבע כדי להבטיח שלא תשכחו לשלם.

מה זה טופס 106 ולמה חשוב לשמור אותו?

נשלח 31 בדצמ׳ 2019, 3:42 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 31 בדצמ׳ 2019, 3:46 ]

טופס 106 הוא טופס שבו מפרט המעביד לעובד על המשכורות שקיבל בשנת המס האחרונה, כלומר זהו ריכוז של תלושי השכר שהעובד קיבל מהמעביד באותה שנה כולל הניכויים השונים: ניכויים למס הכנסה, ניכויים לביטוח לאומי, ניכויים למס בריאות, ניכויים לקרנות פנסיה, גמל והשתלמות וכו'.כמו כן כולל הטופס את פרטי העובד המלאים לרבות כתובת, נקודות הזיכוי המגיעות לו ועוד, כך שיש לו תפקיד כפול:

 1. הוא מהווה אסמכתא חוקית לעובדה שהעובד עבד בשנת המס הספציפית אצל המעביד.
 2. הוא מהווה אישור נלווה לטופס בקשה להחזר מס שמוגש ע"י העובד למס הכנסה.

לכן, חשוב לשמור את הטופס כי יש לו משמעות כלכלית, למשל לצורך חישוב ותק לפנסיה. עם זאת, אין להאיץ במעביד להנפיק את הטופס אלא במידה ולא קיבלתם אותו בזמן (עד חודש אפריל בשנת המס הבאה). הסיבה לעיכוב היא שלעיתים יש לבצע בו התאמות, תיקונים ותיאומים שלוקחים זמן. חשוב לדעת שהגשת הטופס ע"י המעביד לעובד היא חובה חוקית.


למה חשוב לשים לב?

בראש ובראשונה יש לוודא שהפרטים האישיים שמופיעים בטופס נכונים לרבות נקודות הזיכוי המגיעות לכם. כדי לוודא זאת מומלץ להיכנס למחשבוני שכר באינטרנט ולבדוק בהתאם למצב המשפחתי, במיוחד אם הוא השתנה בשנה החולפת.

לאחר מכן מומלץ לוודא דבר נוסף - שהמשכורות שנרשמה בטופס כמשכורת שנתית (סעיף 158) זהה לסכום כל תלושי השכר בשנת המס החולפת. במידה ונעשו הפרשות לקרן פנסיה - יש לבדוק שהסכומים בטופס 106 זהים (סעיף 045) לאלו שמופיעים בדו"ח הפנסיה השנתי

ולסיום – יש לוודא התאמה בין הסכום שהתקבל כמשכורת לבין ההכנסה המובטחת (סעיף 244), כלומר הכנסת הבסיס שאינה כוללת תנאים סוציאליים (בונוס, משכורת 13 וכו'). אם ההפרש גדול מדי רצוי לבדוק את הנושא מול המעביד ובמקרה הצורך – מול הנהלת חשבונות באזור מגוריכם (למשל הנהלת חשבונות בירושלים אם אתם גרים/עובדים באזור זה).

שימו לב - במידה ואתם עובדים במספר מקומות עבודה יש לוודא שאתם מקבלים טופס 106 מכל המעסיקים. למזלכם טופס 106 תמיד נראה אותו הדבר כולל הסעיפים השונים, כך שאתם לא צפויים להיתקל בבעיות מיוחדות. אם בכל זאת נתקלתם בבעיה ואתם מאיזור ירושלים, צרו קשר עם משה כהן, מנהל חשבונות בירושלים וננסה לעזור.

אני פותח עסק חדש. האם כדאי לי לפעול תחת עוסק מורשה או חברה בע"מ?

נשלח 22 בדצמ׳ 2019, 0:43 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 22 בדצמ׳ 2019, 0:44 ]

אם אתם מתלבטים אם לפתוח ברשויות המס תיק בתור עוסק מורשה (כלומר להיות מוכרים בתור עצמאיים) או חברה בע"מ– כדאי שתמשיכו לקרוא כי מיד תקבלו את כל התשובות שיעזרו לכם להחליט. אנחנו ממליצים לכם להקדיש כמה דקות לקריאה ומבטיחים שההשקעה תשתלם ובגדול.

מה ההבדלים בין עוסק מורשה לחברה בע"מ? 

לפניכם כמה הבדלים עיקריים בין עוסק מורשה לחברה בע"מ:

מס

עוסק מורשה משלם מס על הרווח השנתי בסוף השנה, כאשר ע"פ מדרגות המס כאשר ההכנסות גבוהות המס השולי יכול להגיע לגובה של 48%. כאשר מוסיפים לכך תשלומים לביטוח לאומי – המס יכול להגיע לגובה של כ-65%. לעומת זה בחברה בע"מ יש תשלום מיסים על המשכורות אבל אם לא מושכים את כל הרווחים כמשכורת ומשאירים אותם בחברה – המס עליהם יהיה בגובה 25% בלבד.

חובות

כאשר מדובר בעוסק מורשה החובות נרשמים על שם בעל העסק, כך שבמידה וקורה משהו (למשל תביעה של צד ג') – יש לכך השלכות אישיות על בעל העסק ונכסיו: הבית, הרכב, הפנסיה וכו'. כאשר מדובר בחברה בע"מ יותר קשה להיפרע ממנהל החברה כי החברה עומדת חוצץ בינו לבין הנושים.

מתי כדאי לפתוח תיק בתור עוסק מורשה? 

אם אתם פותחים את העסק העצמאי הראשון שלכם – מומלץ שתפתחו תיק בתור עוסק מורשה. הסיבות לכך רבות : זה זול, קל ומהיר הרבה יותר ובעיקר דורש מכם רק להגיש למס הכנסה דו"ח שנתי. את הדו"ח הזה תוכלו למלא באופן עצמאי או בעזרת מנהלי חשבונות באזור מגוריכם (למשל אם אתם מתגוררים או עובדים באזור ירושלים כדאי שתפנו למנהל חשבונות בירושלים או לחברה מקצועית להנהלת חשבונות בירושלים.

מתי כדאי לפתוח תיק בתור חברה בע"מ? 

פתיחת תיק בתור חברה בע"מ מומלצת במצבים הבאים (אחד או יותר מהם):

 • אם אתם פותחים עסק עם צפי להכנסות ורווחים גבוהים
 • אם אתם מגייסים משקיעים שרוצים לקנות מניות 
 • אם אתם מתכוונים להשקיע מהרווחים הצפויים חזרה בעסק

בהצלחה ואם יש שאלות נוספות רצוי ומומלץ לקבוע פגישת יעוץ (היא לא חינמית אבל שווה כל שקל).

מה כדאי יותר: עוסק מורשה או חברה?


נקודות זיכוי מס הכנסה

נשלח 15 בדצמ׳ 2019, 1:19 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 15 בדצמ׳ 2019, 1:19 ]

נקודות זיכוי הן למעשה הנחות בתשלום המס המוענקות לאזרחים ישראלים עובדים (עצמאיים ושכירים כאחד), כך שכל נקודת זיכוי מורידה את סכום התשלום של אותו אזרח למס הכנסה. במילים אחרות – נקודות הזיכוי מפחיתות את גובה מס ההכנסה שכולנו משלמים. 

שכירים מזדכים על נקודות הזיכוי דרך תלוש המשכורת החודשי ועצמאים דרך הדו"ח השנתי. נכון לנובמבר 2019 שוויה של נקודת מס עמד על 218 ₪ לחודש (2616 ₪ בחישוב שנתי).

חישוב נקודות המס מתחיל מ-2.25 נקודות זיכוי לגבר ו-2.75 נקודות לאישה ועליהן יש תוספות, למשל: בוגרי תואר ראשון זכאים לנקודות זיכוי נוספת החל משנה לאחר סיום התואר, הורים לתינוק שנולד במהלך השנה, עולים חדשים, תושבים חוזרים, חיילים משוחררים ועוד.

מה אתם צריכים לעשות כדי לקבל את הזיכוי? 

כדי להבטיח שאתם כשכירים נהנים מנקודות הזיכוי המגיעות לכם ע"פ חוק אין קל מזה – ספקו את כל המסמכים הרלוונטיים למעביד במהלך השנה. 

למשל, מסמכים המעידים על שנוי במצב המשפחתי (לצורך קבלת נקודות זיכוי בשל תשלום מזונות), הולדת ילדים וכו'. במידה ולא – תאלצו לעשות זאת במסגרת בקשה להחזר מס של שכירים. עם זאת, חשוב לזכור שמימוש נקודות הזיכוי מוגבל בזמן, כלומר לא ניתן לבקש החזר רטרואקטיבי. 

איך עושים את זה?

מומלץ שכל אחד ייכנס למחשבוני שכר באינטרנט ויבצע סימולציה בהתאם לגובה השכר שלו. באופן הזה תוכלו לאמת שאכן קיבלתם את כל נקודות הזיכוי המגיעות לכם.

עם זאת, חשוב לזכור שנקודות הזיכוי אינן הזיכויים היחידים שמגיעים לכם ממס הכנסה, כך שהמשכורת שלכם אמורה לשקף את כלל הזיכויים שלהם אתם זכאים. למשל, זיכויים עבור מגורים בפריפריה, זיכויים בשל הפרשות לפנסיה ועוד.

במידה ויש פער לרעתכם כדאי שתפנו לאיש מקצוע באזור מגוריכם/עבודתכם שמתמחה בכך. למשל, אם אתם עובדים או מתגוררים באזור ירושלים מומלץ שתפנו להנהלת חשבונות בירושלים. זה קרוב ונוח ואפשר להשלים מסמכים במהירות אם מנהל החשבונות זקוק להם.

נשמח לעזור!

כך תחשבו כמה מגיע לכם ‏(אתר מידרג)‏

מה זה ניכוי מס במקור?

נשלח 9 בדצמ׳ 2019, 0:01 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 9 בדצמ׳ 2019, 0:02 ]

ניכוי מס במקור הוא תשלום לא ישיר שנעשה על חשבון מס הכנסה שהעסק משלם, כלומר הספק שמשלם לעסק כסף עבור עבודה שביצע העסק מוריד מהתשלום אחוז מסוים – אחוז אותו הוא מעביר בשם העסק למס הכנסה. מדובר למעשה בתהליך שמתרחש בין שני עסקים: שני עוסקים מורשים, שתי חברות, בין עוסק מורשה לחברה וכו'.

כאשר שני עסקים מבצעים עבודות אחד עבור השני (למשל מנהל חשבונות בירושלים שמבצע עבודה עבור מספרה בירושלים), מי שמשלם עבור העבודה חייב לבדוק דבר אחד – שהאדם/עסק שביצע עבורו את העבודה מחזיק ברשותו אישור של ניכוי מס במקור, כאשר אישור זה חייב לכלול את אחוז הניכוי.

איך נקבע אחוז הניכוי והאם ניתן לשנות אותו? 

אחוז הניכוי של מס במקור נקבע בתחילת הדרך המקצועית של העסק, כלומר כאשר אדם פותח את העסק הספציפי שלו. הניכוי מחושב לפי הממוצע של הענף כולו, כלומר ממוצע העסקים שנמצאים באותו תחום.

במידה ואחוז הניכוי שנקבע לעסק שלכם נראה בעיניכם גבוה מדי – עומדת בפי בעל העסק הזכות לפנות בעצמו או ע"י בא כוחו (רואה חשבון למשל) לפקיד השומה ולערער. חשוב לזכור שבשנה הראשונה לפעילות העסקית האחוז יהיה לרוב גבוה מ-5%, בעיקר כדי להבטיח שהתשלומים יועברו כנדרש למס הכנסה ולא יבוטלו (למשל כמו מקדמות שאותם קל לבטל).

האם חובה לבצע ניכוי מס במקור?

אמנם ניכוי מס במקור מתבצע בעיקר בתחומים של בנייה, שרברבות, שיפוצים, מסגרות וכו', אבל כאשר אתם בעלים של עסק גדול תדרשו ע"י הספק לספק נתונים שונים, למשל ניהול ספרים ואישור של ניכוי מס במקור.

לכן, מומלץ לעבוד בצורה מסודרת ולהבטיח שכל האישורים הנדרשים יימצאו במשרדים של רשויות המס. באופן הזה הספקים רק יקישו את מספר ת.ז. שלכם ויקבלו את כל הדרוש להם: נתונים מדויקים, תוקף אישור ניכוי מס במקור, אחוזי הניכוי ועוד. 

ומה אתם צריכים לעשות?

אל תשכחו לקבל בכל תשלום אישור על ניכוי מס במקור (למשל באמצעות ספח הצ'ק) וזאת מסיבה אחת – בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה חייבים להיכלל כל האישורים, כולל אישורים על ניכוי מס במקור כהוכחה ששילמתם על חשבון המיסים שאתם חייבים. לכן, זו האחריות שלכם לבקש את האישורים המתאימים ממס הכנסה.

אמנם מס הכנסה יכול לעשות את העבודה הזו בדיעבד, אבל מדובר במשימה מורכבת ומסובכת ולכן הם לא ששים לעשותה בלשון המעטה. חשוב לזכור שהשם "עוסק פטור" (עוסק זעיר בלשון העם) אינו משמעו שאתם פטורים מתשלומי מיסים, למשל תשלום מס הכנסה וניכוי של מס במקור.

סינית? דברו איתנו ונשמח לעזור. 

משה כהן - הנהלת חשבונות בירושלים.

על ניכוי מס במקור באתר מדרג


מקדמות מס הכנסה - איך מחשבים ואיך לשלם אותם?

נשלח 2 בדצמ׳ 2019, 2:48 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 2 בדצמ׳ 2019, 2:52 ]

מקדמות מס הכנסה הן תשלום של בעל עסק למס הכנסה. בניגוד משכיר שממשכורתו מנוכה כל חודש סכום כלשהו למס הכנסה (סכום שמחושב ע"י תוכנת שכר), עצמאי משלם למס הכנסה בתחילת כל שנה באמצעות מקדמות.

איך מחשבים את המקדמות למס הכנסה?

בשנתיים הראשונות לקיום העסק סכום המקדמות נעשה ע"פ הממוצע בענף הספציפי שאליו משתייך העסק. למשל, מי שעוסק בהנהלת חשבונות בירושלים ואחוז המס בענף זה הוא 6-8% -ישלם בשנתיים הראשונות מקדמות מס לפי אחוזים אלו., כך ש החישוב של המקדמות יחסית פשוט – סכום ההכנסות מהחשבוניות שהוצאו ללא מע"מ כפול אחוז המקדמות. פנקס המקדמות הראשון יישלח לבעל העסק כחודש-חודשיים לאחר פתיחת העסק, השני בסוף שנת המס או בחודש הראשון של שנת המס החדשה.

מה קורה אחרי שנתיים? 

מהשנה השלישית ואילך לפעילות העסק סכום המקדמות יחושב ע"פ הדו"ח האחרון שהוגש למס הכנסה, גם כאשר מדובר בעוסק פטור (עוסק זעיר בלשון העם) או בעסק שמרוויח בקושי. חשוב לזכור שעצם פתיחת העסק מחייבת פתיחת תיק במס הכנסה ובהתאם – הגשת דו"ח שנתי ותשלום מקדמות.

למשל, בעל עסק להנהלת חשבונות בירושלים שהמחזור העסקי השנתי שלו היה 4 מיליון ₪ (רווח נקי של 2 מיליון ₪ ) – ישלם פנקס עם דרישה לתשלום מקדמות מס ע"ס 400,000 ₪ (10% מסך המחזור השנתי). חשוב לזכור שבידי בעל העסק עומדת האופציה לשנות/לבטל את המקדמות שעליו לשלם, אך יש לעשות זאת בהתאם למצב הפיננסי של העסק. מומלץ לכן להתייעץ בנדון עם רואה חשבון לאחר בדיקה תקופתית (חצי/רבע שנתית). למשל, אם המקדמות היו נמוכות מדי - בעל העסק יידרש לשלם את ההפרש עם הגשת הדו"ח השנתי. מצד שני - אם אחוז המקדמות שנדרש בעל העסק לשלם נראות לו גבוהות ולא הגיוניות עומדות בפניו שתי אפשרויות:

 • לשלם ולקבל החזר בסוף השנה.
 • לפנות באמצעות רואה החשבון למס הכנסה בדרישה להקטנת מקדמות.

איך משלמים מקדמות מס הכנסה? 

בכל מקרה, תשלום המקדמות נעשה בהתאם לגודל העסק: פעם בחודשיים כאשר מדובר בעסק קטן ו/או חדש ופעם בחודש כאשר מדובר בעסק גדול/ותיק. שימו לב – תשלום המקדמות למס הכנסה חייב להיעשות בתאריך ה-15 לכל חודש או חודשיים. כיום עומדות בפניכם שתי אפשרויות תשלום: 

כך מחשבים מקדמות מס הכנסה - באתר מידרג


מה זה טופס 161 ולמה צריך אותו?

נשלח 25 בנוב׳ 2019, 2:07 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 31 בדצמ׳ 2019, 3:45 ]

טופס 161 הוא למעשה הצהרה בדבר סיום עבודה במקום מסוים. הצהרה זו ניתנת ע"י המעביד לעובד והיא מציינת את סיום יחסי העובד-מעביד ביניהם. עם זאת, כדי שסיום העבודה (כולל הקשר עובד-מעביד) יהפוך לחוקי יש לצרף לטופס זה טופס נוסף – טופס 161 א'. את הטפסים המלאים תוכלו להוריד כאן.

טופס 161 מחולק ל-2 חלקים

חלק ראשון של טופס 161

עמוד הראשון של הטופס שכולל פרטים טכניים (למשל שם המעסיק, שם העובד, מספר תיק ניכויים של המעביד, תקופת העבודה של העובד במקום, הסיבה לפרישה ועוד). 

החלק השני של הטופס

העמוד השני של הטופס שכולל פרטים טכניים בנוגע לכספים שהצטברו לעובד בתקופת עבודתו, למשל קופות גמל, קרנות שונות (פנסיה לדוגמה) ועוד. כרגיל, גם עמוד זה מחולק לשני חלקים. בחצי הראשון יש לציין שלושה אלמנטים: 

 1. פרטי חברות הביטוח/קופת הפנסיה שאליהן הופרשו הכספים 
 2. מספר החבר של העובד בכל אחת מחברות/קופות אלו 
 3. הסכום שהצטבר לזכות העובד בחברות/קופות אלו

החלק החשוב ביותר 

החצי השני של הטופס נחשב לחשוב ביותר מסיבה אחת – בחלק זה מציינים את סכום הפיצויים שקיבל העובד מהמעביד/המגיעים לו מהמעביד. במידה והפיצויים פטורים ממס יש לרשום בטופס שהמענק כולו פטור ממס, כך שהעובד מרוויח פעמיים, הוא גם לא צריך לגשת למשרדי השומה לצורך קבלת אישור תיאום מס והוא גם לא צריך לשלם מס בהרבה מקרים.

עם זאת, ברוב המקרים על חלק מהפיצויים יש לשלם מס לכן ניתן לגשת למשרדי השומה, לקבל אישור לגבי שיעור המס ועם אישור זה לגשת למעביד/חברת הביטוח לצורך ניכוי המס. בחירה באפשרות זו מבטיחה שהעובד יקבל מיד את הפיצויים ומתאימה לסוג עובדים מסוים - אלו שעבדו במקום עבודה יחיד במהלך שנות עבודתם. אופציה נוספת היא לצבור לקצבה רצף של פיצויים. בחירה באפשרות זו אינה מצריכה תשלום מס מיד, כך שהחישוב נעשה רק עם היציאה לגמלאות ולעיתים לא יידרש כלל תשלום מס. לכן, אופציה זו מתאימה לאלו שעבדו במספר מקומות עבודות במהלך שנות עבודתם.

רוצים לדעת איזה אופציה כדאית לכם? 

מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע רלוונטי במקום מגוריכם. למשל, אם אתם מתגוררים באזור ירושלים – כדאי שתפנו למשרד של הנהלת חשבונות בירושלים וקבלו תשובות ענייניות עם הסברים מפורטים.

טופס 161 - פיטורים ופרישה מעבודה - הסבר באתר מדרג

איך למלא טופס הצהרת הון

נשלח 17 בנוב׳ 2019, 23:34 על ידי Shauli Cohen   [ עודכן 17 בנוב׳ 2019, 23:34 ]

כל אדם שהוא עצמאי ויש לו תיק ברשויות המס (מע"מ ומס הכנסה) נדרש למלא טופס הצהרת הון (טופס 1219) אחת לכמה שנים.

מהו טופס הצהרת הון?

טופס הצהרת הון משקף את תמונת המצב של העסק ושל האדם שמנהל אותו. לכן הוא מחולק ל-2 חלקים: הצהרה על הון עסקי והצהרה על הון אישי.

הון עסקי

 • רכוש קבוע - בסעיף זה יש לדווח על נכסים עסקיים שונים כמו נכסי נדל"ן (מגרשים, בניינים וכו'), ציוד, מכונות, רכוש, רכב וכל רכוש קבוע אחר. לגבי כל נכס יש לפרט מתי הוא נרכש ובאיזה מחיר. במקרה של נכסי נדל"ן יש לפרט גם גוש וחלקה.
 • רכוש שוטף – בסעיף זה יש לדווח על מלאי, צ'קים של חייבים וכו'.
 • קופה ובנקים – בסעיף זה יש לדווח על חשבון הבנק העסקי במידה ויש כולל שם הבנק, היתרה, סוג החשבון ומספרו.
את כל הסכומים של סעיפים אלו יש לכתוב תחת הסעיף "סה"כ רכוש". עליהם יש להוסיף התחייבויות עסקיות שונות כגון צ'קים לפרעון, הלוואות וכו'.

ההון העסקי הנקי הוא סך כל הרכוש פחות סך כל ההתחייבויות. הון זה יש לחלק לפי חלקו של האדם בכל שותפות עסקית ובתאגידים.

הון פרטי

 • נכסים – לגבי כל נכס יש לפרט את סוג הנכס, את תאריך הרכישה שלו, את כתובת הנכס (גוש וחלקה) וכו'. יש לצרף את חוזה הרכישה
 • חייבים – פירוט כל האנשים שחייבים לכם כספים כולל תאריך החוב, תנאי הריבית ותאריך החזרת החוב.
 • מזומנים וחשבונות בנקים – כאן יש לפרט מי בעל החשבון, סוג החשבון, מספר חשבון וכו'
 • תוכניות חסכון, ביטוחים, קופות גמל, ניירות ערך וכו' – פה צריך לצרף את האישורים השנתיים שמתקבלים מהבנקים וקופות הגמל ולפרט את הסכומים
 • כלי שייט, טייס וכלי תחבורה – כאן יש לציין את כלי התחבורה שברשותכם, תוצרת, תאריך רכישה, עלות ומספר רישוי.
 • תכולת בית – מומלץ למלא סעיף זה בהתאם לדו"ח השמאי שהעריך את התכולה (ריהוט ,תכשיטים וכו') לצורך ביטוח חיים.
 • התחייבויות (כולל משכנתאות והתחייבויות בכרטיסי אשראי) – למי אתם חייבים כסף, כמה, הריבית, תנאי החוב והתאריך שבו נוצר החוב.
 • השקעות בניירות ערך – במידה ומנהלים תיק ניירות ערך, כאן יש לפרט את מקום הניהול (בנק או מוסד אחר), מספר החשבון, סוג ניירות הערך, מספר יחידות ערך נקוב ושווי ניירות הערך.
 • השקעות במזומנים במט"ח – כאן יש לספק את אותם הפרטים כמו בסעיף הקודם.
כמו כן יש לציין אם יש ברשותכם כספת ואיפה ואם יש בה נכסים שאינם שלכם. בנוסף, יש לפרט האם אתם משמשים כאפוטרופוס של אדם אחד, כלומר אם יש לכם זכות חתימה בחשבונות בנקים לגבי רכוש/התחייבויות שאינם שלכם.

סרטון מאתר מדרג שמסביר על טופס הצהרת הון


מסובך? לגמרי!

כדי להיות בטוחים שמילאתם את טופס הצהרת ההון כנדרש מומלץ לפנות לבעלי מקצוע בקרבתכם. למשל, אם אתם עובדים/מתגוררים באזור ירושלים – מומלץ לפנות למומחים בתחום הנהלת חשבונות בירושלים.

הקליקו על הקישור לפנייה למשה כהן מנהל חשבונות בירושלים.

1-10 of 38